Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 09:13
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Szkoła politycznych przepychanek

Oświata to dziedzina działalności publicznej kluczowej dla rozwoju lokalnych społeczności. Jest dużo ważniejsza niż wszystkie inne razem wzięte. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. To właśnie ona stanowi fundament wszystkich innych ludzkich aktywności. Może więc produkować ludzi kreatywnych, dzięki którym możliwy jest rozwój albo emigrantów, którzy swojego miejsca do życia będą szukać gdzie indziej. Niezwykle ważnym jest więc, aby właśnie oświatą kierowali ludzie o szerokich horyzontach myślowych, pełni pasji, wyposażeni w zdolności analityczne oraz.... wyobraźnię. Na wszystkich szczeblach powinni ze sobą współpracować, tworząc wspólne strategie, wytyczając kierunki działań nie tylko w sferze dydaktycznej ale i ogólnomiejskiej. Właściwa wizja miasta w perspektywie 25 letniej i dopasowana do niej oferta edukacyjna. Tymczasem najczęściej spotykamy się z biurokratycznymi administratorami, potrafiącymi dyskutować jedynie o ustawach, rozporządzeniach, dyrektywach, regulaminach itd. No i oczywiście o pieniądzach. Dyskusję "oświatową" prowadzono wczoraj w czasie obrad rady miejskiej, przy okazji dokonywanych zmian w budżecie. Postronny obserwator może poczuć tylko jedno.... zażenowanie

Zaczęło się od pytania radnego Adriana Witczaka na temat finansowania szkoły należącej do Archidiecezji Łódzkiej. Pytanie cokolwiek niezręczne, bo sam radny pracuje w konkurencyjnej szkole prywatnej związanej z innym związkiem wyznaniowym, czyli SCh TOMY. Trudno oprzeć się wrażeniu, że radny działa we własnym interesie a nie w tzw. interesie publicznym. To nie pierwsza tego typu krytyka finansowania szkół katolickich podejmowana przez Witczaka. Temat i pytania pojawiały się już wcześniej. Chodzi o różnice w wielkości subwencji.

Urzędnicy od kilku lat tłumaczą radnemu, że rozbieżność w wielkości przekazywanych pieniędzy na każdego ucznia wynika z przepisów ustaw oświatowych. i związana jest z faktem, że szkoła w której radny pracuje nie jest szkołą publiczną a prywatną, pobierającą czesne od rodziców uczniów. Szkoły katolickie czesnego nie pobierają, a więc mają status szkół publicznych. Muszą więc otrzymywać dokładnie takie kwoty, jakie koszty ponosi miasto w przeliczeniu na jednego ucznia we własnych placówkach oświatowych.

Paradoks polega na tym, że do szkół od lat dopłacamy. Dopłacać będziemy coraz więcej, bo szkół w Tomaszowie jest za dużo a decyzje o ich likwidacji są nie tylko mało popularne, bo wywołują emocje ale też nie akceptowane przez kuratorów oświaty. Politycy PiS w swym "geniuszu" postanowili, że decyzja kuratora jest wiążąca dla organu prowadzącego. Nikt nie zastanowił się nad pokryciem kosztów funkcjonowania.

Radny Witczak dopytywał więc ile dzieci uczęszcza do szkoły przy Bartosza Głowackiego i jakie kwoty otrzymywałaby, gdyby nie została uznana za publiczną. Skąd to pytanie? Zdaniem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej szkoła katolicka ma status szkoły publicznej, ponieważ decyzję w tej sprawie wydały władze miasta, a wydać jej nie powinny i nie musiały. 

- Nie jest dla nikogo tajemnicą, że w przypadku placówek publicznych prowadzonych przez inne niż jednostki samorządu terytorialnego podmioty, kwota subwencji oświatowej jest powiększona o wskaźnik zwiększający, który organ prowadzący wylicza i ma obowiązek przekazywać. Szkoła archidiecezjalna ma obecnie większą liczbę dzieci. Dotąd było to 79 uczniów. Obecnie liczba ta zwiększyła się do 102 - odpowiadała wymijająco Iwona Sudak, odsyłając radnego do informacji zawartych m.in. w raporcie o stanie miasta. 

Radny Cezary Krawczyk zachęcał do przeprowadzenia niezależnego audytu dotyczącego stanu oświaty na terenie miasta. Miałby on zostać dokonany przez zewnętrzny podmiot. Przypomniał, że miasto dopłaca do prowadzonych przez siebie szkół ponad 40 milionów rocznie. Audyt powinien też wskazywać kierunki, w których władze samorządowe powinni zmierzać. Rzecz jednak w tym, że aby miał sens powinien dotyczyć szkół wszystkich szczebli zlokalizowanych we wszystkich gminach oraz w powiecie (szkoły ponadpodstawowe). Nie należy zapominać, że szkoły podstawowe produkują przyszłych uczniów szkół średnich i studentów. Pomysł audytu znalazł się także w przygotowywanej strategii rozwoju miasta. 

Prezydent Witko przypomniał negatywny wpływ na system oświatowy decyzji rządu o przeprowadzeniu reform w szkolnictwie. Likwidacja gimnazjów pogorszyła i tak kiepską sytuację finansową. Miasto stanęło przed wyborem likwidacji części gimnazjów lub przekształceniem ich w podstawówki. Podjęto tę drugą decyzję. W przeciwnym wypadku ok. 200 nauczycieli mogło stracić pracę. Ma ona jedna długoterminowe skutki. Zresztą nie tylko te negatywne - finansowe. Mniej liczne klasy to lepsze wyniki uczniów na egzaminach końcowych. Tak przynajmniej twierdzą miejskie władze. 

Tomaszów ponosi też gigantyczne koszty z tytułu dopłat do przedszkoli niepublicznych. - Mamy tu do czynienia z nierówną konkurencją, ponieważ większość z nich nie pracuje w oparciu o przepisy karty nauczyciela. Tu, gdzie my musimy zatrudnić dwóch nauczycieli, w placówce niepublicznej wystarczy jeden - wyjaśniał Witko. 

Dużym problemem są też osiedla "obwarzankowe" powstające poza granicami miasta. Gminy wiejskie ponoszą tylko część kosztów nauki dzieci w szkołach miejskich. Prezydent podkreślał, że potrzebne są rozwiązania o charakterze systemowym. Dyskusja toczyła się więc wokół pieniędzy a raczej ich niedoboru. Być może powodem było to, że dyskutowano przy okazji zmian budżetowych. 

Adrian Witczak stwierdził, że władze miasta "zupełnie nie ogarniają tematu oświaty". Żadnych konkretów jednak się nie doszukał i nie wskazał. Pochwalił się natomiast, że mógłby pomóc... czemu nie pomaga? Bo Marcin Witko musi o to poprosić. Odkrywczo doszedł do wniosku, że prezydent i jego służby odpowiadają za funkcjonowanie miejskiej oświaty, co nie jest przecież dla nikogo żadną tajemnicą, bo wynika na wprost z przepisów nie tylko oświatowych ale i samorządowych. 

Radny Witczak jak zwykle zna receptę, ale w czasie obrad się nią nie podzielił. Pomysłów na polepszenie funkcjonowania oświaty nie znajdziemy także wśród kilkudziesięciu złożonych przez niego interpelacji i wniosków.

Są to zapytania w sprawie kosztów wprowadzenia reformy edukacji w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki lub  stałego monitorowania i zaprzestanie realizacji zajęć sportowych na zewnątrz w szkołach oraz miejskich obiektach sportowych w czasie przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Ostatnia dotyczyła wypłat nagród dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w roku 2019 i 2020. Konkretów oczywiście brak. Zamiast nich jest emocjonalna ekscytacja przed obiektywami kamer. 

Z jednym jednak należy się z radnym Witczakiem bez wątpienia zgodzić. W Tomaszowie Mazowieckim brakuje rzeczywistej debaty o kształcie oświaty w perspektywie kolejnych lat. Natomiast twierdzenie, że prezydent przyglądał się biernie sprawom oświatowym należy uznać za absurdalny manifest polityczny o mocno partyjniackim charakterze.

Marcin Witko odciął się radnemu Witczakowi mówiąc, że postrzega oświatę przez pryzmat szkoły, w której sam pracuje, a do której uczęszczają dzieci ludzi zamożnych, których stać jest na opłacanie wysokiego czesnego. 

W dyskusji o oświacie wzięła udział Beata Stańczyk, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym. O poziomie merytorycznym i świadczą najlepiej zapisy na temat edukacji w nowej strategii rozwoju powiatu. Kilkanaście stron danych statystycznych i podsumowanie:

korzystnym, przedsięwzięciem jest stworzenie ośrodka kariery, gdzie uczniowie w różnych grupach wiekowych, a przede wszystkim kończący szkołę podstawową będą mieli możliwość m.in. zbadać i poznawać swoje predyspozycje, co z kolei wpłynie na bardziej świadomy wybór dalszej ścieżki edukacyjnej. Rynek pracy podlega stałym zmianom, przy wyborze kolejnego etapu szkolnego młodzież bierze pod uwagę zarówno panujące trendy i perspektywy na kolejne lata, jak i możliwości, jakie oferuje dana szkoła. Rozwój szkolnictwa, dbanie o wysoki poziom nauczania oraz powszechny dostęp do edukacji może zaowocować w przyszłości wzrostem demograficznym, a także przyczynić się do rozwoju rynku pracy i przedsiębiorczości na terenie Powiatu Tomaszowskiego.

Powyższy cytat świadczy chyba jednoznacznie o kompletnym braku profesjonalizmu.  W dokumencie znajdują się oświatowe cele strategiczne, które trudno jest nawet komentować. Ich poziom ogólności jest tak ogromny, że nie ma właściwie o czym dyskutować.  Pozostała część dyskusji, to wzajemne przepychanki słowne, nie wnoszące nic do debaty. Jak zwykle zapomniano, że beneficjentem systemu jest... uczeń 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robcio 28.09.2021 22:35
Panie Witczak na czym konkretnie w edukacji się znasz? Czekam niecierpliwie bo zdaje sobie sprawę że stażystę zrobiłeś i co dalej?

unijny 03.10.2021 20:19
Panie Witczak widzę że jest Panu znana kwestia wydawania pieniędzy na projekt . Mógłby Pan rozwinąć jakie ma cele i jakie będą efekty ?

poinformowany 27.09.2021 09:25
Prawda to czy fałsz. Polskie prawo jasno stanowi, że szkoła niepubliczna może ubiegać się o miano publicznej i tym samym o dofinansowanie od samorządu wyłącznie wtedy, gdy brakuje miejsc dla dzieci w sieci szkół publicznych. Niczym innym uzasadnić się tego nie da. Wszystko inne to niegospodarność.

Diabeł 27.09.2021 23:22
Jeszcze trochę, a PiS i Czarnek doprowadzą do tego, że wszystkie szkoły publiczne będą katolickie. Na rekrutacji do szkoły trzeba będzie przedstawić świadectwo chrztu ;)

1000 procent normy 26.09.2021 10:26
Panie radny Witczak może Pan odpowie na ilu etatach pracuje najbardziej zapracowany Pana kolega ? Też radny i też w edukacji

Perun 25.09.2021 14:57
Tak szkoły katolickie są bardzo biedne , jedna z nich od grudnia nie wypłaciła mi pensji .....

Diabeł 25.09.2021 12:23
Szkoły publiczne nie powinny być wyznaniowe, bo państwo polskie nie jest wyznaniowe tylko świecki. Dla tego Witczak ma rację. Szkoła katolicka nie powinna być szkołą publiczną, bo to miejsce indoktrynacji religijnej od najmłodszych lat. Miejscem religii jest kościół, a robienie szkoły publicznej ze szkoły katolickiej jest łamaniem konstytucji - Art. 10 ust. 1 tej ustawy brzmi: „1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”

Malkontent 25.09.2021 11:07
Stworzenie ośrodka kariery... Kolejne miejsce do obsadzenia stanowiska dyrektora i zatrudnienie znajomych... Łatwo wydaje się nie swoje pieniądze

klug 25.09.2021 06:55
Witko twierdzi, że likwidacja gimnazjów spowodowałaby utratę pracy przez 200. nauczycieli, a teraz likwidacja podstawówek co spowoduje? Może wzrost zatrudnienia? Ile kosztowało przekształcenie gimnazjów w podstawówki, z pewnością były to duże pieniądze. Gimnazja były wygaszane i likwidacja jednego bądż dwóch w mieście odbyłaby się prawie bezboleśnie. Witko zmarnował okazję i teraz rżnie głupa!

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama