Czy warto montować klimatyzację w mieszkaniu w bloku?

  • 23.09.2021, 14:06
  • redakcja
Czy warto montować klimatyzację w mieszkaniu w bloku?
Klimatyzacja bez wątpienia poprawia jakość życia w trakcie upałów, lecz nie tylko - może skutecznie dogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. Dawniej klimatyzacja montowana była wyłącznie w biurowcach i marketach, jednak obecnie ze względu na przystępniejsze ceny, decyduje się na nią coraz więcej osób prywatnych. Z "klimy" nie warto rezygnować również mieszkając w bloku. Dlaczego warto ją zamontować?

Mieszkania w bloku nagrzewają się bardziej

Budynki wielorodzinne charakteryzują się zwykle słabą izolacją. Bardzo szybko wychładzają się i równie szybko nagrzewają. Podczas upalnego lata - zwłaszcza na wyższych piętrach - we wnętrzach lokali jest nawet bardziej gorąco, niż na świeżym powietrzu. Mieszkanie w bloku również trudniej jest skutecznie przewietrzyć. Klimatyzacja rozwiązuje te problemy, pozwalając wprowadzić do pomieszczeń komfortową temperaturę. W przypadku mniejszych metraży wystarczające jest urządzenie typu split, czyli z jednym urządzeniem pracującym w wybranym pokoju. Chłód mimo wszystko przeniesie się z niego na pozostałą część lokalu, obniżając temperaturę we wszystkich wnętrzach. W dużym mieszkaniu w bloku lepiej sprawdzi się klimatyzacja typu multi split, schładzająca jednocześnie kilka pomieszczeń. 

A będzie jeszcze cieplej...

Niekiedy rezygnujemy z komfortu, jaki niesie montaż klimatyzacji w bloku, uzasadniając to kosztami czy krótko trwającym latem. Jednak nie warto odkładać tej inwestycji na później, bowiem klimat z roku na rok staje się coraz cieplejszy. Mamy do czynienia nie tylko z wyższymi temperaturami dziennymi, ale również z utrzymującymi się przez długie tygodnie upałami. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka zarówno w dzień, jak i w nocy, mieszkania nie mają kiedy się schłodzić, a ich lokatorzy muszą zmagać się z dyskomfortem bez chwili wytchnienia. Należy mieć na uwadze również fakt, że klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale również grzeje. Oznacza to, że nie montujemy jej wyłącznie po to, aby czuć się lepiej podczas kilku miesięcy lata. Klima sprawdzi się także podczas wysokich mrozów oraz poza okresem grzewczym, ponieważ ma także funkcję dmuchania ciepłym powietrzem. 

Z czym wiąże się klimatyzacja w bloku?

Wraz ze wzrostem popularności klimatyzacji do mieszkania, wokół jej tematu pojawiło się wiele mitów. Niektórzy nie decydują się na montaż takich urządzeń twierdząc, że są zbyt hałaśliwe, aby korzystać z nich w bloku. Warto wiedzieć więc, że hałas generuje wyłącznie jednostka zewnętrzna, która znajduje się poza lokalem, na elewacji lub na balkonie. Z tego względu włączone urządzenie nie powinno przeszkadzać ani właścicielowi, ani sąsiadom. Należy wiedzieć jednak, że klimatyzacji nie można zamontować bez zgody właściciela budynku/lokalu, jeśli mieszkanie jest wynajmowane. W przypadku lokali własnościowych wszystko zależy od miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Posiadając własny balkon, urządzenie można postawić na nim bez ubiegania się o zgodę innych lokatorów. Z kolei w przypadku montażu na elewacji, konieczna może okazać się zgoda większości lub wszystkich sąsiadów. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe