Walczyli i ginęli

  • 12.09.2021, 13:15
  • Map
Walczyli i ginęli
Huk wystrzałów, dym, terkotanie broni maszynowej. Na Starym Rynku w Łowiczu w wojskowych mundurach pojawili się niemieccy żołnierze, a atak odpierali wojskowi w polskich mundurach… Dokładnie takie sceny rozegrały się w tym samym miejscu dokładnie 82 lata temu. Bitwa trwała 7 dni. Tym razem mogliśmy je obejrzeć dzięki finansowanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego projektowi „Łódzkie pamięta”. mieszkańcy Łowicza i goście przenieśli się do czasów, kiedy to między 9 a 16 września 1939 toczyła się bitwa o Łowicz.

- „Łódzkie pamięta” to nasz program, którym chcemy przypomnieć oraz oddać cześć i honor tym wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski, którzy za tę wolność zginęli . Jest to jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 r.  Cieszę, że widzę tu bardzo dużo ludzi - mówi Grzegorz Schreiber.

W barwnej i dramatycznej inscenizacji wydarzeń sprzed 82 lat wzięło udział aż 140 rekonstruktorów z 13 grup  oraz kilkudziesięciu inscenizatorów spośród ludności cywilnej. W ich rolę wcielili się uczniowie łowickich szkół średnich. Widzowie mieli też okazję zobaczyć kilkanaście pojazdów wojskowych z epoki . Całości towarzyszyły efekty pirotechniczne.

Inscenizacja została podzielona na 4 epizody: przygotowanie do wojny, rozpoczęcie, pierwsze zajęcie miasta przez Niemców oraz egzekucja na ludności cywilnej;  szturm Polaków na Łowicz i odbicie miasta; ponowne zajęcie miasta przez Niemców.

***

Bitwa o Łowicz miała dramatyczny przebieg. 9 września niemiecka piechota wchodząca w skład 8 Armii, wkroczyła do Łowicza, ale w pierwszej fazie bitwy nad Bzurą w dniach 9 – 12 września, armie polskie „Poznań” i „Pomorze” uderzyły na osi Łęczyca, Kutno, Sobota, dochodząc do Łowicza.

11 września przednie formacje 16 Dywizji Piechoty dotarły do miasta i wyparły oddziały niemieckie, ale wycofały się ostatecznie na północy brzeg Bzury i obsadziły dzielnice tego miasta. Niemcy, którym zależało na opanowaniu Łowicza, uderzyli już następnego dnia. Ciężkie walki trwały aż do 16 września i ostatecznego zajęcia miasta przez siły Wehrmachtu. 

Bitwa miała tragiczne konsekwencje - zginęły setki cywilnych mieszkańców i to nie tylko w czasie nalotów. Niemieccy wojskowi wykorzystywali cywilów do osłony własnego natarcia, które prowadzili.

Taki przypadek miał miejsce np. na ulicy Mostowej 14 września, gdzie Niemcy próbowali bronić się za przed nacierającymi Polakami wystawiając przed oddziały mieszkańców.

***

Skąd pomysł na taki projekt?

- Historią trzeba docierać w różny sposób, podręczniki, filmy, honorowanie bohaterów, ale wydało nam się, że warto pokazać i przybliżyć te dramatyczne chwile. Mamy nadzieję, że oglądający nie tylko zobaczą przebieg bitwy, ale poczują coś więcej, żeby dotknęli historii, która się wówczas odbywała.

Marszałek Schreiber wraz z Marcinem Kosiorkiem, Starostą Łowickim Marcinem Kosiorkiem złożyli kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Września, gdzie spoczywają prochy 250 poległych w bitwie o Łowicz polskich żołnierzy.

Rekonstruktorzy biorący udział w inscenizacji otrzymali także od Marszałka Województwa Łódzkiego pamiątkowe tabliczki.

Fot. Adam Staśkiewicz

Map

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kolo
Kolo 12.09.2021, 22:09
Tabliczki i zdjęcia synowej z autografawami :)

Pozostałe