Miliardy euro nie dla nas? UE traci cierpliwość. Stracić może także Tomaszów

  • 03.09.2021, 16:00 (aktualizacja 06.09.2021, 12:03)
  • red.
Miliardy euro nie dla nas? UE traci cierpliwość. Stracić może także Tomaszów iStock
Komisja Europejska nie chce zaakceptować planów Polski na wydanie miliardów euro. To pieniądze, które mają podnieść kraj po koronakryzysie. Ale środków możemy nie otrzymać.

23 mld euro dotacji unijnych i 34 mld euro tanich kredytów. Na takie pieniądze liczy Polska z UE i zamierza je wydać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zanim jednak to się stanie, nasze zamierzenia musi zaakceptować Komisja Europejska. Przystała już na plany składne przez inne kraje i 10 z nich otrzymało pieniądze. KE nie chce zaakceptować dwóch – Polski i Węgier.

Podczas obrad komisji ds. budżetowych unijny komisarz Paolo Gentiloni jasno powiedział, że ostatnie działania polskiego rządu powodują, iż Komisja Europejska wstrzymuje się z wyrażeniem zgody na wypłatę środków. Agencja prasowa Reuters podaje, że Bruksela ma zastrzeżenia do niezależności sądów, wolności mediów oraz nieprzychylnie patrzy na wniosek skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego. Premier chce zbadania zgodności z Konstytucją RP przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK ma ocenić, czy ważniejsze jest prawo krajowe, czy przepisy UE.

Kwestionowanie prymatu prawa unijnego nad krajowym blokuje wypłatę 57 mld euro z funduszu odbudowy.” – poinformował Paolo Gentiloni. Dodał, że ostatnie posunięcie polskiego rządu (chodzi m.in. o wniosek do TK) było teraz dodatkowym czynnikiem wstrzymującym zgodę Komisji na wypłaty środków dla Warszawy.

Krajowy Plan Odbudowy to bardzo szeroki program, zakładający przeznaczenie pieniędzy na bardzo wiele sfer życia i gospodarki. To środki na budowę dróg, dla samorządów, edukację, kulturę, inwestycję społeczne.

Zagrożone są także fundusze unijne ze względu na wprowadzone przez liczne samorządy uchwały dyskryminujące osoby LGBTQ. Dotyczy to także Tomaszowa Mazowieckiego, ponieważ podobną uchwałę przyjął sejmik województwa łódzkiego, który dysponuje środkami, jakie powinny otrzymywać samorządy w poszczególnych województwach. Kwota jest niebagatelna, bo wynosi aż 10 miliardów złotych. To z tych pieniędzy mają być finansowane projekty, które obecnie przygotowują Tomaszów oraz gminy naszego powiatu. 

Warto przy okazji przypomnieć, że z podobnej uchwały wycofała się kilka miesięcy temu Rada Miejska, mimo oporowi ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tomaszów
Tomaszów 04.09.2021, 13:02
Hahaha pewnie znowo 2 miliony ludzi wyemigruje i wrócą zarobki 4zl/h. UNIA TO SE MOŻE POSTRASZYC:) koniec świata naprawdę. Donald wkoncu coś załatwił, że nas będą straszyc:)
m&m
m&m 04.09.2021, 08:31
I wszyscy zaślepieni brakiem jałmużny nie załapali słów o tym, że w swoim kraju nie mamy się prawa sami rządzic. Moment utraty chwilowo idzyskanej niezaleznosci został w ogóle przegapiony. Polaczki myślą, że ich prawo ważniejsze? To kasa stop. To może przestać płacić składkę? Wyjdzie na to samo, tylko nasi kochani sąsiedzi nie będą nas podsmażac na swoją modlę? Po co jeść komuś z ręki? Zawsze musi jakąś być? Jak nie ruska, to amerykańska albo szwabska. Oj nieszczęśliwy nasz kraj z powodu głupoty i kompleksów jego obywateli ..
wlodek
wlodek 03.09.2021, 23:13
No i Nowy Ład poszedł w pis.u
SA.
SA. 04.09.2021, 10:55
Nie kłam, a poczytaj wcześniej.
Pawełek
Pawełek 03.09.2021, 22:51
Komisja Europejska to jeszcze nie zaczęła dobrze analizować dokumentacji Krajowego Planu Odbudowy RP im dostarczonego, a co tu dopiero mruczeć po kątach i siać dezinformację, że nie chce zaakceptować tych planów Polski na wydanie miliardów euro. Jakiś pajac - Paolo Gentiloni coś tam sobie sapnął pod zagluconym nosem, a ***zka szeroko się już rozlała w tzw. "mediach" i w "opinii" naszej, bystrej opozycji o jakimś wstrzymaniu zgody KE na wypłaty środków dla W-wy. A wszystko musi odbyć się po kolei, nie od du..py strony raczej.
Za kaprysy prezesa
Za kaprysy prezesa 03.09.2021, 20:20
zapłacimy wszyscy

Pozostałe