Za hejt na tomaszowskim lekarzu trafią do Sądu

  • 14.10.2021, 08:22 (aktualizacja 14.10.2021, 09:11)
  • redakcja
Za hejt na tomaszowskim lekarzu trafią do Sądu
Kilka miesięcy temu opisywaliśmy na naszych łamach przypadek tomaszowskiego lekarza, pracującego szpitalu, którego za pomocą telefonu nagrał mąż ciężarnej pacjentki. Nagranie opublikował w internecie. Na szanowanego powszechnie doktora wylała się fala nienawiści. Epitety jakie słano pod adresem ginekologa nie nadają się do przytoczenia w publicznym medium. Komentujący film, którzy nie znali dokładnie całej sytuacji nie zostawiali na swojej ofierze przysłowiowej suchej nitki. Znieważanego lekarza wzięły w obronę pacjentki, co nie zmienia faktu, że stał się on obiektem brutalnej nagonki, wywołanej przez niezbyt mądrą osobę.

Sprawą znieważenia lekarza z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia zajęła się Prokuratura, która prowadzi postępowanie z art. 216 KK. Warto w tym miejscu przypomnieć, że lekarze, mimo iż nie maja statusu funkcjonariusza publicznego (katalog ma charakter zamknięty art. 115 KK)   korzystają z ochrony prawnej dla nich przewidzianej. Przy czym musi on udzielać świadczeń w ramach pomocy doraźnej oraz który wykonuje zawód w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie. Tak właśnie jest w tomaszowskim przypadku. 

Prokuratura orz Policja ustalają dane osób dokonujących anonimowych najczęściej wpisów. Jest ich kilkadziesiąt. W tym celu wystąpiono do operatorów internetowych o wskazanie adresów IP i innych danych umożliwiających identyfikację. 

Internet od media społecznościowe, które z założenia miały ułatwiać ludziom komunikację oraz pomagać w budowaniu relacji społecznych, przyczyniły się do ich całkowitego wynaturzenia. Zdziczenie, jakie często możemy obserwować mylone jest często z wolnością i swobodą wypowiedzi. Czasem można odnieść wrażenie, że internauci takich pojęć nie są w stanie zrozumieć. Wielu działa z premedytacją.

W samym Tomaszowie znajdują się osoby, które zakładają już nie jedno ale dziesiątki fikcyjnych kont. Po co? Na to pytanie wbrew pozorom nie jest łatwo udzielić odpowiedzi. Jeden z tomaszowskich hejterów, udzielający się na wszystkich naszych portalach internetowych, ma ich co najmniej kilkadziesiąt. Prowadząc od lat serwisy już niemal bezbłędnie rozpoznajemy z kim mamy do czynienia (nie mówiąc już o numerach IP, które mamy obowiązek rejestrować). Są też jednak tacy, którzy hejterstwem zajmują się be skrępowania pod własnym nazwiskiem. 

Osobnym problemem jest samo nagrywanie i udostępnianie nagrań, w których występują inne osoby w internecie. O  ile nagranie może stanowić materiał dowodowy w konkretnej sprawie sądowej, to już jego publikacja może narazić autora filmu na odpowiedzialność i cywilną i karną. Pisaliśmy o tym przy okazji artykułów o tzw. łowcach pedofili 

Art. 216

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prawy
Prawy 15.10.2021, 13:00
Pomówienia i znieslawienie jest karalne. Ale jedno trzeba wiedziec i powiedzieć stanowczo. Lekarz odmawiajacy pomocy medycznej i badania fizykalnego osobie niezaszczepionej popełnia przestepstwo. I trzeba zlozyc zawiadomienie do prokuratury o popelnionym przestępstwie i zawiadomienie do Naczelnej Izby Lekarskiej.
Lekarz nie ma prawa odmowić pomocy. Takie zachowania trzeba piętnować.
...)
...) 17.10.2021, 07:17
w prywatnym gabinecie nie odmawiają
Polak
Polak 14.10.2021, 17:19
Znieslawienie i pomówienie jest karalne.

Ale sa też zachowania na ktore powinno sie zlozyć zawiadomienie do prokuratury i do Naczelnej Izby Lekarskiej o popelnionym przestępstwie odnowy swiadczenia pomocy medycznej. Zachowanie to dotyczy odmowy przyjęcia niezaszczepionego pacjenta i świadczenie w zamian badania fizykalnego samej teleporady. Każdą taką odmowę nalezy zglaszać i tepić z cala stanowczością.
Diabeł
Diabeł 14.10.2021, 13:02
Ciekawe o których hejterów chodzi ? Pewnie Ajdejano, STRONG itp ;)
Strong
Strong 15.10.2021, 12:44
Bardzo ciekawe, buahahhaha, przeprowadź prywatne śledztwo, co tam @diable, swędzą cię widać 4 litery w tej sprawie. Mam inne zdanie niż twoje, to jestem hejterem, oczywiście wg ciebie? Kończ... wstydu sobie oszczędź, cieniu :-)))
Diabeł
Diabeł 15.10.2021, 19:39
Jeszcze Xman mały hejterek ;)) Jest paru prawicowych hejterów, a właściwie populistycznych.
???
??? 17.10.2021, 15:32
Czekam, aż wymienisz z imienia i nazwiska tego twojego "Xmana małego hejterka".
Ktoś ci już wcześniej napisał: swędzi cię twoja d... ?
Myślisz - chłopecku, że Admin tego portalu nie potrafi dotrzeć do twojego IP ?! Chcesz wojny, ćwoku ?!
as
as 14.10.2021, 09:33
Jeżeli lekarz uchybił pacjentce czy pacjentowi należy skorzystać z drogi odwoławczej aż do wstąpienia na drogę sądową. Pyskówka bądź hejt to najgorsza forma reakcji. Godność powinniśmy chronić pacjenta tak samo jak i lekarza.
@as
@as 14.10.2021, 16:01
Tylko powiedz co to jest ten hejt? Bo do jednego wora wrzuca się ewidentne kryminalne pogróżki - pobicia, okaleczenia, nawet pozbawienia życia, zwykle z ust plebsu, który w zależności od zapotrzebowania podjudzają też i to na dużo większą skalę media, i do tego samego wora wrzuca się udokumentowanie zdjęciem, czy filmem zarzutów które się stawia. Tutaj facet czuł się zupełnie bezsilny, zagrożona była ciąża, chciał w ten sposób wywrzeć nacisk by jednak ją do szpitala przyjęto. Bardziej to niż jakaś zemsta.

Już nie wspominając, że nadal samo pojęcie hejtu jest czysto publicystyczne, bo nawet w naukach społecznych "mowa nienawiści" nie jest zdefiniowana. Ludzie dopuścili się grożenia czy nawoływania do linczu na tym lekarzu powinni być skazani i pewnie będą.
Diabeł
Diabeł 15.10.2021, 19:47
Hejt to pojecie szersze niż mowa nienawiści. Mowa nienawiści to np. podżeganie do zrobienia komuś krzywdy, z powodu jego narodowość, pochodzenie etniczne, religię, rasę, płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową lub innego wyróżnika społecznego, A hejt to będzie ubliżanie komuś nawet bez gróźb karalnych z powodu wyżej wymienionych cech.
aa
aa 16.10.2021, 13:37
Na razie mówisz o fazie nawet nie konsultacyjnej, a wyobrażeniowej. Natomiast poniżanie i ubliżanie już jest skodyfikowane. Nie wypowiadam się czy zasadne jest czy nie jest zasadne sworzenie nowego terminu prawniczego, stwierdzam jedynie, że takie nie ma.
Strong
Strong 16.10.2021, 13:03
@diabeł = Wikipedia = encyklopedia = guru portalu NaszTomaszów.pl.... pozostali to hejterzy bardziej prawicowi, populistyczni i inni, bo widzą inaczej. Diabeł za to obiektywny i bezstronny, zawsze w punkt :-)))
Wygrałeś w nagrodę kapselek po coli, należy ci się jak nikomu tutaj.
Diabeł
Diabeł 17.10.2021, 20:43
Strong też z tego korzystasz, bo inaczej byś nie wiedział że ja skorzystałem, ale są tacy którzy nie potrafią ( @as np.) i trzeba im to zacytować bo zadają głupie pytania. To nie jest wstyd przeczytać tekst opracowany przez kogoś innego. Nie musisz za każdym razem odkrywać koła na nowo.
Strong
Strong 18.10.2021, 00:19
... nie chodziło o to z czego korzystasz, tylko za kogo się tu UWAŻASZ.
Widać jednak, to ty za tym toczącym się kołem musisz jeszcze troszkę pobiegać, szerokości. :-))
Diabeł
Diabeł 14.10.2021, 12:59
Ale nie możesz sobie kogoś sfilmować telefonem i udostępniać tego w sieci, żeby inni się na sfilmowanej osobie wyżywali. Miał dowód w postaci nagrania, to mógł go przedstawić policji lub w sądzie, a nie linczować człowieka. Od dochodzenia sprawiedliwości są odpowiednie służby, a nie samosąd.
Strong
Strong 15.10.2021, 12:55
To raczej @diable kwestia zachowania tego lekarza, jeżeli uchybił prawu lub godności pacjenta, to dlaczego miał tego nie upublicznić. To jego sprawa (on bierze na siebie odpowiedzialność), może w inny sposób nie mógł się przebić, by zostać usłyszanym. Każdy wie, jakie to jest hermetycze środowisko i że kryją wzajemnie swoje marne du...y. B.dobrze, że wystawił mu odpowiednią laurkę. Teraz każdy wie co to za jegomość. Opinie innych ludzi w tej kwestii, organy ścigania, to całkiem inna inszość.
Szok
Szok 14.10.2021, 17:20
A jak sluzby sa opieszale to moze lincz medialny zda lepiej egzamin.
rwd
rwd 14.10.2021, 15:17
A sprawa się zakończy po 15 latach. A policja pewnie powie, że mogła wybrać sobie innego lekarza. Ostatnio policja radziła rodzinie zamykać się na klucz i nie denerwować awanturującego się pijaka.
Diabeł
Diabeł 14.10.2021, 20:08
A może nie miała racji w sporze z lekarzem i jedyną metodą dokopania lekarzowi był filmik i lincz medialny ? Tłum nie jest od rozstrzygania sporów i od osądzania. Teraz jest moda na niszczenie lekarzy np. przez antyszczepionkowców, którzy zmawiają się w internetach na specjalistów promujących szczepienia.
Zbigniew
Zbigniew 15.10.2021, 20:26
A dlaczego promujących? Kazdy ma miec wybor tym bardziej jak to jest specyfik nadal badany. Lekarze maja byc obiektywni a nie promować czy lobbować produkt. No chyba ze dorabiaja na etatach w koncernach ale wtedy mamy o rym wiedzieć. Jak wielcy promotorzy szczykawek typu Simon i ta ekipa pseudo znawcow.
@rwd
@rwd 14.10.2021, 15:54
Poza tym interes społeczny. Jeśli na tym nagraniu nie nawołuje do linczu, no to równie "dobrze", każda inna rodząca para. W mediach ogólnopolskich tak to było przedstawiane.

Pozostałe