PIE: inflacja osiąga nowe rekordy

  • 16.10.2021, 13:42 (aktualizacja 16.10.2021, 14:00)
  • Magdalena Jarco
PIE: inflacja osiąga nowe rekordy
Inflacja osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług. Taka sytuacja utrzyma się do końca roku - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc. Wcześniej w tzw. szybkim szacunku GUS podał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

"Inflacja wciąż osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług" - podkreślił w piątkowym komentarzu PIE. W opinii analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku. "Negatywnie zaskakuje przede wszystkim dynamika cen żywności, ale rośnie też inflacja bazowa" - wskazano.

PIE zwrócił uwagę, że GUS zrewidował odczyt wrześniowej inflacji z 5,8 proc. do 5,9 proc. "CPI wciąż jest napędzane przez bardzo wysokie koszty paliw – ceny są o 28,6 proc. wyższe niż rok temu" - zaznaczyli analitycy. Przyśpiesza również wzrost cen żywności – w ubiegłym miesiącu sięgnął 4,4 proc. Inflacja bazowa wzrosła z 3,9 do 4,1 proc. - dodali.

Eksperci zauważyli, że dotychczas najmocniej zaskakiwał wzrost cen żywności - był to głównie efekt wysokich cen zboża na rynkach światowych. "W ubiegłych miesiącach obserwowaliśmy też większe wahania cen drobiu w związku z ogniskami ptasiej grypy" - dodali.

Według PIE w najbliższej przyszłości głównym źródłem podwyżek będzie skokowy wzrost cen gazu ziemnego, który przełoży się na wyższe koszty nawozów i produkcji rolnej. Według analityków podwyżki cen żywności nastąpią w pierwszej połowie 2022 roku, prawdopodobnie na wiosnę. "Spodziewamy się, że drożeć będą przede wszystkim owoce i warzywa. Koszt zbóż pozostanie wysoki, co przełoży się na ceny pasz i mięsa" - ocenili.

Inflacja bazowa wzrosła silniej od oczekiwań we wrześniu - dodali analitycy. Indeks napędzały ceny usług transportowych, finansowych, telekomunikacyjnych oraz gastronomicznych. "Spodziewamy się, że wzrost cen we wspomnianych kategoriach będzie miał trwały charakter" - wskazali.

Według PIE do końca roku inflacja CPI będzie oscylować wokół 6 proc. "Indeks podwyższy m.in. kolejna podwyżka cen gazu" - ocenili analitycy.

Spowolnienie ma nastąpić na początku przyszłego roku, wraz z niższym wzrostem cen paliw. PIE spodziewa się też stopniowego spadku inflacji bazowej. (PAP)

 

Magdalena Jarco

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jo
Jo 18.10.2021, 20:52
Podziekujcie UE hehe nalozyli na Bialorus sankcje gospodarcze to teraz bedziemy korzystsc z NS i NS2
Tłustykot
Tłustykot 18.10.2021, 05:47
PIS natobił szkód na około 2 bln zł tyle samo mniej więcej jak hitlerowskie Niemcy !
Brawo suweren, brawo ty !
suweren
suweren 18.10.2021, 13:33
Ktoś narobił ci widać do michy tłustykocie, bo byle co kłapniesz i bele co bredzisz. Odezwał się szkodnik za bln zł, a może i więcej. Do kuwety miałczeć, miałczku.
Bajkopisarz
Bajkopisarz 18.10.2021, 20:51
To ciekawe bo wg kalkulatora Balcerowicza UKD Polski wzgledem 2014 roku spadlo o 186 miliardow zlotych
Diabeł
Diabeł 17.10.2021, 20:34
To wina zaniedbań wszystkich ekip rządzących Polską, nie tylko PiS. Trzeba było 30 lat temu zacząć budować elektrownie atomowe, zamiast kolejnych bloków węglowych. Wszyscy wiedzieli, że trzeba będzie odejść od paliw kopalnych. Paliwa kopalne biją rekordy cen i napędzają inflację, bo gdy węgiel i gaz drogie to energia elektryczna produkowana z ich udziałem również drożeje. Prąd jest potrzebny do produkcji wszystkiego, więc wszystko drożeje. Efekt domina. Polak zawsze mądry po szkodzie.
klug
klug 16.10.2021, 20:05
PiS robi dużo dobrego dla każdego. Pozwala wszystkim oszczędzać czas! Tankowanie za 100 złotych trwa teraz o wiele krócej....

Pozostałe