Akcyza na alkohol i papierosy w górę. O ile wzrosną ceny?

  • 11.10.2021, 10:10 (aktualizacja 11.10.2021, 12:33)
  • News4Media
Akcyza na alkohol i papierosy w górę. O ile wzrosną ceny? iStock
Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety – ile trzeba będzie wydać więcej w sklepach.

Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku i nie będzie to jedyna podwyżka akcyzy. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki mają rosnąć co roku. Danina dotycząca alkoholu etylowego, piwa i wina w nowym roku wzrośnie o 10 procent, a następnie – do 2027 roku – o kolejne 5 procent co 12 miesięcy. Wzrośnie także akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe – o 10 procent i o taką wartość będzie szła w górę co roku. Resort szacuje, że tylko w 2023 r. z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych. Ministerstwo dodaje także, że trudno jest dokładnie przewidzieć reakcję rynku i konsumentów na podwyżki, bo te na pewno nastąpią. Dlatego może się okazać, że wpływy fiskalne mogą być niższe, bo spadnie spożycie alkoholu i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Ceny w górę

MF podało także kwotową wartość podwyżki. W 2022 roku ceny wzrosną (według stawki akcyzowej) następująco:

  • wódka (40 proc. alkoholu) 0,5 litra – 1,5 zł,
  • wino 0,75 litra – 16 groszy,
  • piwo 0,5 litra – 6 groszy,
  • paczka papierosów – 30 groszy,
  • tytoń podgrzewany – 1 zł.


Podwyżka nie obejmie cydru i perry do zawartości alkoholu do 5 procent. Ministerstwo tłumaczy, że podobne stawki fiskalne na alkohol obowiązują w wielu innych krajach Unii Europejskiej, a obecnie takie produkty w Polsce są jednymi z najtańszych na wspólnotowym rynku. „Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii.” - podał w komunikacie resort.

Wyjaśnił także, że podgrzewany tytoń jest opodatkowany w 19 z 26 krajów UE, a Polska stosuje najniższą stawkę. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na którą powołuje się MF, tytoń i alkohol są głównymi „czynnikami ryzyka dla zdrowia Europejczyków”. Palenie zabija rocznie 8 mln osób z czego 1,2 mln to tzw bierni palacze. Tylko w Polsce - jak wylicza ministerstwo - rocznie odchodzi do 67 tys. zgonów. WHO informuje także, że nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do zaistnienia 5,1 procent chorób bezpośrednio niezwiązanych z tym faktem.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

😂😂😂
😂😂😂 11.10.2021, 22:56
Nie piję , nie palę i mi to lata i powiewa , ale co na to ci ciężko niepracujący co żyją i piją za 500+ , co tak popierają i uwielbiają pisowski nierząd ? Inflacja zżarła już co najmniej 1/4pincet , a tu jeszcze podwyżki po nowym roku i o kilka flaszek znowu w plecy i o kilka paczek kopciuchów też 😂😂😂
toja
toja 11.10.2021, 14:23
każda władza kończy się po podwyżce cen żywności i alkoholu
Racja -toja
Racja -toja 11.10.2021, 23:01
Oby, oby jak najszybciej !

Pozostałe