Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku i jak się do niego przygotować?

 • 06.10.2021, 18:09
 • redakcja
Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku i jak się do niego przygotować?
Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna metoda usuwania wad refrakcji , dzięki której można odzyskać ostry wzrok i uwolnić się od okularów. Coraz więcej pacjentów wybiera dziś tę formę leczenia. Na czym dokładnie polega taki zabieg i jak najlepiej się do niego przygotować?

Laserowa korekcja wzroku – jak przebiega?

Technologia laserowa pozwoliła na małą rewolucję w medycynie. Dzięki niej pojawiły się zupełnie nowe możliwości leczenia wielu różnych chorób – w tym także okulistycznych. Przykładem mogą być wady wzroku, które należą do najczęściej występujących zaburzeń widzenia na świecie. Kiedyś jedynym sposobem na przywrócenie ostrego widzenia była korekcja okularowa; dziś wadę można usunąć – i cieszyć się znakomitą jakością wzroku, bez konieczności wspomagania się okularami czy szkłami kontaktowymi.

W oku z wadą promienie światła nie trafiają dokładnie tam, gdzie powinny - czyli w określony punkt siatkówki. Zabieg laserowej korekcji wzroku przebiega następująco - to ok. 15-minutowa procedura, w trakcie której lekarz przy pomocy lasera modeluje rogówkę pacjenta – tak, aby poprawić jej zdolność skupiającą i załamującą światło. Dzięki temu możliwe jest skierowanie jego promieni precyzyjnie na siatkówkę, a co za tym idzie – „naprawienie” wady i przywrócenie ostrego widzenia na stałe. Zabieg oprócz tego, że trwa krótko, jest także:

 • bardzo bezpieczny – ewentualne powikłania dotyczą mniej niż 1% pacjentów i zwykle mają charakter przemijający;
 • bezbolesny – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia;
 • wykonywany ambulatoryjnie – co oznacza, że po krótkim odpoczynku pacjent może od razu wracać do domu.

Dzięki laserowej korekcji wzroku można usunąć krótkowzroczność (do -12 dioptrii), nadwzroczność (do +6 dioptrii) oraz astygmatyzm (do 6 dioptrii).

Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku – o czym warto pamiętać?

Zanim przystąpimy do zabiegu, najpierw musimy przejść badanie kwalifikacyjne. To trwająca od 1,5 do 3 h wizyta, w trakcie której przeprowadza się szereg pomiarów narządu wzroku. Dzięki temu można lepiej poznać warunki anatomiczne oka pacjenta i dobrać odpowiednią metodę laserowej korekcji,a także wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do operacji.

A co potem? Kiedy nadchodzi dzień naszego zabiegu, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam dobrze się do niego przygotować:

 • przynajmniej na dobę przed zabiegiem nie wykonujemy makijażu oczu i ich bezpośredniej okolicy;
 • w tym okresie nie pijemy też alkoholu i nie używamy perfum o dużym jego stężeniu;
 • rankiem w dniu zabiegu zjadamy lekki posiłek, ubieramy się luźno i wygodnie;
 • do kliniki przyjeżdżamy z osobą towarzyszącą – prowadzenie pojazdów bezpośrednio po operacji nie jest wskazane.

Zwykle już na drugi dzień po korekcji możemy wracać do pracy, jednak warto pomyśleć o krótkim urlopie, który pozwoli oczom odpocząć i szybciej się zregenerować.

 

Metody laserowej korekcji wzroku

Laserową korekcję wzroku można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. W każdym przypadku osiągniemy ten sam efekt, jakim jest usunięcie wady i przywrócenie ostrego widzenia – różne będą natomiast techniki, jakimi do tego dojdziemy. Do najczęściej stosowanych rodzajów laserowej korekcji należą:

 • metody powierzchowne – np. EBK, PRK, transPRK. W ich przebiegu najpierw usuwa się nabłonek rogówki, a dopiero potem modeluje jej właściwą część. Są szczególnie polecane osobom narażonym na urazy okolicy oka, np. aktywnie uprawiającym sport lub wykonującym zawody takie jak strażak, ochroniarz czy policjant.
 • metody głębokie – np. FemtoLASIK vOptimum, FemtoLASIK vDesign. Inaczej określa się je płatkowymi, bo w tym przypadku zamiast usuwania nabłonka nacina się i odchyla cienki fragment rogówki (płatek).
 • metodę ReLEx® SMILE – jedna z najnowszych technik laserowej korekcji wzroku. Wyróżnia ją najkrótszy czas rekonwalescencji. Co ważne, nie stosuje się jej w usuwaniu nadwzroczności.

Inne współczesne metody leczenia wad wzroku

Chirurgia refrakcyjna – taką nazwę nosi nowoczesna gałąź okulistyki pozwalająca na szybkie, skuteczne i bardzo wygodne usuwanie najczęstszych wad wzroku. Jej najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą jest właśnie laserowa korekcja. Do pozostałych, nie mniej interesujących należą:

 • wszczepienie soczewek fakijnych – zabieg polegający na umieszczeniu specjalnej, sztucznej soczewki fakijnej pomiędzy tęczówką, a naturalną soczewką pacjenta. Jej działanie można porównać do soczewki kontaktowej założonej jakby w środku oka.
 • refrakcyjna wymiana soczewki – zabieg wymiany naturalnej soczewki na sztuczną, o odpowiednio dobranych parametrach skupiania i załamywania światła – tak, by skierować światło na siatkówkę. Oprócz leczenia wad refrakcji powszechnie stosuje się go w leczeniu zaćmy.

Obydwie metody mogą być ciekawą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku. Podobnie jak ona są krótkie, bezbolesne i w pełni bezpieczne.

Z laserowej korekcji i pozostałych metod leczenia wad refrakcji możesz skorzystać w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które ma swoje placówki w dwóch głównych miastach Polski: Warszawie i Krakowie.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe