Na co wpłynie podwyżka stóp procentowych?

  • 07.10.2021, 09:38 (aktualizacja 07.10.2021, 11:19)
  • News4Media
Na co wpłynie podwyżka stóp procentowych? fot. iStock
Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od maja 2012 roku podniosła stopy procentowe. Oznacza to, że posiadacze kredytów już wkrótce mogą spodziewać się wyższych rat. Sprawdź, o ile wzrosną.

W dniu 6 października odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której podwyższono referencyjną stopę procentową NBP do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej. To pierwsza podwyżka od 9 lat.

Wyższe stopy odpowiedzą na inflację

Tę decyzję można rozumieć jako odpowiedź na szalejącą inflację, która wynosi już prawie 6 procent. Z drugiej strony to oznacza droższe kredyty - osoby, które mają zaciągnięte pożyczki odczują to przy spłacie kolejnych rat.

„Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku GUS wzrosła we wrześniu br. do 5,8% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,6%. Podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, w tym wyższych niż przed rokiem cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, wcześniejszych podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw.” – stwierdza Rada Polityki Pieniężnej.

Raty wyższe nawet o 200 złotych

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie miała wpływ na portfele Polaków. Podwyżka stóp procentowych spowoduje, że raty kredytów wzrosną o nawet 209 złotych – tak wynika z wyliczeń analityka finansowego Jarosława Sadowskiego.

Według kalkulacji eksperta, osoby, które zadłużyły się na kwotę 100 tysięcy złotych, zapłacą ratę wyższą o 21 złotych. Z kolei kredyt o wysokości 200 tysięcy zł wiąże się z podwyższeniem raty o 42 złote. Największe podwyżki rat dotkną osoby z najwyższą kwotą zadłużenia. Kredytobiorcy zadłużeni na milion złotych będą płacić o 209 złotych więcej.

Zmianie ulegnie również zdolność kredytowa osób, które chcą się zadłużyć. 

„Zdolność kredytowa osoby, która dotychczas mogła liczyć na 300 000 zł spadnie do ok. 287 000 zł a więc o ok. 13 000 zł. Nie jest to więc zbyt duża zmiana, która miałaby istotne znaczenie, ale warto pamiętać, że mieszkania są już dość drogie, więc w niektórych przypadkach będzie to istotne .” – komentuje dla TVN24 Sadowski.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe