We mgle

  • 17.09.2021, 18:42 (aktualizacja 21.09.2021, 21:30)
  • Bożena Kubicka
We mgle
Spadek widoczności na drodze może nas niemile zaskoczyć. Mgła, niska temperatura i zalegające na drodze liście to częsta przyczyna tragicznych wypadków.

Jesienią, kiedy zmrok zapada znacznie wcześniej, a warunki jazdy są niekorzystne ze względu na spadek przejrzystości powietrza jedynym źródłem światła, szczególnie na bocznych drogach są sprawne reflektory. Trzeba być przygotowanym na wszystko i jechać z niedużą prędkością umożliwiającą ominięcie czegoś lub hamowanie przed czymś niewidocznym.

Niespodziewanie mogą pojawić się piesi, rowerzyści lub nieoświetlony pojazd bądź zwierzę. Na nieznanej drodze zaskoczeniem może okazać się zakręt lub skrzyżowanie.

Jeżeli na trasie zaskoczy nas mgła musimy pamiętać, że nie jest ona zjawiskiem stałym. Miejscami rozrzedza się i może się zdawać, iż nastąpiła poprawa widoczności, lecz nie można zupełnie tracić czujności. Przyspieszając w takim miejscu, trzeba mieć na uwadze, że za chwilę widoczność może sięgać kilku metrów.

Na bezpieczne podróżowanie we mgle duży wpływ ma stan techniczny pojazdu. Sprawne hamulce i opony to podstawa umożliwiająca zatrzymanie auta na możliwie krótkim odcinku jezdni. Nie bez znaczenia pozostaje dostosowanie prędkości do zaistniałych warunków na drodze oraz skupienie kierującego.

Podczas podróży nocą niezbędne są sprawne światła. Sytuację może pogorszyć zabrudzenie lub złe ustawienie reflektorów. Światła przeciwmgielne są najlepszym rozwiązaniem przy słabej przejrzystości powietrza. Rozpraszając smugi świetlne po bokach poszerzają niejako kąt widzenia. Należy całkowicie zrezygnować ze świateł drogowych, które mogą osłabić widoczność. Tylne światło przeciwmgielne nie może być używane w warunkach normalnej przejrzystości, natomiast we mgle sprawia, że pojazd staje się widoczny z większej odległości. Jego włączenie jest dozwolone tylko wówczas, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Poruszając się po mieście najlepiej zrezygnować z tylnego światła przeciwmgielnego, gdyż męczy ono wzrok jadących obok kierowców. Tomaszowska policja wskazała najbardziej niebezpieczne dla pieszych i kierowców ulice w mieście. Są to al. Piłsudskiego, ul. Jana Pawła II, ul. Legionów, ul. Mireckiego, ul. Mościckiego, ul. Spalska, ul. Św. Antoniego, ul. Ujezdzka oraz ul. Warszawska. Jak wynika z policyjnych statystyk dochodzi tu najczęściej do wypadków drogowych.

Bożena Kubicka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

@@@@
@@@@ 17.09.2021, 19:53
Jakies stare te statystyki b ulice Moscickiego Miereckiego czy nawet Spalsa są mała już uczęszczane przez pojazdy. Poproszę o realne statystyki których zapewne nie ma bo Policja w TM takowych nie prowadzi

Pozostałe