Którym politykom ufamy, a którym nie? Spadek Grodzkiego, debiut Czarnka

  • 21.09.2021, 10:10 (aktualizacja 21.09.2021, 14:05)
  • News4Media
Którym politykom ufamy, a którym nie? Spadek Grodzkiego, debiut Czarnka gov.pl
Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Przemysław Czarnek, a może Tomasz Grodzki? Polacy odpowiedzieli, które z osób publicznych mogą cieszyć się mianem autorytetu. W aktualnym sondażu respondenci ocenili również głowę Kościoła katolickiego, papieża Franciszka.

Komu ufamy bardzo, a komu wcale?

W sondażu przeprowadzonym przez firmę badawczą IBRiS dla Onetu, Polacy wypowiedzieli się na temat zaufania, którym darzą osoby publiczne, odpowiedzialne za decyzje podejmowane w naszym państwie.

We wrześniowym rankingu pierwsze miejsce zajął prezydent Andrzej Duda. Prezentowane statystyki wskazują, że ufa mu 44,4 proc. ankietowanych osób. Tuż za nim ustawił się premier Mateusz Morawiecki, zdobywając 42,5 proc. pozytywnych głosów. Podium zamyka prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego wynik to 40,7 proc. głosów zaufania.

Największy spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca przypadł marszałkowi senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Obecnie swoje zaufanie wobec niego wyraża 20,8 proc. Polaków, choć jeszcze w sierpniu wynik ten sięgał 28,4 proc. Na końcu zestawienia znalazł się Michał Kołodziejczak z Agrounii, któremu zaufało dotychczas 3,7 proc. respondentów. Z kolei 71,8 proc. z nich, nigdy nie słyszało o takiej postaci.

Podczas tego samego badania ankietowani wskazali też polityków, wobec których czują największą nieufność. W tym niechlubnym rankingu przoduje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zdobywając 62,7 proc. negatywnych głosów. Na drugim miejscu zestawienia stanął minister edukacji Przemysław Czarnek, wobec którego nieufność wyraziło 61,9 proc. badanych. Trzecie miejsce przypadło z kolei Leszkowi Balcerowiczowi (58,9 proc. negatywnych ocen).

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


We wrześniowym sondażu Onetu, wyjątkowo pojawił się również papież Franciszek.

„Głowa Kościoła Katolickiego prawdopodobnie trafiła do zestawienia jednorazowo. Franciszek nie jest politykiem, ale chcieliśmy sprawdzić, jak oceniają go Polacy. Dla części najbardziej konserwatywnych wiernych może bowiem być on zbyt liberalny, zwłaszcza po tym, jak zakazał odprawiania mszy w obrządku trydenckim (przedsoborowym). "Twardogłowym" katolikom niekoniecznie musiały też podobać się słowa papieża o społeczności LGBT, w których nie wykluczył on podawania im komunii świętej.” – wyjaśnił portal.

Wbrew powyższym obawom, Polacy ocenili Franciszka bardzo pozytywnie. Swoje zaufanie wobec głowy Kolegium Biskupów wyraziło aż 74,6 proc. respondentów, wybór „nie ufam” wskazało jedynie 8 proc. pytanych. Dla 14,4 proc. ankietowanych papież jest postacią obojętną.

A jak w Tomaszowie

W naszym mieście jest również kilka osób, które (przynajmniej medialnie) starają się zdobyć zaufanie mieszkańców. Zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszym sondażu 

 


 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rumcajs
Rumcajs 23.09.2021, 10:01
Czarnek pomylil funkcję ministra z ministrantem,niech idzie służyć za podnóżek da episkopatu,a nie maci w głowach dzieci i młodzieży ,skoro sam ma nabity łeb mitami to niech nie bruzdzi w młodych samodzielnie myślących umysłach.Najwyzszy czas pogonić ta bandę razem z organizacją o strukturachmafijno -pedofilskich
m&m
m&m 23.09.2021, 08:52
Jedyna poprawna postawa obywatelska, to brak zaufania do każdego polityka. Jedyną oznaką zaufania jest oddany raz na jakiś czas głos, ale później tym bardziej powinno się patrzeć z podejrzliwością na osoby i partie, na które głosowaliśmy, a nie piać w zachwycie niezależnie od ich postępowania i wywiązywania się z obietnic i jednocześnie hejtować opozycję za to tylko, że są. Skutkowałoby to totalnym odsiewem różnej maści cwaniaków, którzy wiedzieliby, że nie ma się po co pchać do polityki. Niestety swoją cegiełkę dorzucają dziennikarze, którzy tworząc co godzinę tysiące nowych newsów sprawiają, że afery są szybko zamiatane pod dywan i giną w tłumie aktualności. Po prostu pamięć ludzka w przypadku wyczynów polityków trwa bardzo krótko i wszystko jest momentalnie zapominane. I oni korzystają z tych mechanizmów jak się tylko da. Dlatego powinno się tworzyć rankingi nie spełnionych obietnic ku pamięci i dla nauki ,a nie sztucznie robić z miernot mężów stanu i osób godnych zaufania. Przecież to śmieszne.
Pixel
Pixel 22.09.2021, 08:10
No to sobie „żygaj” ale jak już masz takie pragnienie to chociaż przez „er zet”
Do pixel
Do pixel 23.09.2021, 08:05
Dla Ciebie najważniejsza literówka
Nie
Nie 21.09.2021, 15:37
Nie ufam ani pinokio , ani dłogopisowi , ani kwakowi , ani nikomu z ich złodziejskiej zakłamanej partyi i jej nierządowi . Nie ufam ich tubie propagandowej nie oglądam niby publicznej zakłamanej tvpis !
Janusz Donald
Janusz Donald 21.09.2021, 17:43
Super, nie musisz im ufać. Zaufaj jak prawdziwy Janusz, Januszowi.
Dość
Dość 21.09.2021, 17:05
Jedni i drudzy siebie warci ośmiorniczki u jednych u drugich czyste ręce żygać się chce

Pozostałe