Wszywka alkoholowa – czym jest Disulfiram i jak działa na organizm?

  • 08.09.2021, 18:32
  • redakcja
Wszywka alkoholowa – czym jest Disulfiram i jak działa na organizm?
Proces leczenia alkoholizmu jako akt samozaparcia alkoholika i wieloaspektowej pomocy specjalistycznej. Implantacja Esperalu szansą na nowe życie.

Tabletki antyalkoholowe Esperal, na które potocznie mówi się „wszywka alkoholowa” oddziałują na organizm za pomocą reakcji jego substancji czynnej o nazwie Disulfiram ze spożytym przez Pacjenta alkoholem. Podstawą skuteczności jest tutaj założenie, że osoba uzależniona będzie w stanie powstrzymać się przed kolejnym sięganiem po następne dawki napojów procentowych ze względu na wywołaną niniejszą reakcją awersję i wstręt do tego typu używek.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Metoda wszywki alkoholowej zaliczana do farmakologicznych sposobów leczenia awersyjnego dedykowana jest osobom wykazującym cechy uzależnienia alkoholowego. Mimo lat doświadczeń i powszechnej opinii najbardziej motywującej metody przezwyciężania choroby alkoholowej, w dalszym ciągu w środowisku medycznym i terapeutycznym wokół wszywek obecne są kontrowersje. Sama skuteczność wszywek określane jest poprzez czas trwania abstynencji alkoholowej u danej osoby. Większa część takich osób utożsamia leczenie awersyjne ze wsparciem przy podejmowanych próbach życia bez środka uzależniającego. Za pomocą implantu tabletki, alkohol zaczyna tracić na znaczeniu w oczach Pacjenta, a staje się czynnikiem bólu, stresu i ogólnie rzecz ujmując: czynnikiem wywołującym nieprzyjemne skutki uboczne.

Metody awersyjne wprowadza się w celu wywołania pewnej psychicznej zależności w umyśle alkoholika – pozytywne skojarzenia z alkoholem zmieniają się w te negatywne pod wpływem doświadczenia lub znajomości konsekwencji łączenia działania Disulfiramu i etanolu.

Zabieg zaszycia alkoholowego w https://esperalpoznan.pl/ polega na implantowaniu określonej dawki leku pod skórę Pacjenta. Zazwyczaj miejscem podania jest pośladek, łopatka lub ramię. Od momentu zabiegu przez kolejne od 8 do 12 miesięcy tabletka zaczyna się stopniowo wchłaniać, przenikając do krwioobiegu. Tyle czasu trwa jednorazowe zaszycie. Producent gwarantuje ośmiomiesięczny czas ważności Esperalu, przy czym może się on wydłużyć do wspominanego roku. W razie potrzeby, po jej całkowitym wchłonięciu można po wcześniejszej konsultacji z lekarzem poddać się ponownemu zabiegowi. Samo działanie wszywki na konkretną osobę jest indywidualne i zależy od samych predyspozycji organizmu, zaawansowania choroby alkoholowej, ilości spożytego alkoholu, a także dobranej dawki leku przez lekarza.

Substancja czynna – Esperal (Disulfiram)

Nazwa Esperal, Disulfiram oraz wszywka alkoholowa stosowane są zamiennie. Wszystkie te określenia sprowadzają się do organicznego związku chemicznego stosowanego w leczeniu alkoholizmu. Sposób wywoływania wspomnianej we wcześniejszych częściach tekstu awersji polega na przekształcaniu etanolu w aldehyd octowy i w tym miejscu zostaje zaburzony dalszy proces trawienia alkoholu. W normalnych warunkach toksyczny aldehyd zostaje poddany utlenieniu i przemieniony w kwas octowy wydalany później z organizmu. Działaniem wszywki jest kumulowanie w organizmie toksyny, co prowadzi do zatrucia alkoholowego. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zablokowany enzym wątrobowy, odpowiedzialny za właśnie trawienie alkoholu. W takim przypadku osoba posiadająca zaszyty lek najczęściej doznaje: uporczywych nudności i wymiotów, boli ją głowa, brzuch i mięsnie, skóra na twarzy staje się zaczerwieniona ze względu na rozszerzone naczynia krwionośne. Pojawia się wzmożona potliwość, problemy ze złapaniem tchu, ciśnienie gwałtownie skacze, a akcja serca przyspiesza prowadząc do tachykardii. Wywołanie negatywnych skojarzeń z taką reakcją jest możliwe dzięki temu, iż pojawia się ona już kilka minut od momentu rozpoczęcia konsumpcji alkoholu, dzięki czemu umysł człowieka łatwo wiąże fakty „picie - złe samopoczucie”. Warto dodać, że od pospolitego kaca tego typu reakcja jest znacznie bardziej uciążliwa, objawy nasilone, a jej czas trwania może osiągnąć nawet kilkanaście godzin.

Należy pamiętać, że leczenie Disulfiramem możliwe jest jedynie u osób, które samodzielnie podjęły decyzję o tego typu ingerencji poświadczając swoją wolę pisemnie, własnoręcznym podpisem, a całość procesu wychodzenia z uzależnienia za pomocą metody awersyjnej powinno być kontrolowane przez lekarza.

Zatrucie alkoholowe a wszywka alkoholowa

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest w stanie chemicznie obniżyć głodu alkoholowego. Jej celem jest wywołanie negatywnych skojarzeń i awersji. Paradoksalnie podczas tego typu terapii wzmagają się odczucia związane z zatruciem alkoholowym przy jednoczesnym spadku ryzyka jego wystąpienia. Tym samym alkoholik przestaje sięgać po alkohol, ponieważ świadomy jest konsekwencji, jakie z pewnością wystąpią.

Stan zatrucia alkoholowego, szczególnie w przypadku podania Esperalu jest groźny dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach może wywołać zarówno trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, np. prowadząc do zawału, a nawet znane są historie Pacjentów, którzy niestety zmarli na skutek działania wszywki. Dzieje się tak w momencie kiedy:

  • Pacjent nie jest w stanie odmówić sobie alkoholu, sięga po jego nadmierne, wręcz bardzo duże ilości,
  • Pacjent spożywa zarówno alkohol etylowy, jak i metylowy niebędący przeznaczonym do spożycia,
  • Pacjent posiada wszytą wyjątkowo wysoką dawkę leku.

Lekarze wspominają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonów u osób zaszytych po wystąpieniu zatrucia alkoholowego jest niewydolność oddechowa.

Co się dzieje gdy Esperal zostanie połączony z alkoholem?

Disulfiram połączony z obecnością alkoholu powoduje wystąpienie reakcji disulfiramowej, której objawy zostały wyszczególnione w powyższych częściach tekstu. Zatrucie alkoholowe w tym przypadku jest nieuniknione. Część osób niestety nie zwraca na nie uwagi, przez co sięgając po kolejne trunki naraża się nie tylko na nieprzyjemne dolegliwości, ale przede wszystkim na trwałe, nieuleczalne uszkodzenia. Oprócz samych uszkodzeń narządów, przy wysokim spożyciu alkoholu niektóre osoby doświadczają paraliżu całego ciała. Za wszelkie objawy odpowiedzialny jest niestrawiony alkohol, który uniemożliwia normalne, poprawne funkcjonowanie organizmu. Zwykle jednak takie sytuacje to skrajność, pojawiają się u osób, które wewnętrznie nie chcą wyjść z uzależnienia, a zgłosili się na zabieg ze względu na np. pretensje rodziny lub u osób wyjątkowo bardzo uzależnionych z niską motywacją do zmian. W znacznej przewadze są osoby, które potrafią zapanować nad swoim zachowaniem odstawiając alkohol ze względu na znajomość konsekwencji mieszania etanolu z Disulfiramem, nie dopuszczając przy tym do rozwoju zatrucia aldehydem. Warto dodać, że skuteczność leczenia awersyjnego znacznie wzrasta i daje trwalsze efekty w momencie łączenia działania wszywki z innymi metodami terapeutycznymi. Szczególnie polecana jest tutaj psychoterapia, a także udział w spotkaniach wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Czy leczenie Esperalem jest skuteczne?

Wiele alkoholików traktuje wszywkę alkoholową jako ostatnią szansę na odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Nie ma wątpliwości, że mimo kontrowersji wokół tej metody, jej specyficzne działanie jest na tyle silne, że w wielu przypadkach to najbardziej skuteczne, aczkolwiek radykalne działanie antyalkoholowe. Dzięki skutkom ubocznym, jakie są efektem wypicia napoju procentowego, wiele osób rezygnuje z dalszej konsumpcji, otwierając przed sobą szansę na lepsze życie, bez nałogów. Czas aktywności wszywki, czyli te kilka, kilkanaście miesięcy pozwala na skuteczną naukę nowych nawyków oraz sposobu życia bez obecności używek. Tego typu motywacja pozwala utrzymać się w postanowieniach i w nich trwać, dążąc do upragnionego celu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda osoba jest na tyle silna, aby samodzielnie wygrać ze swoimi słabościami. Czasami po dezaktywacji Esperalu alkoholicy wracają do swoich dawnych zachowań, odliczając dni do bezkarnego napicia się. Z tego powodu zaleca się wsparcie metody awersyjnej innymi oddziaływaniami, jak np. psychoterapia, czy grupy wsparcia.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe