Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:23
Reklama
Reklama

Nagórzyce to nie tylko Groty. Mieszkańcy nie chcą być miastem.

Ruszyły spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego po przerwie związanej z pandemią Sars-Cov-2. Zazwyczaj były one okazją do prezentacji pomysłów, zamierzeń, planowanych inwestycji w danej dzielnicy i rozmów na temat potrzeb. Tym razem było inaczej, by nie powiedzieć.... dziwnie. Nagórzyce to peryferie miasta i to nie tylko w sensie "kartograficznym". Włączono je w granice Tomaszowa jeszcze w czasach PRL, tereny wiejskie miały stać się nową dzielnicą mieszkaniową. Chciano tu budować blokowiska. Na szczęście do tego nie doszło. Dzisiaj "nagórzycanie" żałują, że z ich wsi zrobiono dzielnicę. Porównują się do sąsiedniego Wiaderna, przywołują inwestycje, jakie poczyniła gmina wiejska pod rządami Franciszka Szmigla.
Nagórzyce to nie tylko Groty. Mieszkańcy nie chcą być miastem.
Kotlinowa - ulica, której nie ma

Władze Tomaszowa Mazowieckiego przespały swój najlepszy czas i nie wykorzystały walorów, jakie posiadają Nagórzyce. Nie dostrzegły też zagrożeń, jakie niesie ze sobą migracja ludności  do okolicznych miejscowości, zlokalizowanych najczęściej w gminie wiejskiej Tomaszów, Spale, Inowłodzu. Szansę natomiast pochwycił wójt Franciszek Szmigiel, który szybko "załapał", że tomaszowscy "emigranci" , którzy szukają miejsc do budowy swoich domów, to najczęściej osoby zamożne, które przyniosą do gminy nie tylko podatek od nieruchomości, ale również dostarczą wpływy z podatków osobistych. Tej migracji ludności nie trzeba się dziwić. Ucieczka przed smogiem, poszukiwanie lepszych warunków życia nie powinny być czymś zaskakującym... a chyba dla wielu osób takim jednak jest.  

Na wczorajszym spotkaniu mieszkańcy Nagórzyc krytykowali między innymi długi czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy, Nie jest to jednak podstawowy problem związany z gospodarką przestrzenną. Miasta nie chce godzić się na lokalizację budynków wielorodzinnych (i słusznie). Jednak by te problemy raz na zawsze uregulować, należy przyjąć miejscowy plan zagospodarowanie, by to zrobić konieczna jest zmiana studium, ponieważ część terenów, to nadal tereny rolne. Obecny na spotkaniu Dariusz Żeleźny zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone i plan zostanie przyjęty. Trochę szkoda, że miasto zwlekało z tym kilkadziesiąt lat. 

Problemów w Nagórzycach jest więcej. Od dłuższego czasu trwa konflikt miasta ze wspólnotą gruntową. To on zdominował wczorajszą dyskusję. Wspólnota dysponuje 40 hektarami gruntów, które wydzierżawia. Kilka lat temu na jej terenie zbudowano ścieżkę rowerową. Teraz właściciele terenu domagają się aby za grunty zapłacić. Podkreślają, że nie chcą ścieżki psuć, ale że trzeba sprawę formalnie uregulować. Zdaniem władz stawki za metr kwadratowy, jakie proponuje zarząd wspólnoty są zbyt wygórowane.  

Własnością Wspólnoty jest również fragment ulicy Kotlinowej, która tak naprawdę ulicą.... nie jest. Mieszkańcy, którzy mają przy niej swoje domy formalnie nie mają do nich dostępu.. Jedynie dobra wola wspólnoty sprawia, że można tędy dojechać do zabudowań. Wspólnota chce aby miasto jako priorytet potraktowało wykup kawałka ziemi pod powstanie ulicy po cenach rynkowych oraz zgadza się na mediacje w tej sprawie. Wojna polsko - polska w Nagórzycach trwa. Pojawiają się wzajemne oskarżenia, a Prezydent zachęca do rozliczenia zarządu wspólnoty gruntowej z przychodów jakie generuje dzierżawa terenów  

Obecny na spotkaniu Piotr Kucharski, radny i równocześnie mieszkaniec dzielnicy przekonywał, że nieodpłatne przekazanie   gruntów pod budowę drogi jest w interesie wspólnoty. Dzięki temu wartość ich gruntów powinna wzrosnąć o 1000 procent. 

 Rozmawiano także o planowanym przejęciu przez miasto ulic Nagórzyckiej oraz Jana Pawła II od ronda Sybiraków (skrzyżowanie z Wandy Panfil). Zmiana kategorii drogi powinna co najmniej ograniczyć ruch pojazdów ciężkich w tym miejscu. Miasto zapowiada inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 

Marcin Witko wspomniał także o uregulowaniu prawnym własności nieruchomości, na której zlokalizowana jest siedziba ochotniczej straży pożarnej. Zapowiedział termomodernizację budynku oraz zagospodarowanie terenu wokół. Inwestycja z środków funduszu ochrony środowiska może kosztować nawet 2 miliony złotych. 

- Tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby od podstaw postawić remizę mniejszą i bardziej atrakcyjną niż inwestować w tą obecną "stodołę".  Przykładem jest OSP Łazisko. Obecnie budynek zajmuje centralną część działki.  Dzięki temu można byłoby cały teren lepiej zagospodarować - mówi mieszkaniec dzielnicy Piotr Maciejewski. 

Mieszkańcy pytali o przebudowę ulic Starowiejskiej i Ludowej. Zaplanowano ją na lata 2022-2023. Przyspieszenie jej realizacji i skrócenie procesu inwestycyjnego do jednego roku uważają za sprawę priorytetową. Jest to droga prowadząca m.in. do pobliskiej szkoły. Brak chodnika i jeżdżące tędy ciężarówki stanowią duże zagrożenie. 

Poważnym problemem jest też brak chodnika wzdłuż ulicy Nagórzyckiej w kierunku do Grot. Obecnie budowany jest fragment na odcinku od ul. Starowiejskiej. Inwestycję realizuje powiat tomaszowski. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomaszowianin 13.10.2021 10:47
Może i forma pisania przez autora pozostawia wiele do życzenia, to jednak faktem jest, że w naszym mieście buduje się bloki gdziekolwiek bez zachowania ładu przestrzennego. Przykłady: apartamentowiec na ul. Wiejskiej pomiędzy budynkami jednorodzinnymi, budynki wielorodzinne na ul. Długiej, okolice ul. Słowackiego, Zgorzelickiej, Grunwaldzkiej, blok przy ul. Chopina stojący prawie na domu od strony ul. Garbarskiej. Takie przykłady można by mnożyć. Czy miasta nie stać na architekta z prawdziwego zdarzenia, który zapanuje nad tym bałaganem? Mieszkanie w odległości ok. 5 m od kopcącego komina starego budynku jak ma to miejsce na ul. Wiejskiej nie jest komfortowe dla mieszkańców okolicznych bloków.

Smog 12.10.2021 17:01
Co do smogu… czy w ościennych gminach ktoś go w ogóle mierzy? Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając…

Jaruba 13.10.2021 13:44
Znalazł się, ku..., następny "polonista" . Cytat: "Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając… ". Też byłeś nawalony, "cy cóś" ?!

Prywaciarze to smog 12.10.2021 11:55
Ej, ale u nas w blokowisku smrodzi smogiem typek od dawnego warsztatu samochodwego. Takie tam bzdury, dookoła mnie wszyscy mają auta, nikt tam nigdy nic nie naprawial. Tylko to syfiarstwo smrodzi. Teraz są jeszcze jaja bo dobudowali plombę i komin jest ...5 metrów od okien. Przepraszam, ale hahahahaha :) To już wtedy zaczynała się patodeweloperka. To jest spółdzielcza plomba, ale chodzi o mentalność. Szkoły nie, bo szkoda czasu, na łoko zmieści się, no to jest. Ale wracając do wioch pod Tomaszowem. To co? Tam na wiochach nie ma takich mieszkańców, co to po babci mają domek? Oni wszyscy są zamożni? Nie palą syfem? Bzdury tam. Wystarczy przejechać przez wieś by zobaczyć te walące się chałupy. To na zakręcie gdy się jedzie od grot? To są zamożni ludzie? Wracając do bloków. Właśnie z tej perspektywy to wpuszczanie tej prywatnej zabudowy przy blokowiskach było błędem. PRL to powinna wywłaszczyć dać im mieszkania w blokach, albo niech się się wynoszą. Tak było przy Wiejskiej z kilkoma domkami.

Jaruba 12.10.2021 14:42
Przed napisaniem tego tekstu: albo dobrze byłeś nawalony, albo masz dobrze poprzestawiane klepki z mózgownicy. O sposobie twojego pisania po "polsku" , już nie wspomnę. Jeżeli z główką masz ogólnie w porządku (nie wchodźmy w szczegóły, co do tej twojej główki), to przed następnym wpisem: nic nie pal, nic nie pobieraj, nic nie wstrzykuj. Jeżeli to, co napisałem powyżej, nie miało miejsca, to napisze tylko tak: głupków nie robią, sami się rodzą.

Reklama
Polecane
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: Wczoraj, 13:11 Ilość komentarzy: 3 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:36 Ilość komentarzy: 2 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Dotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnęZnamy najlepszych informatyków i matematyków w powiecieKomunikat o przerwach w dostawie prąduWiosenny repertuar kin Helios
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Znachorzy w kampanii wyborczej uleczą Was ze wszystkich chorób Znachorzy w kampanii wyborczej uleczą Was ze wszystkich chorób Okazuje się, że jest jeden temat w kampanii, który pojawia się w większości prowadzonych przeze mnie rozmów. Jest nim oczywiście: zdrowie. Nie da się ukryć, że Tomaszów jest miastem starzejącym się, a wraz z wiekiem problemów zdrowotnych przybywa. Tymczasem brakuje specjalistów od endokrynologii, reumatologii, pulmonologii, a ostatnio nawet kardiologów. Od wielu kandydatów na radnych usłyszycie, że poprawią dostępność do świadczeń zdrowotnych. Hasło chwytliwe, tylko, żadna z tych osób nie wskazuje w jaki sposób tego dokona. Zwyczajnie albo wyborcy są cynicznie oszukiwani, albo ci kandydaci są całkowitymi ignorantami w tematach w których zabierają głos. Oba te czynniki ujęte łącznie są również wielce prawdopodobne.
Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: rwdTreść komentarza: A czyj jest północny wjazd/wyjazd z Tomaszowa za Roldrobem? Ta droga już nie jest nawet śmieszna. Podejrzewam, że na łatanie dziur przez wiele lat co dwa, trzy miesiące wydano więcej niż na wybudowanie nowej od podstaw. To jest najlepsza reklama Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego.Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ProbosczTreść komentarza: Więcej religiiŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: VrpTreść komentarza: Seryjny aktywny w okolicy nawet w TM , parę lat temu koło Rawy i w trasie do W-wy a teraz tuŹródło komentarza: Zmarł generał brygady Adam MarczakAutor komentarza: Do Zbigniewa DTreść komentarza: Dziecko? martw się o swoje On zabrał i jeździ z nim ,a Ty nie masz czasu dla dziecka bo siedzisz cały czas w telefonieŹródło komentarza: Barwy kampanii. Głośne komunikaty wyborcze przeszkadzają mieszkańcom. Kandydat na prezydenta nie reaguje.Autor komentarza: ....Treść komentarza: Zanim będą nowe nakładki, to może zrobić -przegląd map geo i "rurologii" ulic -materiał, średnica, m3 odpływu, nachylenie ulic i konieczne kratki ściekowo-burzowe, sprawdzić, gdzie brak "burzówki" ... -plan zagospodarowania przestrzennego miasta (gminy, powiatu), -ekspertyza służb technicznych, wnioski (wodne, energ, gazowe ..) -projekt.. Ale ubytki w nawierzchniach należy sukcesywnie , bo nie ma kasy! Samorządy powinny oszczędnie realizować zadania....Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ...)Treść komentarza: trzeba wybudować większe, dłuższe sale gimnastyczne....chyba że się zrobi kółko graniaste cztery rogi.....wtedy więcej zasłużonych się zmieści..to co widać to jakieś "Qui pro QuoŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama