Wyminąć się z rozsądkiem

  • 14.09.2021, 19:21
  • Bożena Kubicka
Wyminąć się z rozsądkiem
Bardzo ważne przy wymijaniu i wyprzedzaniu jest zachowanie odpowiedniego odstępu między autami. Musi on być tym większy, im wyższa jest prędkość wymijających się samochodów. Kierujący samochodem jest obowiązany przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się.

Tak stanowią przepisy, a chodzi głównie o rozsądne ustąpienie miejsca pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwka, przy czym nie rozstrzygają kto ma ustąpić miejsca, a mówi jedynie, że kierujący powinien to zrobić w razie potrzeby. To oznacza, że ten z kierujących, który widzi możliwość zjechania na prawo lub zatrzymania się w celu umożliwienia przejazdu pojazdowi jadącemu z przeciwka, powinien to właśnie uczynić.

Obowiązek taki spoczywa na obu uczestnikach ruchu, przy czym logiczne jest, że pojazd mniejszy może łatwiej znaleźć miejsce stosowne do bezpiecznego wykonania manewru.

Ostatnio na jednej z ulic w Tomaszowie Mazowieckim miał awarię samochód ciężarowy. Kierowcy i rowerzyści zostali zmuszeni do zorganizowania sobie jakoś ruchu wahadłowego. Co ciekawe, nikomu nic się nie stało, a przyblokowany przez ciężarówkę jeden z kierowców widząc na przeciwległym pasie innego uczestnika ruchu nie taranował go i starał się nie utrudniać i tak już niełatwej sytuacji na jezdni.

Na wąskiej drodze duży i szeroki pojazd nie zawsze może zjechać na miękkie pobocze. Kierowca np. TIRa wie, że nie powinien  znaleźć się na nieutwardzonym poboczu, bo koła jego ciężarówki natychmiast zapadłyby się w ziemię.

Kierujący autem osobowym i nie przywiązujący wagi do przepisów myśli, że cężarówka zjedzie na bok i ustąpi mu pierwszeństwa. TIR w takiej sytuacji może zacząć zwalniać dojeżdżając do prawej krawędzi jezdni, aby zostawić jak najwięcej miejsca. Jeżeli jadące z przeciwka auto niewiele zwalniając w ostatniej chwili spróbuje zjechać na pobocze, to akcja ta może mieć opłakane skutki.

Takich zdarzeń można uniknąć kierując się zdrowym rozsądkiem. Bardzo ważny przy wymijaniu i wyprzedzaniu jest odstęp między autami. Musi on być tym większy, im wyższa jest prędkość wymijających się samochodów.

Kiedy poruszamy się po drodze 70 km/h, a pojazd nadjeżdżający z przeciwka 80 km/h, wówczas różnica przy wymijaniu wyniesie 150 km/h. Nietrudno wyobrazić sobie skutki zderzenia. Według przepisów powinniśmy w razie potrzeby zjechać na prawo, ograniczyć prędkość jazdy, a nawet zatrzymać się.

Bożena Kubicka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe