Droga śmierci! Podpisz petycje o jej remont

  • 09.09.2021, 08:56 (aktualizacja 09.09.2021, 12:16)
  • redakcja
Droga śmierci! Podpisz petycje o jej remont
Ulica Dąbrowska w Tomaszowie Mazowieckim to miejsce zapomniane przez Boga i ludzi. Jest obecnie jedną z głównych dróg wlotowych do miasta, którą przemieszcza się każdego dnia co najmniej kilka tysięcy samochodów. Ruch nasili się jeszcze bardziej, ponieważ na terenach po dawnej cegielni firma Tompol buduje osiedle, gdzie docelowo osiedlić ma się kilkaset rodzin. To równocześnie najbardziej zniszczona ulica powiatowa w granicach administracyjnych miasta. Jest też chyba najbardziej niebezpieczna

Ulica jest także ciągiem komunikacyjnym o charakterze rekreacyjnym. Być może brzmi to odrobinę dziwnie, ale w sezonie jeździ tędy wielu rowerzystów. Dąbrowska jest częścią pętli szlaku rowerowego prowadzącego nad Zalew Sulejowski. Widzimy tu całe rodziny na rowerach Na drodze spotkać można tez wielu biegaczy. W okresie od jesieni do wiosny chodzi tędy wielu uczniów tomaszowskich szkół. Nie ma tu chodnika, są za to ograniczające widoczność niebezpieczne zakręty o ograniczonej widoczności. Kilka lat temu na mój wniosek ustawiono tu ograniczenia prędkości, ostrzeżenia przed dzikimi zwierzętami, a ostatnio zakaz zatrzymywania się wzdłuż lasu. 

- mówi jeden z autorów petycji radny rady powiatu tomaszowskiego, Mariusz Strzępek

Obecnie Powiat Tomaszowski prowadzi prace budowlane na odcinku od ulicy Legionów do ulicy Bema. Pojawi się tu nie tylko nowa nawierzchnia ale także kanalizacja burzowa. Niestety Zarząd Powiatu Tomaszowskiego nie przewidział kontynuacji inwestycji na dalszym odcinku, który wymaga pilnej przebudowy, bo wykonanie samej "nakładki" problemu nie rozwiąże. 

Odcinek zaczynający się na ulicy Bema ma bardzo istotne znaczenie dla mieszkańców całego miasta. Mamy tu cmentarz komunalny. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu co najmniej kilka pogrzebów. Potrzebny jest parking, ponieważ stojące na poboczach samochody ograniczają widoczność i stanowią zagrożenie. Miasto samodzielnie nie może wykonać miejsc do parkowania z uwagi na to, że pas drogowy należy do powiatu. Nowa inwestycja mogłaby odtworzyć drogę do porozumienia między samorządami i partycypację w kosztach. 

- dodaje radny Szymon Michalak. 

W partycypowaniu w kosztach inwestycji w tym przypadku powinny być zainteresowane aż trzy samorządy. Droga stanowi bowiem granicę pomiędzy miastem a gminą wiejską Tomaszów Maz. Osoby osiedlające się obecnie po obu jej stronach płaca swoje podatki do kasy miasta i gminy. Ponadto to samorządy właśnie odpowiadają za urbanizację tych terenów wydając decyzje o warunkach zabudowy oraz tworząc plany zagospodarowania przestrzennego.  

Wrzesień to odpowiedni miesiąc do złożenia petycji w te sprawie, To czas tworzenia projektu budżetu powiatu na kolejny rok. Inwestycję więc można w nim umieścić a następnie aplikować o środki z rządowego funduszu przeznaczonego na budowę dróg lokalnych

Link do petycji On-line 

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_budowy_ulicy_dbrowskiej?u=1286542&s=89011190

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maria
Maria 07.09.2021, 10:49
niech tompol zbuduje dojazd do swojej inwestycji na wichurze
Gość
Gość 09.09.2021, 16:38
I do Pana redaktora naczelnego przy okazji....w sumie to kazdy noże walczyć o swoje ale nie każdy ma portal...
mieszkaniec
mieszkaniec 03.09.2021, 13:33
droga smierci...mocny tytul. Moze autor udostepni informacje ile ofiar smiertelnych na tej drodze bylo chciazby w zeszym roku...
varan
varan 03.09.2021, 22:04
Nawet Boga obwinił za jej stan, bo gdyby o niej nie zapomniał to by miała szerszą i idealną nawierzchnię, a gdyby użył swej mocy to i zakręty by się wyprostowały ;)
T. M.
T. M. 03.09.2021, 12:41
Ta a jak zaczną budować drogę to będzie 10 artykulow że kolejny wjazd do Tomaszowa zablokowany i tak w kolko:)
Taka prawda
Taka prawda 03.09.2021, 12:02
Rowny rok temu na stronie nt byl artykuł na temat jak to bardzo wielkomiejskim mieszkańcom podmiejskich rezydencji w Kwiatkówce przeszkadza planowe wybudowanie chlewni. Komuś mieszkającemu na wsi przeszkadza smrodek? Przeciez to teren typowo rolniczy a nie rekreacyjny.
Tutaj płacz nowych mieszkancow osiedla blokow czy domkow jednorodzinnych o to ze miasto nie zbudowalo im drogi pod dom. Jednoczesnie najsmieszniejsze jest to ze pol roku temu skrawek i cała reszta stanowczo przeciwstawiali się planom wybudowania obwodnicy wschodniej miasta. Hipokryzja? Pewnie ze patrzac na stan ul. Dąbrowskiej wymaga ona remontu i to nie tylko do cmemtarza ale i pewnie dalej. Ale takich ulic wymagających remontu znajdzie sie w miescie wiecej. A to ze deweloper wymyslil sobie postawirnie osiedla mieszkalnego kilka km poza miastem nie uprawnia do tego ze teraz wszystkie sily i srodki byly ukierunkowane na to zeby zapewnic dojazd tym mieszkańcom. Przypominam tu ile lat (ok 25 albo wiecej) musieli czekac mieszkańcy osiedla domków na osiedlu kanonierow czy podlesnej zeby doczekali sie utwardzenia ulic. I to wszystko w granicach miasta.
zdzisław
zdzisław 03.09.2021, 08:28
A może drogę powinni wyremontować deweloperzy, którzy zaczęli na potęgę budować w tamtej okolicy i oferują teraz mieszkania przecudnej urody?
Monika
Monika 03.09.2021, 07:21
Ta droga powinna mieć przynajmniej 7 metrów szerokości. Ludzie potrzebują bezpiecznie dojechać do nowo oddawanych bloków czy osiedli domków jednorodzinnych. Tutaj powinna władza skupić swoją uwagę!
drogowiec
drogowiec 03.09.2021, 13:27
Dobre sobie, najszersza ulica w mieście tj. ulica Szeroka ma 6 m. A paniusia życzy sobie na tę wioseczkę 7 metrowej szosy? duża przesada.
mieszkaniec
mieszkaniec 03.09.2021, 15:21
Ta wioseczka Dąbrowa będzie liczyć niebawem ponad tysiąc mieszkańców, zatem droga jest konieczna!
walery
walery 03.09.2021, 18:45
To niech gmina wiejska ją zbuduje, aby jej mieszkańcy mieli dojazd do miasta
Wacia
Wacia 03.09.2021, 20:36
Gmina Tomaszów biedniutka że ledwo wystarcza na wypłaty dla personelu i dla Wójta.

Pozostałe