Hrabski Park w Tomaszowie jak kiedyś?

  • 09.10.2021, 08:53
  • redakcja
Hrabski Park w Tomaszowie jak kiedyś?
Sarny, jelenie, dziki i dumnie spacerujące po dziedzińcu tomaszowskiego muzeum pawie... Niewiele osób zapewne jeszcze je pamięta, ale to właśnie z nimi kojarzył się tzw. hrabski park. To zwyczajowa nazwa, funkcjonująca kilkadziesiąt lat temu, później przemianowano go zgodnie z duchem czasu był podkreślał osiągnięcia PRL, na koniec uzyskał imię Solidarności. Dla większości tomaszowian to jednak Muszla... od kameralnego amfiteatru, którego już nie ma, ponieważ ze względów bezpieczeństwa został kilka lat temu wyburzony. Od tego czasu wielokrotnie zapowiadano, że powstanie nowy obiekt. Wciąż jednak pojawiały się ważniejsze wydatki i... problemy. W tym z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Lokatorom pobliskiego blokowiska z kolei przeszkadzał śpiew ptaków. Na szczęście nikomu nie przyszło do głowy by wycinać drzewa, aby raz na zawsze pozbyć się uciążliwych śpiewaków. Teraz jest szansa, że hrabski parki odzyska swój blask i to nie tylko przez budowę nowego amfiteatru.

Umowa o partnerstwie podpisana. Działamy wspólnie na rzecz miasta i regionu

- czytamy w komunikacie tomaszowskiego magistratu 

Projekt pn. HRABSKI OGRÓD obejmie odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego, wytyczenie pieszo – rowerowego szlaku turystycznego na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski, opracowanie strategii rozwoju i promocji przemysłu czasu wolnego na terenie miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki, opracowanie i wdrożenie lokalnego programu rozwoju przedsiębiorczości AKTYWNI GOSPODARCZO, podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej .

A to tylko niektóre z działań, jakie podejmie miasto wspólnie z partnerami w wyniku podpisanej 8 października umowy dotyczącej projektu finansowanego z tzw. „funduszy norweskich”.  Tomaszów Mazowiecki pozyskał prawie 16 milionów złotych z programu „Rozwój Lokalny”.

Wspomniane powyżej przedsięwzięcia zostały ujęte w projekcie „TOMASZÓW MAZOWIECKI – ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” finansowanym z programu Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021/  Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 w Programie „Rozwój Lokalny”.

Miasto, Lider Projektu wraz z partnerami: Gminą Tomaszów Mazowiecki, Filią Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacją WIDZIEĆ WIĘCEJ podejmą wspólne działania zmierzające do rozwoju miasta i regionu. Wśród zaplanowanych przedsięwzięć znajdują się miedzy innymi:

Wytyczenie pieszo – rowerowego szlaku turystycznego na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski;

Udrożnienie kajakowego szlaku turystycznego na rzece Pilicy na odcinku Zalew Sulejowski – Tomaszowska Przystań nad Pilicą;

Opracowanie kompleksowej strategii rozwoju i promocji  czasu wolnego na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki;

Opracowanie i wdrożenie lokalnego programu rozwoju przedsiębiorczości AKTYWNI GOSPODARCZO;

Podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej;

Podniesienie standardów obsługi w zakresie dostępności w obiektach użyteczności publicznej;

HRABSKI OGRÓD - odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego;

Opracowanie dokumentu „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej”.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan tu nie siedział
Pan tu nie siedział 11.10.2021, 08:32
1. kiedy zostanie naprawiona zjeżdżalnia na basenie ul. Ostrowskich - zepsuta już ponad pół roku jest ???
2. kiedy zostaną wymienione wszystkie źródła zasilania z węglowego na EKO w zasobach TTBS spółki miejskiej ???
3. kiedy miasto będzie stać aby kładki przez wolbórkę były w nocy oświetlone kolorami jak było na otwarciu ???
4. kiedy plac kościuszki będzie tętnił życiem jak chociażby makdonald ?
5. kiedy w szkołach i przedszkolach w końcu będzie kasa i rodzice nie będą się musieli zrzucać na pomoce naukowe, ręczniki itp ???
bejc
bejc 10.10.2021, 08:38
Proponuję retro pl. Narutowicza.Wyburzyc budy ,posadzić lipy , wpuścić do miasta furmanki ciągnięte przez konie .A co ? Jak można nad Morskim Okiem to można i u nas
Leja schow
Leja schow 09.10.2021, 22:13
Zamontujcie 1000 latarni jak na bulwarach PGE zarobi.
Zróbcie z 7 toalet jak na przystani a później zamknijcie.
Granit to jest to dawać beton i granit !
Muszla taka że jak kawałek tynku odpadnie to do rozbiórki , dawaj dawaj ...
Heńka
Heńka 09.10.2021, 22:08
Istniejący park jest ok wymaga tylko odświerzenia !
Za niedługo na utrzymanie tych chaszczy miasto wyda więcej niż na oświatę !
Głupoty w głowie się władz trzymajà a KD na Dąbrowskiej metodą gospodarczą realizują za niedługo to zamiast koparkami ręcznie będą robić wszystko.
Prezydencie zatrudnij jeszcze pełnomocnika ds parku, ds zieleni i miejskich zwierzàt będziemy szczęśliwi jak w raju.
.
. 09.10.2021, 12:55
Nie wiem czy Marius Imperator Imperium Tomaszowskiego czy wcześniejsze puści, ale jeśli puści to jeszcze chciałbym dodać, że jesli ples ma pójśc do wyborów, bo duża część nadal nie chodzi, a to cały czas jest wazny elektorat - no to na parki mają wywalone. Tam raz pójdzie, a brziej jego baba z dzieckiem ktore nie glosuje. Dla plebsu to jakis parking. Na przyklad mozna calosc wyasfaltowac od Warszawskiej, aż pod musze - to bedzie pod Makiem gdzie stanac i podjechac w nocy by podriftowac, nachlac sie pod jakas wielgachna muszla, rzygnac czasem, czasem kupe zrobic za autem.

W park rzezb czasem prosze nie inwestowac, bo dla ludu pracujacego (co kwartal gdzieindziej), a precyzyjniej dla ludu zmotoryzowanego, to sa bzdury. Wyrzucic te dziwne głazy ktore PRL postawil bo nie wiadom co to jest? Pfff. Jakiś niedzwiadek, jakas bezksztaltna postac. W Poznaniu jak bylem po nowa, w sensie starsza ode mnie, ale dla mnie nowa beemke bo tam pod poznaniem typ sporwadzapo powodzi z Niemiec, no i tam musialem przespac noc w swojej starej beemece, no poszlismy na browara do parku pod górę i takie wlasnie dziwadla staly. Jakiejs Abakanowicz. Zupelnie nie znam. Nabakać się ziołem tak, ale Abankanowicz nie. Takze parking, pod musze. Wyrznac wszystkie drzewa, by mozna było podjechac autem pod sama muszlę.

PS Imperatorze, kliknij na profil PiSu na FB jest live z konwencji. Świetne!
...)
...) 10.10.2021, 07:30
oooo...to nawet byłeś nie tylko w Warszawie ale i też w Poznaniu...nonono.
Psikuta bez s
Psikuta bez s 09.10.2021, 17:28
Minąłeś sie z powołaniem a napewno ze słownikiem 😀
Figo-fago
Figo-fago 09.10.2021, 12:20
Realizacja tych powyższych marzeń jest możliwa, jednak czas tej realizacji, to druga połowa XXI wieku.
A tak naprawdę, to kolejny bajer, kolejnej tomaszowskiej władzy, a takich bajerów mieliśmy w najnowszej historii naszego grajdołu już wiele.
Tak, jak wiele mieliśmy tzw. strategii rozwoju miasta. Te strategie rozwoju miasta nigdy nie były obowiązkowe, ale miały być podstawą do planowania przestrzennego miasta.....
Więc, należałoby spytać włodarzy miasta, czy kiedykolwiek podpierali się tymi strategiami w ustalaniu lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego miasta.
Ostatnio byłem na spotkaniu, poświęconym kolejnej strategii rozwoju miasta. To spotkanie "cóś tam" może i wniosło, jednak nie było rewelacji... Czyli było - tak jak zawsze.

Naczelną strategią każdej samorządowej "wadzy" jest strategia wygrania następnych wyborów samorządowych. Więc te różne strategie rozwoju gminy, miasta, powiatu, województwa, to jest jeden wielki "bajer-ful".
.
. 09.10.2021, 11:39
Widać brakuje pomysłu. Kasa jest, nie wiadomo co tam odwalić, by plebs otworzył (na chwilę), gęby z zachwytu nad ...ławkami z trzymetrowym oparciem jak na Bulwarach. Tam, na te niewygodne graty zwane małą architekturą można przymknąć oko, bo z krzaczorów ze ścieżką na która strach było wejść po zmroku powstała użyteczna przestrzeń, także detale ujda, poza tym z czasem mozna je zastapić zwykłymi ławkami, ale tutaj?

Park w takiej formie jak jest obecnie jest bardzo ok. Po co to niszczyć? Jeśli się odetnie Michałówkowi drogę rowerową na rynek, trudno oczekiwać by ludzie stamtąd byli zadowoleni. A podpuszcza się w ten sposób prezydenta choćby pomysłem likwidacji POTRZEBNEGO przejścia dla pieszych przy ulicy Grada przed Wolbórką na początku ulicy św. Antoniego. Które oprócz drogi dla poruszających się rowerami skutecznie ogranicza też prędkość samochodów zjeżdżajacych ze skarpy. Ale można tokiem likwidacji iść dalej i zrobić zamykany na noc park. W Warszawie były takie pomysły przy parku przy placu Wilsona na Żoliborzu. Co by pijaczki nie zostawiali butelek i opakowań po czpisach w weekendowe noce. No tak. Można tak zrobić. Porządne ogrodzenie - jakieś żeliwne zdobione pochłonie 70% dotacji. A reszta na sarny, jelenie i borsuki. Które uciekną po roku. To nas tożsamościowo podniesie.

Park Solidanosci za Muzeum wymaga kosmetycznych napraw. Nie wiem czy nawet sensownym jest stawianie tam muszli koncertowej w sąsiedztwie osiedla gdzie mieszkają ludzie których na knucie i na prawników stać. Na Przystani nad Pilicą i sąsiednich błoniach jest bezproblemowe miejsce na imprezy masowe. Tutaj za muzeum podmurować fontannę, postawić trochę rzeźb - może zaangażować jakichś artystów (na warszawskichm Bródnie Althamer postawił srebnego anioła. Tam od czasu do czasu odbywają się wystawy plenerowe, ale nie jakiś tam dziadów, których talent istnieje jedynie w samoświaodmości, ale nawet nawet perfomerów trochę uznanych na świecie. Ja pamietam mówiący sześcian. Zawsze to można zmieniać, każdego roku mozna z tego zrezygnowac, nastepnego wznowić. Jest swoboda w kosztach jest git.

Google: Park rzeźby na Bródnie

BŁAGAM O NIERUJNOWANIE ISTNIEJĄCEGO PARKU, szkaradnym pseudonowoczesnym badziewiem. BŁAGAM!
Figo-fago
Figo-fago 13.10.2021, 17:13
Samorządowa "wadza" przy pomocy durnowatych radnych może WSZYSTKO!!! I gwarantuję Tobie, że w tym naszym parku będą buszować: dziki, jelenie, a może i żubry oraz żyrafy.
Albowiem: samorządowa "wadza" , która działa dla dobra wyborców, MOŻE WSZYSTKO !!!

Pozostałe