Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:26
Reklama
Reklama

Na ulice wyjedzie wojsko. Możliwe utrudnienia w ruchu

Kilka tysięcy żołnierzy i ciężki sprzęt przemierza Polskę. Armia ćwiczy przerzut wojska na wschód kraju. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.
Na ulice wyjedzie wojsko. Możliwe utrudnienia w ruchu

Autor: Mariusz Błszczak/Twitter

Zdolności Sił Zbrojnych RP do szybkiego przerzutu są kluczowe. 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczyna jedne z największych ćwiczeń od lat. Żołnierze przemieszczają się właśnie z zachodu na wschodnie poligony.” – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak, komunikując, że rozpoczęła się wielka operacja logistyczna. Chodzi o przetransportowanie 4 tysięcy żołnierzy oraz około tysiąca pojazdów ze wspomnianego Szczecina, Słupska i Sulechowa do Nowej Dęby na Podkarpaciu.

Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie stopnia przygotowania dowództw, sztabów i pododdziałów do realizacji zadań bojowych, a pierwszą ich fazą jest przemieszczenie na dużą odległość. Kolumny wojskowe mają poruszać się wczesnym rankiem i w nocy, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić ruch na drogach. Mimo to wielu kierowców może na swoich trasach spotkać pojazdy bojowe. W takim wypadku należy stosować się do przepisów ruchu drogowego, które wskazują sposoby właściwego zachowania.

Taką kolumnę można wyprzedzić jako całość i nie powinno się wjeżdżać pomiędzy pojazdy. Manewr można wykonać, gdy pozwalają na to warunki drogowe. To znaczy, że jest dobra widoczność i nie można takiego ruchu na drodze wykonać, zbliżając się do skrzyżowania, przejścia dla pieszych lub gdy wyprzedzania zabraniają linie wymalowane na jezdni.

Jeżeli jednak kolumna pojazdów nie jest oznaczona jako wojskowa, to wówczas cywilny kierowca może  - wyprzedzając – wjechać między pojazdy. Musi przy tym stosować się do wspomnianych zasad bezpieczeństwa. Armia wyruszyła w trasę w niedzielę 5 września, a kolumna ma się przemieszczać do środy 8 września. Manewry w Nowej Dębie rozpoczną się dwa dni później. Mają trwać do 22 września.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Devil 07.09.2021 11:19
Dobra okazja by przypomnieć jak władza uciekała z kraju w 39' pozostawiając ludzi na śmierć i bajzel w kraju który sama stworzyła: - pierwszy opuścił stolicę prezydent Ignacy Mościcki. Stało się to 1 września, po pierwszym bombardowaniu niemieckim Warszawy - dwa dni przed wojną Rydz-Śmigły wydał rozkaz wywiezienia jego mebli i antyków pod Nowy Sącz, skąd na początku września trafiły do Rumunii - Rydz-Śmigły wyjechał z Warszawy do Brześcia potajemnie nocą z 6 na 7 września. - Na Rydzu-Śmigłym, Mościckim, Sławoju-Składkowskim i Becku spoczęła odpowiedzialność polityczna i wojskowa za klęskę wrześniową Stan z przed podobny do dzisiejszego i wg Instrukcji Nk/003/47 mamy dziś: 9. Doprowadzić do tego, aby pracownicy na stanowiskach państwowych ( za wyjątkiem służb ścigania i pracowników przemysłu wydobywczego) otrzymywali niskie pobory. Dotyczy to szczególnie służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, oświaty i kierowników różnych szczebli. 14. Spowodować, aby wszystkie zarządzenia i akty prawne, gospodarcze, organizacyjne (z wyjątkiem wojskowych) nie były precyzyjne. 15. Spowodować, aby dla każdej sprawy powoływano kilka komisji, urzêdów, instytucji społecznych, ale żadne z nich nie powinno mieć prawa podejmowania ostatecznej decyzji bez konsultacji z pozostałymi. (Nie dotyczy przemysłu wydobywczego). 18. Należy spowodować, aby awansowano tylko tych pracowników, którzy wzorowo wykonują przydzielone im zadania i nie wykazują skłonności do analizowania spraw nie wychodzących poza te działania. 27. wystąpienia publiczne władz krajowców mogą zawierać akcenty narodowe i historyczne, ale nie mogą prowadzić do zjednoczenia ducha narodu. ...

AK-47 07.09.2021 16:02
"Dobra okazja by przypomnieć jak władza uciekała z kraju w 39' pozostawiając ludzi na śmierć i bajzel w kraju który sama stworzyła: - pierwszy opuścił stolicę prezydent Ignacy Mościcki. Stało się to 1 września, po pierwszym bombardowaniu niemieckim Warszawy - dwa dni przed wojną Rydz-Śmigły wydał rozkaz wywiezienia jego mebli i antyków pod Nowy Sącz, skąd na początku września trafiły do Rumunii - Rydz-Śmigły wyjechał z Warszawy do Brześcia potajemnie nocą z 6 na 7 września. - Na Rydzu-Śmigłym, Mościckim, Sławoju-Składkowskim i Becku spoczęła odpowiedzialność polityczna i wojskowa za klęskę wrześniową" Polecam zmienić nick z Devil na Debil.... Będzie bardziej adekwatny do wysmarowanego tekstu.

Mieszkanka 07.09.2021 16:04
Czy ktoś sobie nas jaj nie robi i nie drwi ? W każdym mieście główna ulica imienia mościckiego, rydza czy okulickiego a w naszym tm jeszcze świętych niezwiązanych nijak z miastem.

M 07.09.2021 16:15
I tak nie dali by rady obronić kraju. To była sytuacja bez wyjścia bo zawiedli sojusznicy.

AK-47 07.09.2021 21:37
Ta sytuacja stała sie bez wyjścia po ataku Sowietów 17 września 1939roku!

??? 08.09.2021 10:45
ale wianie z kraju zaczęli już zanim hitler zaczął bombardować

AK-47 08.09.2021 19:13
Bzdura!

Francuz 07.09.2021 23:35
To lipa ta władza była a beck gadał na konferencjach że jesteśmy mocarstwo - to jak było ? Wtedy wina francji i angli tera wina tuska ! Ciągle czyjas wina tylko nie swoja ...

Tomaszow 07.09.2021 10:15
Zamiast kolejnego kretyńskiego artykułu pisanego przez lewackie media, może napiszecie artykuł jak na granicy zachowują się pseudo posłowie z lewicy,,? Jak tam pajacują i wstyd przynoszą na cala Europę, cyrkowcy i pajace do cyrku!

Polak 07.09.2021 07:03
Damy radę Polska do Boju kiedy jak nie teraz !

K2 06.09.2021 21:55
Pajace

bejc 06.09.2021 15:12
Abramsy jeszcze na papierze a tu mamy konkretna odpowiedz. Kartofel ucieka ze stolka... do kota na Żoliborzu . Cos ponownie go minie i obudzi sie w Polsze

Edek 06.09.2021 13:48
jak wojska lądowe mają ok 1000 czołgów + 2500 wozów bojowych to w tamten rejon jedzie teraz 1/4 całego naszego ciężkiego sprzętu całej Armii, który w razie W zostanie zniszczony w ciągu doby bo raczej nasi wojacy mają ze sobą kapiszony a nie ostrą amunicję.... brawo dla naszych strategów.... piękny prezent dla sąsiadów ze wschodu.

M 07.09.2021 16:13
Edek, jaka jest twoja rada strategu? Mają nie ryzykować zniszczenia sprzętu i czekać aż zielone ludziki zajmą Polskę do linii Wisły ?

Jack 07.09.2021 23:37
Tu prędzej prądu w sieci zabraknie, kasy w budżecie i dreena w lesie niż zielone ludziki (ufo ?) zajmie kraj.

M 08.09.2021 08:35
Tak też może być, nie wykluczam, ale rosyjskie manewry też mogą przypadkiem przekroczyć granicę naszego państwa. Mogą nie zauważyć przecież ;)

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama