Obostrzenia możliwe jeszcze w tym tygodniu. Strefy, maseczki, limity

  • 27.09.2021, 10:20 (aktualizacja 29.09.2021, 22:16)
  • News4Media
Obostrzenia możliwe jeszcze w tym tygodniu. Strefy, maseczki, limity iStock
Zapowiadane od dawna obostrzenia związane z czwartą falą koronawirusa w Polsce, mogą urzeczywistnić się już w najbliższych dniach. Zakażeń przybywa, pomimo ogólnodostępnych szczepień.

Tysiąc dziennie

Z informacji przekazywanych kilka tygodni temu przez ministra zdrowa Adama Niedzielskiego można było dowiedzieć się, że w obawie przed rozwojem czwartej fali pandemii, planowane jest wprowadzenie obostrzeń na terenie naszego kraju. Wstępne założenia mówiły o ustanowieniu restrykcji, kiedy dzienna liczba zakażeń przekroczy tysiąc potwierdzonych przypadków.

Już w najbliższych dniach?

Dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz dowiedział się nieoficjalnie, że zmiany mogą nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Pomimo ogólnodostępnych szczepień przeciw COVID-19 i wysokiej wyszczepialności Polaków, licznik zakażeń wskazał w czwartek niepokojącą liczbę 974 osób, u których wynik testu na obecność koronawirusa był pozytywny. Prognozy związane z lockdownem potwierdzają głosy ekspertów. Już w sierpniu dr Aneta Afelt z zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk wyjaśniła w rozmowie z Rzeczpospolitą, że kontakty społeczne nawiązywane w czasie wakacji, przełożą się na październikowe statystyki.

„Wszędzie tam, gdzie usługi były możliwe w dystansie, teraz będą coraz częściej opierały się na bezpośrednim kontakcie. Otwarte są też usługi, które zakładają kontakt bezpośredni – fryzjerzy, kosmetyczki, duża część obsługi bankowej, rehabilitacja, planowe zabiegi w szpitalach, wyjazdy sanatoryjne. Mają ruszyć także szkoły i uczelnie. Czyli znów wracamy do bardzo gęstej sieci kontaktów społecznych. Wówczas potrzeba około sześciu tygodni do momentu, kiedy jest już galopujący przyrost przypadków. A to oznacza, że szczyt będzie w połowie października lub pod koniec tego miesiąca.” – zaznaczyła specjalistka.

Czego możemy się spodziewać?

Z ustaleń reportera RMF FM wynika, że najprawdopodobniej obostrzenia nie będą dotyczyły całej Polski, a jedynie tych powiatów, w których zaszczepiła się najmniejsza liczba mieszkańców. Rejony te mają zostać podzielone na strefy czerwone, żółte i zielone. Przewidywane restrykcje mają dotyczyć ograniczenia możliwości udziału w imprezach masowych i zgromadzeniach, wprowadzenia szczególnych limitów dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciw COVID-19, a także obowiązku noszenia maseczek, również na otwartej przestrzeni. Wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia stacji radiowej sprawdzały się dosyć często, dlatego i tym razem możemy spodziewać się, że najbliższy tydzień przyniesie pierwsze zmiany związane z jesienną falą pandemii.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Parodia
Parodia 28.09.2021, 15:31
Dziwne, że w takim Afganistanie brak wirusa, a szczepienia równe zeru ;-) Tylko tam mają naprawdę poważne problemy i nikt nie ma czasu na zajmowanie się sianiem propagandy covidowej.
Co do samych szczepień ci co chcieli już się poszczepili. Teraz namawianie na siłę spowoduje działanie odwrotne. Mamy 50% i niech tak zostanie.
Diabeł
Diabeł 28.09.2021, 23:55
Też zazdroszczę życia bez covid w Afganistanie. To jest kraj w którym nie ma żadnych chorób podobno. Tylko ci Talibowie są niewielkim uniedogodnieniem, ale przynajmniej nie mają śmiercionośnych szczepionek ;) Afgańczycy dzięki braku szczepionek i w ogóle służby zdrowia cieszą się długim i szczęśliwym życiem, prawie jak w neolicie. Nie szczepcie się a będziecie szczęśliwi jak Afgańczycy lub przynajmniej jak w Bangladeszu (tam też nie słyszałem o żadnej epidemii).
WuPe
WuPe 02.10.2021, 10:12
Dokładnie, w Afganistanie brak nawet chorób nowotworowych!
Diabeł
Diabeł 28.09.2021, 01:38
Niemcy, Hiszpania, Malta, Portugalia czy Emiraty Arabskie są już znacznie lepiej wyszczepionymi krajami niż Izrael. Więc Varanie już się przestań tak tym Izraelem podniecać.
varan
varan 27.09.2021, 19:39
Izrael najlepiej wyszczepiony kraj, a zachorowań kilkukrotnie więcej niż w czasie gdy szczepień nie było.
M
M 28.09.2021, 01:25
Varan, ale ty to jednak ograniczony jesteś. W Polsce podobnie jak w Izraelu większość leczonych szpitalnie na covid to niezaszczepieni. W Polce na oddziałach dominują obecnie niezaszczepieni 30-40 latkowie. A varan jak ta zacięta płyta powtarza swoje bzdury. Nawet nie zauważyłeś, że Izrael od dawna nie jest już liderem w wyszczepieniu społeczeństwa. Wiele państw, w tym niektóre europejskie już dawno wyprzedziły Izrael. Bo w Izraelu, podobnie jak w Polsce jest duża grupa Varanów baranów impregnowanych na wiedzę, którzy się nie zaszczepili i nie zrobią tego. Ciebie Varan nie przekona nikt do szczepienia, nawet gdy twoja matkę lub ojca podłączą do respiratora.
K
K 04.10.2021, 15:50
Zgodnie z wytycznymi rozporządzenia z 6 maja 2021 paragraf 17 zaszczepionych nie testują w ogóle dlatego w szpitalach w oficjalnych statystykach leżą tylko niezaszczepieni. Jeśli chodzi o szczepienia liderem jest Gibraltar ponad 100% zaszczepionej populacji.
Jimmy
Jimmy 27.09.2021, 17:46
Widzę, że parodii ciąg dalszy.
...)
...) 27.09.2021, 19:51
Jestem ciekawy czy też tak będziesz śpiewał gdy cię ta parodia dopadnie i przykuje do szpitalnego łoża i respiratora. Wtedy ton głosiku ci się zmieni i zaczniesz inaczej śpiewac !
M
M 28.09.2021, 01:35
Jimmy będzie oskarżał lekarzy, że go nie ostrzegali, bo gdyby wiedział, że to takie niebezpieczne to by się zaszczepił ;) A Varan baran będzie twierdził, że Jimmy to podstawiony aktor przez Bigfarmę, i że żadnej pandemii nie ma ;)
Gosia
Gosia 27.09.2021, 22:05
Tym nie zaszczepionym to zakazać w ogóle wychodzenia z domu. Niech tacy Covida trzymają w domu, bo aż strach pomyśleć jak taki zarazi!
Antoś
Antoś 28.09.2021, 13:00
Pani Małgorzato!
Chce pani zagłodzić tych wystraszonych? tacy też muszą chodzić do pracy i do sklepów po pożywienie.

Pozostałe