Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 23:13
Reklama
Reklama

Nagórzyce to nie tylko Groty. Mieszkańcy nie chcą być miastem.

Ruszyły spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego po przerwie związanej z pandemią Sars-Cov-2. Zazwyczaj były one okazją do prezentacji pomysłów, zamierzeń, planowanych inwestycji w danej dzielnicy i rozmów na temat potrzeb. Tym razem było inaczej, by nie powiedzieć.... dziwnie. Nagórzyce to peryferie miasta i to nie tylko w sensie "kartograficznym". Włączono je w granice Tomaszowa jeszcze w czasach PRL, tereny wiejskie miały stać się nową dzielnicą mieszkaniową. Chciano tu budować blokowiska. Na szczęście do tego nie doszło. Dzisiaj "nagórzycanie" żałują, że z ich wsi zrobiono dzielnicę. Porównują się do sąsiedniego Wiaderna, przywołują inwestycje, jakie poczyniła gmina wiejska pod rządami Franciszka Szmigla.
Nagórzyce to nie tylko Groty. Mieszkańcy nie chcą być miastem.
Kotlinowa - ulica, której nie ma

Władze Tomaszowa Mazowieckiego przespały swój najlepszy czas i nie wykorzystały walorów, jakie posiadają Nagórzyce. Nie dostrzegły też zagrożeń, jakie niesie ze sobą migracja ludności  do okolicznych miejscowości, zlokalizowanych najczęściej w gminie wiejskiej Tomaszów, Spale, Inowłodzu. Szansę natomiast pochwycił wójt Franciszek Szmigiel, który szybko "załapał", że tomaszowscy "emigranci" , którzy szukają miejsc do budowy swoich domów, to najczęściej osoby zamożne, które przyniosą do gminy nie tylko podatek od nieruchomości, ale również dostarczą wpływy z podatków osobistych. Tej migracji ludności nie trzeba się dziwić. Ucieczka przed smogiem, poszukiwanie lepszych warunków życia nie powinny być czymś zaskakującym... a chyba dla wielu osób takim jednak jest.  

Na wczorajszym spotkaniu mieszkańcy Nagórzyc krytykowali między innymi długi czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy, Nie jest to jednak podstawowy problem związany z gospodarką przestrzenną. Miasta nie chce godzić się na lokalizację budynków wielorodzinnych (i słusznie). Jednak by te problemy raz na zawsze uregulować, należy przyjąć miejscowy plan zagospodarowanie, by to zrobić konieczna jest zmiana studium, ponieważ część terenów, to nadal tereny rolne. Obecny na spotkaniu Dariusz Żeleźny zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone i plan zostanie przyjęty. Trochę szkoda, że miasto zwlekało z tym kilkadziesiąt lat. 

Problemów w Nagórzycach jest więcej. Od dłuższego czasu trwa konflikt miasta ze wspólnotą gruntową. To on zdominował wczorajszą dyskusję. Wspólnota dysponuje 40 hektarami gruntów, które wydzierżawia. Kilka lat temu na jej terenie zbudowano ścieżkę rowerową. Teraz właściciele terenu domagają się aby za grunty zapłacić. Podkreślają, że nie chcą ścieżki psuć, ale że trzeba sprawę formalnie uregulować. Zdaniem władz stawki za metr kwadratowy, jakie proponuje zarząd wspólnoty są zbyt wygórowane.  

Własnością Wspólnoty jest również fragment ulicy Kotlinowej, która tak naprawdę ulicą.... nie jest. Mieszkańcy, którzy mają przy niej swoje domy formalnie nie mają do nich dostępu.. Jedynie dobra wola wspólnoty sprawia, że można tędy dojechać do zabudowań. Wspólnota chce aby miasto jako priorytet potraktowało wykup kawałka ziemi pod powstanie ulicy po cenach rynkowych oraz zgadza się na mediacje w tej sprawie. Wojna polsko - polska w Nagórzycach trwa. Pojawiają się wzajemne oskarżenia, a Prezydent zachęca do rozliczenia zarządu wspólnoty gruntowej z przychodów jakie generuje dzierżawa terenów  

Obecny na spotkaniu Piotr Kucharski, radny i równocześnie mieszkaniec dzielnicy przekonywał, że nieodpłatne przekazanie   gruntów pod budowę drogi jest w interesie wspólnoty. Dzięki temu wartość ich gruntów powinna wzrosnąć o 1000 procent. 

 Rozmawiano także o planowanym przejęciu przez miasto ulic Nagórzyckiej oraz Jana Pawła II od ronda Sybiraków (skrzyżowanie z Wandy Panfil). Zmiana kategorii drogi powinna co najmniej ograniczyć ruch pojazdów ciężkich w tym miejscu. Miasto zapowiada inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 

Marcin Witko wspomniał także o uregulowaniu prawnym własności nieruchomości, na której zlokalizowana jest siedziba ochotniczej straży pożarnej. Zapowiedział termomodernizację budynku oraz zagospodarowanie terenu wokół. Inwestycja z środków funduszu ochrony środowiska może kosztować nawet 2 miliony złotych. 

- Tak się zastanawiam czy nie lepiej byłoby od podstaw postawić remizę mniejszą i bardziej atrakcyjną niż inwestować w tą obecną "stodołę".  Przykładem jest OSP Łazisko. Obecnie budynek zajmuje centralną część działki.  Dzięki temu można byłoby cały teren lepiej zagospodarować - mówi mieszkaniec dzielnicy Piotr Maciejewski. 

Mieszkańcy pytali o przebudowę ulic Starowiejskiej i Ludowej. Zaplanowano ją na lata 2022-2023. Przyspieszenie jej realizacji i skrócenie procesu inwestycyjnego do jednego roku uważają za sprawę priorytetową. Jest to droga prowadząca m.in. do pobliskiej szkoły. Brak chodnika i jeżdżące tędy ciężarówki stanowią duże zagrożenie. 

Poważnym problemem jest też brak chodnika wzdłuż ulicy Nagórzyckiej w kierunku do Grot. Obecnie budowany jest fragment na odcinku od ul. Starowiejskiej. Inwestycję realizuje powiat tomaszowski. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomaszowianin 13.10.2021 10:47
Może i forma pisania przez autora pozostawia wiele do życzenia, to jednak faktem jest, że w naszym mieście buduje się bloki gdziekolwiek bez zachowania ładu przestrzennego. Przykłady: apartamentowiec na ul. Wiejskiej pomiędzy budynkami jednorodzinnymi, budynki wielorodzinne na ul. Długiej, okolice ul. Słowackiego, Zgorzelickiej, Grunwaldzkiej, blok przy ul. Chopina stojący prawie na domu od strony ul. Garbarskiej. Takie przykłady można by mnożyć. Czy miasta nie stać na architekta z prawdziwego zdarzenia, który zapanuje nad tym bałaganem? Mieszkanie w odległości ok. 5 m od kopcącego komina starego budynku jak ma to miejsce na ul. Wiejskiej nie jest komfortowe dla mieszkańców okolicznych bloków.

Smog 12.10.2021 17:01
Co do smogu… czy w ościennych gminach ktoś go w ogóle mierzy? Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając…

Jaruba 13.10.2021 13:44
Znalazł się, ku..., następny "polonista" . Cytat: "Bo wszczęcie sezonu oczy szczypią przejeżdżając… ". Też byłeś nawalony, "cy cóś" ?!

Prywaciarze to smog 12.10.2021 11:55
Ej, ale u nas w blokowisku smrodzi smogiem typek od dawnego warsztatu samochodwego. Takie tam bzdury, dookoła mnie wszyscy mają auta, nikt tam nigdy nic nie naprawial. Tylko to syfiarstwo smrodzi. Teraz są jeszcze jaja bo dobudowali plombę i komin jest ...5 metrów od okien. Przepraszam, ale hahahahaha :) To już wtedy zaczynała się patodeweloperka. To jest spółdzielcza plomba, ale chodzi o mentalność. Szkoły nie, bo szkoda czasu, na łoko zmieści się, no to jest. Ale wracając do wioch pod Tomaszowem. To co? Tam na wiochach nie ma takich mieszkańców, co to po babci mają domek? Oni wszyscy są zamożni? Nie palą syfem? Bzdury tam. Wystarczy przejechać przez wieś by zobaczyć te walące się chałupy. To na zakręcie gdy się jedzie od grot? To są zamożni ludzie? Wracając do bloków. Właśnie z tej perspektywy to wpuszczanie tej prywatnej zabudowy przy blokowiskach było błędem. PRL to powinna wywłaszczyć dać im mieszkania w blokach, albo niech się się wynoszą. Tak było przy Wiejskiej z kilkoma domkami.

Jaruba 12.10.2021 14:42
Przed napisaniem tego tekstu: albo dobrze byłeś nawalony, albo masz dobrze poprzestawiane klepki z mózgownicy. O sposobie twojego pisania po "polsku" , już nie wspomnę. Jeżeli z główką masz ogólnie w porządku (nie wchodźmy w szczegóły, co do tej twojej główki), to przed następnym wpisem: nic nie pal, nic nie pobieraj, nic nie wstrzykuj. Jeżeli to, co napisałem powyżej, nie miało miejsca, to napisze tylko tak: głupków nie robią, sami się rodzą.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama