500 nowych mieszkań powstanie w Tomaszowie. Miasto stworzy SIM

  • 30.09.2021, 08:20 (aktualizacja 30.09.2021, 08:55)
  • redakcja
500 nowych mieszkań powstanie w Tomaszowie. Miasto stworzy SIM
Budowę ponad 500 mieszkań komunalnych zapowiedział w tym tygodniu Prezydent Marcin Witko. Miasto zostanie udziałowcem Spółki Inwestycji Mieszkaniowych. Są już konkretne tereny, na których mieszkania powstaną. Jako pierwsza powinna ruszyć budowa domów przy ulicy Chopina. W projekt angażują się też inne miejscowości powiatu w tym Ujazd i Inowłódz. W sumie więc możemy spodziewa się budowy około 1000 mieszkań. Nowa spółka powstanie już za kilka tygodni. Realizować będzie jedno założeń programu Polski Ład. Nowy podmiot otrzyma dofinansowanie na działalność. W naszym przypadku może to być aż 18 milionów złotych Rząd udostępni też gotowe projekty budowlane, z których będzie można skorzystać, co może znacząco obniżyć koszty budowy. Marcin Witko podkreśla, że liczy na przeprowadzkę do nowych lokali mieszkańców starych czynszówek, w których są niezwykle trudne warunki życia.

Lokalne Spółki  czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, tworzone będą wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Z założenia mają zrzeszać więcej niż jeden samorząd. Regionalne SIM-y mają realizować inwestycje w mniejszych miastach i miejscowościach , które samodzielnie nie mają odpowiedniego potencjału finansowego, by utworzyć towarzystwo budownictwa społecznego.  Zdaniem Rządu w mniejszych gminach, w których potrzeba 40–60 mieszkań, nie ma sensu tworzyć TBS-u, bo byłby on nieefektywny, a samorząd musiałaby dokładać do jego utrzymania.  SIM-y wezmą więc na siebie cały ciężar przeprowadzenia inwestycji. Gmina dostanie pomoc w całym procesie związanym z inwestycją. 

 

 

- Spółka przejmuje na siebie cały ciężar związany ze zdobyciem finansowania, zaprojektowaniem budynków, uzyskiwaniem pozwoleń na budowę, wyłonieniem wykonawcy, przeprowadzeniem inwestycji a następnie utrzymania budynków. Gmina nie musi partycypować w tym w żaden sposób. Jednocześnie jej udział jest konieczny. Środki, które pozyskujemy na realizację inwestycji, są pozyskiwane za pośrednictwem gmin i trafiają do spółki przez lokalne samorządy. To celowe działanie, ponieważ chcemy wciągać gminy w proces związany z budową mieszkań. Chcemy, by były one aktywne -  wyjaśnia Jarosław Pucek wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości

Wszystkie środki, czyli do 35 proc. dofinansowania z Funduszu Dopłat oraz do 10 proc. pochodzące z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, a także ryczałtowe 3 mln zł na założenie spółki dla każdej gminy, będą przechodzić przez lokalny samorząd. Spółka zajmie się wyłącznie częścią komercyjną, czyli kredytową. nie bez znaczenia jest więc ilość udziałowców. W planowanej w Tomaszowie już na początku będzie ich sześć. Oznacza to 18 milionów złotych na rozruch i rozpoczęcie budowy. 

Pomysłodawcy projektu wyjaśniają, że dzięki takiej operacji gminy nie wykładają swoich pieniędzy, a jednocześnie, przekazując pozyskane fundusze, zwiększają swoje udziały w SIM. W efekcie to samorządy będą miały zdecydowaną większość udziałów, a KZN będzie udziałowcem mniejszościowym. Każdy samorząd będzie miał miejsce w radzie nadzorczej spółki. Chodzi o to, żeby system był nie tylko korzystny dla JST, ale także całkowicie transparentny.

 

 

Reguły funkcjonowania przyjęto dosyć elastycznie. To gmina wyznacza zasady, kryteria naboru mieszkańców, którzy będą utrzymywać mieszkania. To także ona będzie prowadzić nabór i tworzyć listę najemców. Spółka będzie jedynie odbiorcą tych informacji i podpisze umowy z osobami wskazanymi przez gminę. Najważniejsze kompetencje pozostają więc w gminie.

To tyle, jeśli chodzi o jasne strony przedsięwzięcia. Ciemną jest to, że finansowanie z Funduszu Dopłat i z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa zapewni jedynie do 45 proc. finansowania. Pozostałe środki będą pochodziły z partycypacji, którą wniosą najemcy. Procentowa wysokość tej partycypacji w każdej gminie może być różna. Niektóre samorządy deklarują, że ustalenie jej np. na 15 proc. nie jest problemem dla mieszkańców. Inne mówią, że to jest za dużo. Brakująca kwota będzie pochodziła z kredytu, który zaciągnie spółka.

Pierwsze SIM-y w województwie już powstały. W lutym porozumienie w tej sprawie podpisały: Radomsko, Sieradz, Skierniewice, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Bełchatów. Tomaszowski projekt będzie o tyle ciekawy, że udziałowcami będą mniejsze samorządy. 

 Oczywiście budowa tej ilości mieszkań komunalnych zatrzęsie rynkiem mieszkaniowym. Odbije się się też na cenach lokali oferowanych przez deweloperów. Projekt ma też zachęcać do osiedlania się w granicach administracyjnych miasta. Pozwoli również zrewitalizować zdekapitalizowane miejskie kamienice 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gminny
Gminny 19.10.2021, 09:33
Trzymamy za słowo skoro w Tomaszowie ok500 mieszkań to w Ujezdzie i inowlodzu po ok250 mieszkań. Skrinuje artykuł i czekam na efekt koncowy:) bo póki co w Niewiadowie będzie ok 4 nowych mieszkań a temat ciągnie się już 8lat:)to 250 to może doczekają moi wnuczkowie:) ale chce się mylić i kibicuje mocno.Moze zacznijmy od 20 miejsc parkingowych?
tomaszowianin
tomaszowianin 17.10.2021, 18:57
Ciekawe, co z tego zatrzęsienia rynkiem mieszkaniowym będzie. Pewne, że czekają NAS dalsze podwyżki czynszu w SM.
500 nowych mieszkań powstanie w Tom. Maz. Albo ponad....Faktycznie (...) czeka nas ogrom pracy(...). Nas.

W sumie łącznie z innymi miejscowościami powiatu i innych możemy się spodziewać około 1000 mieszkań.
Red. liczyć będzie, ile tego będzie do wyborów i po wyborach.
Chałupy to nie kiełbasa.
A w ogóle to kto w tej redakcji pisze. Chociaż pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Szkoda, że poza jasnymi stronami widać też ciemne.
WuPe
WuPe 02.10.2021, 10:24
A co z tymi zrujnowanymi mieszkaniami, z których wyprowadzą się mieszkańcy? Będą straszyć?
Gminny
Gminny 04.10.2021, 08:24
Będą odnawiać tak jak w Niewiadowie, za cenę 2krotnie wyższa niż cena rynkowa nowego mieszkania, ktoś musi zarobić prawda:) a pozniej car zrobi Dziubek i do zdjęcia się ustawi:)
L
L 02.10.2021, 12:14
Przyjada nowi mieszkancy.
woody
woody 01.10.2021, 18:18
kto to robi
Witko czy Pawlak
celuje w Pawlaka
?
? 02.10.2021, 10:24
Tak, tak. Na lokalne standardy zgrabny, na lokalne standardy elokwentny, ze smartwatchem ...goło***c. Zero zaplecza politycznego, parczek z kikutami i falistymi ściezkami na skraju wsi i prezentacja klaseru ze zdjęciami jako święto wsi.

Huta szkła? Kto by tam nie rządził, powstałaby bo podatki w wiosze mającej do utrzymania przystanek i koło gospodarstw wiejskich mają się nijak do tych które wymaga miasto z dwudziestoma podstawówkami, przedszkolami komunikacją miejską - całą infrastrukturą jaką dysponuje i na którą musi łożyć każda społeczność w której mieszka nie dziesięć tysięcy w rozproszonych domkach, 60-tysięcy ludzi w zurbanizowanej przestrzeni.

Proste pytanie: co Pawlak pobudował od początku swoich rządów?
Ujazd
Ujazd 03.10.2021, 11:52
Zbudował parę świetlic, które niestety zamiast laczyc podziely mieszkańców gminy, ale może taki był plan cara:) znali owym nosem i z Dziubkiem na każdym zdjeciu:)
woody
woody 02.10.2021, 13:34
swietlice
Bartek
Bartek 01.10.2021, 11:56
Mi nikt mieszkania nie dał, musiałem iść do roboty, wziąć kredyt w banku na 30 lat i sobie kupić. Rozumiem, że teraz z moich podatków będą finansowane mieszkania dla tych którym się nie chce ?
Żyj sobie, pozwól żyć tym młodym ludziom
Żyj sobie, pozwól żyć tym młodym ludziom 02.10.2021, 07:46
Czyli mówisz, że w 91 wziąłeś kredyt hipoteczny na 30 lat? :)
To chyba jeszcze od Gajewskiego z tego z żubrem.

A prawda jest taka: mieszkanie dostaliście od Państwa dla młodych małżeństw. Rodzice Twoi nadal mieszkają w blokach też od Państwa.

Domek pobudowałeś po sprzedaży mieszkania. Z tego co dostałeś za mieszkanie starczyło Ci nawet na wykończenie. To są takie relacje.

Do tego od życia
Do tego od życia 02.10.2021, 17:28
Czego ryczysz minimalną podnieśli to i ty sobie kupisz i żyj sobie
jak to jest?
jak to jest? 10.10.2021, 15:23
Zobacz, wierz lub nie wierz, ale ja tu nic nie wciskałem, a przynajmniej trzem osobom nie podoba się Twoje podejście. Jak to tłumaczyć? Ja mam taką intuicje, że wielu ludzi może tak zarabiać jak napisałeś.

Coś w tym złego?

Ba, pochodzę z domu gdzie było trochę więcej, ale z lat szkolnych tutaj znam całkiem porządnych ludzi w których domach się nie przelewało bo na przykład matka była pielęgniarką, a ojcu właśnie zlikwidowaliście duży zakład pracy, był po technikum i imał się potem co roku innych zajęć, a dzieci w skromnych warunkach pokończyły państwowe uczelnie, dzisiaj część zarabia dużo więcej niż rodzice wtedy... A tak się nie nosza jak Ty z tego co jedynie odziedziczyłeś, tam trochę rozbudowując ten PRLowski budnek.

Natomiast widzę też tutejsze rodziny prowadzące działaność nawet od lat 60. XX wieku, gdzie w PRLu nie każdy mógł to robić, no i córkę widzę teraz za kasą w niedziele... U siebie - co się chwali, że nie wykorzystują ludzi, no ale w takim charakterze.

Czy to jest upadek? Oczywiście, że nie - ja nie mam w ogóle takiego podejścia, no ale też trudno mówić o jakimś rozwoju w środowiskach gdy na hajs kładzie się nacisk i jest wyznacznikiem wszystkiego. Brzydka, gruba już za młodu, czasem nawet już chorobami, ale jeśli ma masarnie to super, bo nie będzie biedy. Tak, tak. Tak było :) Że w ch... daleko i zasięg pojawił się 10 lat po tym jak u większości, to co tam. Biedy nie ma. Masz auto, jest co zjeść. Do marketu raz tygodniu i gitara. Czego Ci więcej potrzeba.

No dobrze. Tylko co pokazał upływ czasu? Po rozwodzie... Czyli co? Masarnia jednak to nie wszystko.
Ja sobie na dziwki chodziłem całkiem oficjalnie, było to bardzo przyjemne, będąc z paroma dziewczynami dłużej, zawsze się dusiłem. Pamiętam też jak mi się nie chciało wracać z Pragi na Żoliborz mimo, że nocny jest co pół godziny tam. I jak sobie przypominam teraz to to było takim wewnętrzym powodem, że wymiksowałem się z tego. Wydaje się bzdurą. Kup se auto itd. To se kup. Przeglądy, jakieś cudowanie, pewnie naprawy. Nie dość, że na nudziare od czasu do czasu 2 złote dajesz, to jeszcze samochód. No i cyk. Kiedyś pamiętam jak wydawało się, że zostanę ojcem, całe dotychczasowe życie stanęło mi przed oczami. Jakbym umierał.

Wracając do tych z masarni.
W tym przykładzie o którym teraz myślę, to jest nawet tak, że ktoś u nich wynajmuje lokal i płaci połowę czynszu jej a połowę jemu. Jaja. Młodsi o kilka lat ode mnie ludzie. Nie dość, że życie przeżyć jako prostak, to jeszcze się użerać. Gdy już bachor jest, a jest, no to przecież są skazani na kontakt do końca życia.

Większości przypadków w takich miastach bez tożsamości jak nasze - rozwody wynikają z żarcia się o pieniądze. W miastach gdzie ludzie nie muszą się wstydzić swojego życia, nie muszą na każdym kroku demonstrować "no wprawdzie jestem jaka jestem, ale popatrz na moje auto" to tam wchodzą w grę często jakieś wyższe motywy - a na przykład skręciła za bardzo w stronę wiary, albo za dużo zajmuje się kotami i czyta za dużo feministycznej bibuły. Do zdrad czasem dochodzi bo spotyka się atrakcyjnych ludzi w pracy. Ale w małych miastach gdzie ma się przeważnie do czynienia z worami sadła, to tylko hajsior wchodzi grę.
No i od hajsu się zaczyna i na hajsie jak widać się kończy. Babę musisz uwiązać już nie tylko dziećmi bo są przecież alimenty, ale za ryj złapać strachem, że po prostu nie przeżyje bez Ciebie, bo jakby co to jesteś w stanie jej życie zamienic w piekło. Tak, tak. To najczęściej się nie udaje, ale jest taka mentalność tu.
Nie wiem jeszcze jak to nazwać, więc roboczo nazwijmy to Miasteczkowy życiowy hardkor.

Auto mam za stare, albo nie mogę mieszkanie odnowić - zmienić z seledynowych na wrzosowe firan. A przecież tyle skrzynek przenoszę za dnia.
Adam
Adam 02.10.2021, 13:32
Nigdzie nie napisałem , że 30 lat temu wziąłem kredyt na 30 lat. Czytanie ze zrozumieniem jak widać to trudna umiejętność. Dalsze wnioski chyba z fusów po herbacie wywróżyłeś/łaś. Więc informacyjnie nie ma żadnych relacji. A prawda jest taka, że ja mam jeszcze 20 lat kredytu do spłacania. Ja za darmo nic nie dostałem.
Kasper
Kasper 01.10.2021, 11:20
W Inowłodzu będą bloki?
Maksimus_Keksimus
Maksimus_Keksimus 01.10.2021, 00:05
ale to TTBS już nie wystarcza że trzeba kolejna spółkę powołać?
maniek
maniek 30.09.2021, 18:14
No to zgłaszam się jako chętny na takie mieszkanie. Parking podziemny mile widziany.
Gminny
Gminny 30.09.2021, 11:53
W gminie Ujazd na pewno ale gdzie tutaj w niewiadowie nawet nie ma wystarczającej liczby parkingów, niedługo nawet teren zielony przy stadionie zabetonuja na parking a ten chce bloki budowac:)
BLOKOWY
BLOKOWY 30.09.2021, 17:54
A czy blok = Niewiadów - można budować w Ujeździe w dawnym PGR itd. Ten wójt nie odpowiada za ilość parkingów w Niewiadowie. Osiedle "stare" bez czteropiętrowych bloków miało garaże koło jedynki i trzynastki i nie w każdym garażu stało auto. Trzeba też rozumieć rolę mieszkań komunalnych. Wrogość do obecnego wójta nie ma nic tu do rzeczy "(a ten chce bloki budować:)". Nie budować - źle, budować jeszcze gorzej.
Ujazd
Ujazd 01.10.2021, 09:55
A za co odpowiada wójt? Bo widzę że coraz częście za nic? A wiem za co za sesje zdjeciowe:) nasza gmina 8 stron lektury 12 zdjęć wojta:)
BLOKOWY
BLOKOWY 01.10.2021, 12:18
Mówiłem o osiedlu we fragmencie bez bloków czteropiętrowych - gdzie tam wybudować parkingi? Żaden następny włodarz gminy nie wybuduje na tym terenie parkingów chyba że kosztem lasu lub zieleni między blokami.
Ujazd
Ujazd 01.10.2021, 15:23
O pewnych rzeczach trzeba myśleć wcześniej, przyklad:orlik w niewiadowie ludzie muszą parkować pod biedronka, 2przyklad 3 wielkie inwestycje dom kultury, basen, park, w każdym przypadku znikoma ilość parkingów, ktoś za to odpowiada, czemu mieszkańcy osiedla muszą cierpieć bo ktoś na etapie projektowania zawalił? Przecież to jest podstawa a Niewiadow staje się jak sardynka w puszcze już teraz w weekend nie ma gdzie zaparkować a co będzie kiedy wszystko będzie hulać? Kolejny teren zielony nam zabiorą, kolejne drzewa wytną? BRAK PLANU SIĘ KŁANIA, robić wszystko tylko nic z myślą o mieszkańcach.
Gminny
Gminny 01.10.2021, 11:01
Na pewno nie za drogę na młynek, laczkowice, na pewno nie za kanalizację w przesiadlowie, ojrzanowie, tobiasze:)
obama
obama 30.09.2021, 11:43
Polska socjalem stoi a ameryka w kosmos lata
Ujazd
Ujazd 30.09.2021, 10:06
Jak zwykle do zdjęcia Pawlak pierwszy a przez 8 lat urzędowania drogi w gminie nadal dziurawe i póki co 0 nowych mieszkań a i do basenu paru baniek brakuje, może najpierw niech jedno skończy a później drugie zaczyna a dług gminy rośnie i ktoś będzie musiał go spłacić ale oczywiście nie Mali owy:)
STAL
STAL 30.09.2021, 16:19
A co tam poprzednicy zrobili? Tak dla szwagra pytam.
Strix
Strix 01.10.2021, 09:45
To odpowiedz szwagrowi że za czasów tych "złych" poprzedników w gminie zafunkcjonowały firmy dzięki którym Pawlaka stać teraz na rozp....e kasy na bzdety mające go wypromować. Takie tam-Euroglas, Kreisel, Eurobox....
STAL
STAL 01.10.2021, 13:05
Odnosiłem się do budowy mieszkań.
Ujazd
Ujazd 01.10.2021, 11:25
A teraz jest wszystko na kredycie i zadłużenie gminy rośnie ale to nie on będzie spłacał,
zxc
zxc 30.09.2021, 09:02
Najlepsze zachęcanie do decyzji o dzieciach.

Pozostałe