Nowy pomysł PiS. Zwolnią z płacenia podatków kilka milionów podatków

  • 23.09.2021, 09:18 (aktualizacja 23.09.2021, 12:16)
  • News4Media
Nowy pomysł PiS. Zwolnią z płacenia podatków kilka milionów podatków iStock
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłaszają swoje uwagi do „Polskiego ładu”. Jedna z nich wprowadziłaby bardzo znaczące zmiany w finansach milionów obywateli. Pomysł ma już ponoć akceptację rządu.

Sztandarowy obecnie projekt rządowy, czyli „Polski ład” ma wprowadzić – już w 2022 roku – szereg zmian podatkowych. Jedną z nich jest zwolnienie z płacenia podatku PIT większości emerytów. Prace nad szczegółowymi rozwiązaniami trwają, a posłowie zgłaszają do projektów ustaw własne propozycje. Jedna z nich zakłada, że podatków nie będzie płaciła kolejna, duża grupa Polaków.

Chodzi o rodziny wielodzietne, w których jest przynajmniej czwórka dzieci. Mają nie płacić podatków. Poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski w „Dzienniku Gazecie Prawnej” przyznaje: „Mieliśmy nieco inne propozycje wyjściowe, ale stanęło na zerowym PIT dla rodzin 4 plus. To dobre rozwiązanie, teraz trwają rozmowy na temat szczegółów. Ostatnie słowo należy do premiera Mateusza Morawieckiego”.

Jednak według dziennikarzy sprawa jest już przesądzona, a rząd zgadza się na takie rozwiązanie. Poseł Kamil Bortniczuk wyjawia, że prowadzone były rozmowy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Rodziny i uznano, że po zerowym PIT dla młodych (funkcjonuje od 2019 roku) należy wprowadzić takie rozwiązanie w stosunku do rodzin wielodzietnych.

W ustawie ma się znajdować jednak zapis, że podatku nie trzeba będzie płacić, gdy przy wspólnym rozliczeniu się małżonków dochody nie przekroczą 170 tys. złotych rocznie. „To dokładnie ulga dla młodych razy dwa, czyli dla każdego z rodziców przy wspólnym rozliczeniu. Mówimy więc o wspólnych dochodach rodziców na poziomie ok. 14 tys. zł miesięcznie. Rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowania dzieci nie tylko w postaci np. 500 plus, ale również ulg podatkowych.” – wyjaśnia Bortniczuk.

Zmiany mają dotyczyć milionów Polaków, bo według danych z początku tego roku w naszym kraju jest około 630 tys. rodzin wielodzietnych, czyli prawie 3,5 mln osób. W 2016 roku Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” opublikował raport, w którym wskazano, że najwięcej takich rodzin jest we wschodniej Polsce.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 24.09.2021, 11:01
Kur...cze. Po co ten cały nowy ład? Żeby zmniejszyć podatki? NIE. Żeby więcej ściągnąć. A cała reszta, to mydlenie oczu. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku? Śmiech na sali. Kogo to obejmie?? Wybierze się dwa albo trzy tematy, wąską grupę w porównaniu z całą goloną resztą i będą mówić, że komuś pomagają. Tu chodzi o ściągnięcie jak największej kasy na przekupstwo polityczne i ciepłą wodę w kranie. Przedsiębiorcy, którzy w większości się orientują ile i za co płacą rozumieją zagrożenia. Ale większość ludzi pracuje na różnego rodzaju umowach i im łatwiej coś wmówić. Tylko nie rozumieją, że jak się pracodawcy nie opłaca, to po prostu stracą robotę, a jak nie, to już na pewno poczują to w sklepie, na stacji benzynowej, przy płąceniu rachunków itd. W sumie to już powinni czuć, ale społeczeństwo można łatwo podgrzewać po kawałku jak przysłowiową żabę we wrzątku, że nic nie zauważą. Jakby tak chcieli pomóc, to zniesiono by lub zmniejszono podatek dochodowy. Przestali rozdawać 500plus tylko przeznaczyli to na szpitale. I zamiast wydać te 500 u prywatnego lekarza być może wreszcie można by się podleczyć w ramach płaconych składek( zobaczcie ile idzie kasy na te socjale (plus koszt obsługi) w porównaniu ile na służbę zdrowia. I niech ktoś powie, że ta kasa nie zrobiłaby roboty...). Ale takie coś jest bardziej skomplikowane do przeprowadzenia, wymaga więcej odwagi i jaj. Ludzie ogarnijcie się i zacznijcie myśleć.

Pozostałe