„Białe miasteczko” w centrum Warszawy. Będzie stało do skutku

  • 13.09.2021, 09:58 (aktualizacja 13.09.2021, 13:55)
  • News4Media
„Białe miasteczko” w centrum Warszawy. Będzie stało do skutku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
Duża część medyków nie wróciła do domów po wielkiej manifestacji w stolicy. Tak jak kilkanaście lat temu koczują pod Kancelarią Premiera. Mówią, że tym razem nie odejdą.

Do manifestacji doszło w sobotę. Ulicami stolicy przeszły tłumy pracowników ochrony zdrowia – lekarze, pielęgniarki czy ratownicy. Wszyscy mówili to samo. Chcą zwiększenia nakładów na zdrowie, podwyżek i regulacji prawnych w ich zawodach. Rozmowy z ministrem, Adamem Niedzielskim nie przyniosły skutku. Szef resortu zdrowia tłumaczył, że pełne spełnienie postulatów to koszt ponad 26 mld zł w tym roku i blisko 105 mld zł w przyszłym. We wtorek ma się odbyć kolejna tura rozmów.

Według organizatorów w demonstracji wzięło udział nawet od 30 do 40 tys. osób. Protestujący przeszli przez stolicę, zatrzymywali się przed Ministerstwem Zdrowia, Pałacem Prezydenckim i Sejmem.

Jak zwykle pojawiło się pytanie: Ile zarabiają pielęgniarki? Jeszcze w czerwcu rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyliczał, że 6500 zł brutto. Pielęgniarki regularnie wracają do tamtych słów. Podczas protestu medyków i zawodów niemedycznych w Warszawie pasek z wypłaty pokazała Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP.

- Mediom pokażę pasek koleżanki pielęgniarki. Na rękę, do wypłaty to jest niespełna 3,5 tys. Tak świetnie zarabia polska pielęgniarka z wieloletnim stażem pracy, która podeszła tu i udostępnia państwu pasek - mówiła Ptok. Na pasku widać kwotę 3 435,39 zł.

Tymczasem nie wszyscy protestujący, po manifestacji, wrócili do domów. Część z nich rozbiła przed Kancelarią Premiera „Białe miasteczko 2.0”. To nawiązanie do wydarzeń z 2007 roku. Wówczas taką samą formę protestu wybrały pielęgniarki. Codziennie koczowały na Alejach Ujazdowskich, a co godzinę robiły niesamowity hałas grzechocząc plastikowymi butelkami, w których były monety. Pierwsze takie miasteczko stało 27 dni. Protestujący nie wywalczyli wtedy realizacji swoich postulatów.


Tym razem miasteczko ma stać do skutku – tak mówią medycy. „’Białe miasteczko’ stało się dziś tym, czym chcieliśmy, żeby było. Stało się miejscem spotkań pacjentów i medyków, było dziś miejscem dialogu. Jest tylko jeden problem, w tym dialogu cały czas brakuje przedstawicieli rządu, a przede wszystkim premiera. Czekamy na spotkanie z premierem. Kiedy wreszcie zostaniemy potraktowani poważnie?" - mówił na niedzielnej, wieczornej konferencji jeden z protestujących, a przewodniczący Porozumienia Rezydentów, Wojciech Szaraniec poinformował, że poniedziałek będzie dniem psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży. „Będziemy rozmawiać na temat braków kadrowych w polskiej psychiatrii. Jednocześnie mamy dramatyczną sytuację, jeżeli chodzi o samobójstwa wśród dzieci. Jutro będziemy podejmować te ciężkie tematy”.

 

 

 


Chodzi o to, że medycy nie chcą przed siedzibą rządu stać nic nie robiąc. Zapraszają na spotkania, rozmowy, porady zdrowotne. W niedzielę miejsce protestu odwiedziło około 5 tysięcy osób. Program działania tej akcji został już nakreślony do do soboty, 18 września. Oprócz konferencji i paneli tematycznych będą tu świadczone darmowe badania profilaktyczne - pomiar ciśnienia czy poziomu cukru we krwi, oraz warsztaty dla medyków lub pacjentów.

Protestowali też Salowe, sanitariusze, rejestratorki, sekretarki, kuchenkowe, niemedyczni kierowcy karetek – czyli tak zwany szary personel. Personel pomocniczy w ochronie zdrowia, jedna z najbardziej pomijanych grup zawodowych w Polsce.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

skwara
skwara 19.09.2021, 22:56
Tu wszyscy wydają się niezauważać że jednym (chyba głównym) postulatem jest dofinansowanie służby zdrowia... a na tym chba każdemu powinno zależeć bo przy obecnym finansowaniu to do zachodnich standardów nigdy sie nie doczołgamy...
Pacjent
Pacjent 18.09.2021, 13:10
Pewnie każdy chciałby zarabiać 20 000 zł / m-c za teleporady, a jak można to i więcej.
Pixel
Pixel 16.09.2021, 17:22
Mam nadzieje, że tym razem nie odpuszczą…
Krzyżyk na drogę
Krzyżyk na drogę 16.09.2021, 01:32
Pyskujcie sobie, antyszczepionkowcy będą nas leczyć niedługo, a karetka nie przyjedzie po nas bo nikt normalny nie będzie chciał pracować w służbie zdrowia.
... i kadzidełko
... i kadzidełko 16.09.2021, 08:51
A przecież są inne zawody, gdzie można popracować również. Nie ma przymusu pracy, jak to kiedyś w starym PRL-u było. Intensywnie wtedy ścigano takie niebieskie ptaszki.
Krzyżyk na drogę
Krzyżyk na drogę 19.09.2021, 02:04
Pewnie że są inne zawody, przecież niepotrzebni nam lekarze i ratownicy medyczni. Sami się wyleczymy, a nasi lekarze będą leczyć na zachód od Odry.
... i jeszcze kadzidełko
... i jeszcze kadzidełko 19.09.2021, 16:46
Jak mają nas leczyć takie konowały jak dotąd, to może niech to robią jednak na zachód od Odry. Bardzo dobry pomysł.
skwara
skwara 19.09.2021, 22:53
Byłeś kiedyś u lekarza w UK? Nie polecam...
lp
lp 15.09.2021, 09:29
Pajace... To nie jest protest, tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, analityków... rozumiem, że jak wszyscy oni wyjadą lub zmienią pracę to się na ziołolecznictwo i pielgrzymowanie przerzucicie. Dymem z kadzidła będziecie się leczyć. Naprawdę ludzie, którzy ratują życie i zdrowie powinni zarabiać 2-3k? i w doopie mam, że w biedrze, UM albo w ceramice na taśmie jest podobnie. Powinni dostawać tylko co programista z Wawy, bo jak na razie jeszcze roboty i algorytmy ich nie zastąpią.
SA.
SA. 15.09.2021, 17:07
Szybkiej i szerokiej drogi pajacu Ip ... a do tej pory to jeszcze nie wyjechałeś, co nie znasz drogi, czy nie wiesz gdzie pojechać, by cię inni nie kopnęli jeszcze mocniej w dooopę?
lp
lp 16.09.2021, 08:31
Nie musze. Jestem programistą w Wawie z prywatną opieką medyczną. A ty gołodupcu do wiejskiego szamana bedziesz chodził na zabiegi.
szatniarz
szatniarz 16.09.2021, 19:29
I zabłysnął strapiony programista z Wawy, a nie ratownik na państwowym wikcie. Czyli jakiś wydmuchany laluś niby z lepszego domu, a ze słoikami w siacie. A mnie się coś wydaje, że z musu poszedłeś jednak w tą służbę zdrowia, rodzice nie pomogli, a teraz rzeźbisz tu swoje lamenty jako 'rodowity Warsiawiak', taki wsiowy szaman z lasu. Jestem zwykły szatniarz i widzę jak wygląda nasza cała służba zdrowia, wieczni roszczeniowcy, zawsze za mało. Nic nie jest doskonałe. Praca jak każda inna, sam wybierasz i się nie mazgaisz. Nie chcesz w zawodzie medycznym, idziesz na szatniarza.
SA.
SA. 16.09.2021, 14:53
No tak, tak, nie inaczej zamartwiony "programista" od kadzidełka i ziołolecznictwa, buahahhaha. No to czym się tak irytujesz w tej Wa-wie, białe miasteczko przesłoniło ci jakieś fajne szamańskie widoczki? Pewnie zamartwiasz się o wszystkich rozchorowanych w RP, tylko nie o siebie, bidulek.
lp
lp 15.09.2021, 09:00
Pajace... To nie jest protest, tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, analityków... rozumiem, że jak wszyscy oni wyjadą lub zmienią pracę to się na ziołolecznictwo i pielgrzymowanie przerzucicie. Dymem z kadzidła będziecie się leczyć. Naprawdę ludzie, którzy ratują życie i zdrowie powinni zarabiać 2-3k? i w doopie mam, że w biedrze, UM albo w ceramice na taśmie jest podobnie. Powinni dostawać tylko co programista z Wawy, bo jak na razie jeszcze roboty i algorytmy ich nie zastąpią.
SA.
SA. 15.09.2021, 17:47
No i pięknie Ip, tak jak ty masz pracujących gdzie indziej, w doo.opie i cię to swędzi, to inni, a właściwie większość ma was też w głębokiej doo.opie i wasze jakieś tam "zachciewajki", zauważyłeś pewnie. Zapracowaliście na to przez wiele, ooj wiele lat, swojej buty i aroganctwa lekarzy oraz białego personelu, wszędzie. Robić się nie chce tylko brać... i do siebie, dawać i dawać, inaczej nawet palcem nie kiwną, bo mało, paniska. Skończyło się sponsorowanie, musi wystarczyć tyle ile jest. Jak nie pasi, po robocie, na drugi etat na recepcję do "hotelu" spijać herbatkę z ziółek, pooddychać dymkiem z kadzidełka i poduczyć się ciut informatyki, na wyjazd do Wa-wy. Żadnego uszanowania.
lp
lp 16.09.2021, 08:34
Jak nie pasi to młodzi wyjadą, starzy odejdą na emeryture i bedziesz stać w jeszcze większych kolejkach i więcej dawać bo. napewno będzie lepiej.
SA.
SA. 16.09.2021, 14:59
Ale o co cię tam znów główka boli. Przecież to nie twój problem, on cię nie dotyczy. Protest informatyków będzie w I kw. 2022r, już możesz się zapisać.
Emerytka pracująca
Emerytka pracująca 14.09.2021, 21:07
Każdy student medycyny powinien być zobowiązany odpracować 10 lat ,potem niech straszy że wyjedzie ,ale system rzeczywiście mamy kiepski
lp
lp 15.09.2021, 09:30
a politolodzy też? a ornitolodzy?
SA.
SA. 15.09.2021, 17:49
... i ordynator, i kierowca z karetki pogotowia, i położna też, a co oni są inni?
lp
lp 15.09.2021, 08:47
politolodzy też? a ornitolodzy?
Tomaszow
Tomaszow 14.09.2021, 12:45
Skoro są namioty to ja się pytam kto koczuje w jednym z szanownom panią Lempart:)
Dajcie im wiecej
Dajcie im wiecej 14.09.2021, 12:24
I tak podchodza do ludzi jak by nie wuem czego szukali jak ktos chce sie leczyc. Zero rzetelnosci w ich pracy. Ale jak wyciagnac rece po pieniadze to oczywiscie pedza na sygnale. W dobie pandemii sciema z zachorowaniami bo sami nie chca sie przecież szczepic, do szpitali rodzin nie wpuszczeli to mogli miec w du... czy ktos wyjdzie z choroby czy nie. Jak nie bylo pandemii to oczywiscie jak sie rodzina nie zaopiekowala chorym we wlasnym zakresie ti pielegniarkom trzeba bylo cos zostawic zeby przynajmniej czlowiek noe mial do siebie pretensji i zyl w swiadomosci ze zaopiekowaly sie. Choc to w rzeczywistosci mysle ze tez bylo inaczej. Dodzwonic sie nie szlo jak rodzice zostawili 14 lwtnia corke na obserwacji przeciez personel ciagle zajety nie ma czasy kawy wypic bo przeciez szpitale zamkniete i kto ich sprawdzi wiec trzeba sie wyspac bo nadgodziny przeciez musza byc. A na poloznictwie o kurde te kobiety ktore ""pomagaja" kobietom ktore rodza chyba celowo maja ich w du.. bo widza ze przychodza cale rodziny z kochajacymi mezami i zazdrosc ich zjada jak widza swierza milosc wiec tez trzeba sie odgryzc dziecko pompuja butlami co chwile a matkom wmawiaja ze powinno co trzy godziny jesc.. albo inne cuda robia.cala ta sluzba zdrowia jest chora jeszcze rakich przypadkow mozna podac tysiace ale walczcie o pieniadze bo o czlowieczenstwo juz nie ma sensu
SA.
SA. 14.09.2021, 10:10
Najbiedniejsza frakcja medyczna, wizyty prywatne po 150-200zł od pacjenta (2-3 na godzinę minimum) nadgodzin po 350 w miesiącu, kasy jak lodu w lodówce, później umierają, bo organizm 40-50 latka nie wytrzymuje takiej intensywności pracy (brak odpoczynku), ale kasy wciąż za mało i za mało. Podwyżki najlepiej po 150%, a zarobki mies. po 30-35 tyś. Poprzewracało się już ludziom całkowicie w du...pach. Jak tak im źle, zawsze można kilka miesięcy na rusztowaniu budowlanym poskakać lub na produkcji przy chrupkach też popracować dla porównania warunków pracy i zarobków. No nic uszanowania.
ziom
ziom 15.09.2021, 20:45
ratownicy medyczni też prywatnie ratują?
szatniarz
szatniarz 16.09.2021, 00:16
Jak na państwowym jest tak słabo, to może ratujcie jako korporacja prywatna. Dajcie ogłoszenia, ustalcie stawki z pracodawcą, ktoś się do was może zgłosi. Te nieporozumienia grafikowe i zgrzyty o dyżury, godziny to wasz wewnętrzny problem, nikogo to nie obchodzi. Chcesz pracować nadgodziny to pracuj i nie płacz, chcesz wyrobić swoje 176 godz. w miesiącu to też nie płacz, że za mało, jak ten lp wyżej. Problemy jak w każdej robocie.
Pawełek
Pawełek 13.09.2021, 21:30
Mięli spacerować, a już wylegują się i śpią w namiotach. A najlepsze, że przyjechali też protestować "studenci medycyny" - jeszcze nie pracują, jeszcze studiują, a już protestują, buahhaahha, i to jest protest o kasiorę... i sztuczny tłok robią jak wielu jest :-)) Żenada, jakby nie zarabiali dużych pieniędzy. Lekarze biedaki od wielu lat.
...)
...) 13.09.2021, 17:45
do skutku i jeden dzień dłużej
Tomaszow
Tomaszow 13.09.2021, 15:18
Rzetelne media proszę podać kwoty zarobków lekarzy w ciągu ostatnich 10 lat i nie siać zamętu, a na tych wielkich protestach te same osoby z piorunami i hasłem w.... c to już staje się nudne, nawet nie nudne tylko smieszne:) niedługo święta te same osoby staną w obronie karpia!
Tm
Tm 14.09.2021, 09:40
Rządzących się zapytaj, p...... trolu
Tomaszow
Tomaszow 14.09.2021, 12:42
Tm chyba piorun w główkę uderzył :)
Pawełek
Pawełek 14.09.2021, 17:55
Oprócz "czerwonego pioruna"... to pewnie jeszcze student III- V r medycyny, który po ukończeniu nauki, chciałby zarabiać co najmniej 5-6 śred. krajowych, rewaloryzowanych jeszcze 2 razy do roku po 5-7%. Jak żądać, to już żądać, a nie się p........ w tańcu :-))

Pozostałe