Kaczyński, Pasikonik a może ksiądz Salski. Radni chcą jasnych zasad

  • 14.10.2021, 13:01 (aktualizacja 15.10.2021, 15:18)
  • redakcja
Kaczyński, Pasikonik a może ksiądz Salski. Radni chcą jasnych zasad
Jak zmarnować godzinę czasu przysłuchując się pozbawionej kompletnie sensu dyskusji? Okazuje się to stosunkowo proste. Wystarczy się wybrać na posiedzenie komisji Rady Miejskiej, gdzie radni toczą pojedynki niczym Gołota z Tysonem. Szkoda tylko, że trwają one zdecydowanie dłużej. Nie chodzi o to, by samorządowcom w jakiś sposób dokuczać, ale aby zachować jakiś sens i umiar. Wczoraj dwie połączone komisje debatowały o zasadach. Nie tych, jakimi powinniśmy kierować się w życiu osobistym i na co dzień ale o tych, które powinny stanowić podstawę do nadawania nazw ulicom, skwerom, placom i innym obiektom, do których mianowania uprawniona jest Rada Miejska. Wniosek w tej sprawie złożyli radni Koalicji Obywatelskiej, bo tym jak pojawił się spór o nadanie imienia Józefa Młynarczyka jednemu z tomaszowskich rond. Kibice Widzewa zebralli wówczas kilkaset podpisów pod wnioskiem. Kiedy projekt uchwały trafił pod obrady pojawiło się banalne w swej treści pytanie: a co ten pan ma wspólnego z Tomaszowem? W ulicę Pasikonika zapewne nikt by nie "wnikał" ale Młynarczyk? Mamy lepszych kandydatów.... Radni postanowili więc, że ustalą sztywne zasady, którymi kierować się będą przy nadawaniu nazw ulicom. Wydawać się mogło, że przygotują jakąś konkretną propozycję... i ci którzy tego oczekiwali srodze się zawiedli. Chodziło jedynie o dyskusję, a właściwie wstęp do niej....

Przemyślenia radnych zaprezentowała szefowa klubu Koalicji Obywatelskiej, Barbara Klatka. - Jesteśmy zdania, że nadawanie nazwy ulicom, skwerom i rondom, powinno dotyczyć osób, których życiorysy są już domknięte, czyli jesteśmy przeciwni temu, by były to osoby żyjące. Jesteśmy przeciwni temu, by imiona nadawać tylko osób, które miały jakiś związek z Tomaszowem. Byłoby nam trudno dookreślić, czy ktoś jest mocno związany z miastem, czy tylko przez miasto przejeżdżał. Jesteśmy zdanie, że przed każdą sesją podczas której miałaby być podjęta uchwała w sprawie nadania imienia jakiemuś miejscu, powinny się odbywać spotkania połączonych komisji, byśmy wspólnie, w toku dyskusji wypracowali sobie stanowisko i szli z tym już na sesję. Można w ten sposób uniknąć dyskusji, która przybierze formę kpin i walki. 

Radni Koalicji Obywatelskiej chcą, aby nadawanie imion było wyłączną kompetencją radnych. Co to znaczy? Że w tych sprawach ograniczony głos mają mieć mieszkańcy. Dotychczasowa praktyka pokazała, że silne środowiska, jak na przykład kibice Widzewa, są w stanie przeforsować każdą kandydaturę. Rzecz jednak w tym, że konsultacje społeczne, czy obywatelskie projekty uchwałodawcze w żaden sposób nie ograniczają kompetencji radnych, bo to do nich należy za każdym razem ostateczna decyzja. Jej podjęcie poprzedza dyskusja. Czy powinna się toczyć poza głównymi obradami? Jest to kwestia dosyć dyskusyjna, szczególnie wtedy, kiedy to właśnie mieszkańcy występują z konkretnymi propozycjami. Konsultacje społeczne miałyby się ograniczać jedynie do pomysłów przedłożonych przez radnych. 

Nadawanie nazw ulicom w gminach nie jest przywilejem, lecz obowiązkiem gmin (wyrok NSA z 20 lipca 2005 r., sygn. akt OSK 1806/04). Dysponują one przy tym znaczną dowolnością w kwestii nazewnictwa. Brak jest w tym zakresie szczegółowych regulacji. Wyjątkiem jest ustawa z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Jej art. 12 ust. 1 pkt 2 przewiduje, że dopuszczalne jest używanie dodatkowych tradycyjnych nazw ulic w języku mniejszości obok nazw ulic w języku polskim. Dotyczy to jednak tylko jednostki samorządowej wpisanej do prowadzonego przez ministra administracji cyfryzacji rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości. Określenia te mogą być stosowane wyłącznie po nazwie w języku polskim i nie mogą być używane samodzielnie.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ujazd
Ujazd 22.10.2021, 08:50
W gminie Ujazd nie ma problemu wójt mówi że ma być plac konstytucji i jest plac konstytucji, nikt do gadania nic nie ma, wszyscy zadowoleni:) po co dawać komuś możliwość wyboru? Tam jeden wie najlepiej i klakiery przytakują.
MieszCzuch
MieszCzuch 16.10.2021, 09:03
Naród wybrał nazwę ulicy a władza ma to gdzieś ... Ot taka demokracja
Figo-fago
Figo-fago 15.10.2021, 14:04
Szanowna redakcjo:
po pierwsze, nie chodzi o Jana Młynarczyka, a o Józefa Młynarczyka - bramkarza Widzewa. W naszym grajdole, Janów Młynarczyków jest dwóch lub trzech, jednak, z pewnością nie są to osoby, które zasłużyły sobie na to, aby mieć ulice swojego imienia,

po drugie, ulice ....Pasikonika, Rozwielitki Zwyczajnej, Brzozy Syberyjskiej, Okonia, Szczupaka, itp., itd., to równie świetne nazwy ulic, tylko jest jeden problem: czy debilo..ci radni będą wiedzieli, co oznaczają te nazwy.
Jeżeli znaleźli się wygibusy, dla których nazwa ulicy Piwnej była nie do przyjęcia, to o czym my, ku...., piszemy i mówimy?!?!
Takie
Takie 15.10.2021, 12:02
buty..."Radni Koalicji Obywatelskiej chcą, aby nadawanie imion było wyłączną kompetencją radnych." czyli, wszystko chcemy mieć pod kontrolą, bo jesteśmy wybrańcami, a szary tłum niech słucha prawdy objawionej? Co z inicjatywą obywatelską, partyjo obywatelska?
Kibic Widzewa i sportu
Kibic Widzewa i sportu 15.10.2021, 11:13
Jana Młynarczyka powiada Redakcja? Nalezy się doedukowac, trochę dłużej niż walka Gołoty z Tysonem, bo potem są takie efekty. Swoją drogą, dobrze że Redakcja nie pisała imion słynnych bokserów, bo jeszcze mielibyśmy walkę Jędrzeja Gołoty z Tysonem Firmy.....
.
. 15.10.2021, 02:00
.
m&m
m&m 14.10.2021, 20:06
Władza w ręce ludu. Jak jakiś pożal się Boże radny może mieć więcej decyzyjności, niż mieszkańcy. Przecież to on jest dla ich, a nie na odwrót?.Jak chcą wymyślać nazwy, to proszę bardzo, ale nie można blokować strony społecznej. A z tym salskim, to taka prowokacja? Oj nu nu.
Tm
Tm 14.10.2021, 17:50
Jakoś jak chcieli robić np. ul. Adamowicza, praw kobiet, to jakoś wszystko było jasne.

Pozostałe