PiS ugina się w sprawie LGBT. Wiceminister pisze do samorządowców

  • 17.09.2021, 09:11 (aktualizacja 17.09.2021, 14:38)
  • News4Media
PiS ugina się w sprawie LGBT. Wiceminister pisze do samorządowców iStock
Waldemar Buda odpowiedzialny w rządzie za fundusze unijne apeluje do marszałków województw czy prezydentów miast o zmianę uchwał, przez które zagrożone są miliardy złotych z UE. Czy samorządowcy posłuchają?

Adresatami listu wiceministra funduszy i polityki regionalnej są marszałkowie województw, prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie. Waldemar Buda na piśmie zwraca uwagę na obowiązujące miejscowe prawa, które niepokoją Komisję Europejską. Chodzi o przyjęte przez samorządy tzw. „uchwały anty-LGBT” czy Samorządowe Karty Praw Rodzin. Najwięcej obiekcji unijnych urzędników budzą stanowiska pięciu sejmików województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Już wiadomo, że UE chce od władz tych regionów wyjaśnień dotyczących „uchwał anty-LGBT”. Jeżeli nadal będą obowiązywać, to każdy z tych samorządów może nie otrzymać ok. 10 mld zł z UE.

Chciałbym Państwa poinformować, że wkrótce rozpoczną się formalne negocjacje z Komisją Europejską projektu Umowy Partnerstwa 2021-2027 – dokumentu, który definiuje strategię wykorzystania funduszy polityki spójności w Polsce.” – przypomina w liście Buda i uczula na wymagane przez UE przestrzeganie przez Polskę „zasad horyzontalnych” czyli np. zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji.
 

[removed][removed]

Wiceminister zwraca się do samorządów o weryfikację przyjętych uchwał pod kątem zapisów, mogących „potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie”. Wyjaśnia także, że w ocenie jego resortu zastrzeżenia może budzić Samorządowa Kart Praw Rodzin. Buda przyznaje, że jej celem jest wspieranie rodziny i rodzicielstwa, ale – i to jasno opisuje w liście - nieprecyzyjne sformułowania w tych dokumentach są głośno komentowane w kontekście dyskryminacji. „W przypadku zidentyfikowania takich zapisów uprzejmie proszę o podjęcie stosownych modyfikacji.” - dodaje wiceminister.

Niedawno próbę wycofania się z „uchwał anty-LGBT” podjęto w Małopolsce i Lubelskiem. Jednak głosami wojewódzkich radnych prawicy stanowiska zostały podtrzymane. Wcześniej o ich anulowanie apelowało wiele organizacji i Rzecznik Praw Obywatelskich.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Irek
Irek 19.09.2021, 22:57
a po co wam kasa od okupanta? przecież Morawiecki mówił że kasa państwa ma się dobrze więc macie z czego brac..

Pozostałe