Jak skutecznie walczyć z nadwagą?

  • 19.10.2021, 23:28 (aktualizacja 23.10.2021, 10:27)
  • redakcja
Jak skutecznie walczyć z nadwagą?
Aby zdrowo i skutecznie pozbyć się nadwagi lub otyłości, dobrze jest mieć konkretny plan, jasno określić swój cel i jego realizację w czasie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość. Nadmierne kilogramy gromadzone są zazwyczaj latami, więc nie znikną nagle jak za dotknięciem magicznej różdżki. Zbyt gwałtowne chudnięcie wpływa na niekontrolowany powrót do poprzedniej wagi i powstanie efektu jo-jo. Pamiętaj, że zdrowe tempo chudnięcia według WHO to około 0,5 – 1 kg na tydzień.

Pandemia covid-19 i długotrwały lockdown przyczyniły się do podjadania w domowym zaciszu i zmniejszenia ilości ruchu. Niestety, jak wskazują statystyki, prawie połowa Polaków przytyła w czasie pandemii średnio 6 kg, a Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Dalsza epidemia otyłości oznacza dla naszej populacji krótsze życie, liczne i poważne konsekwencje zdrowotne, a także behawioralne (w tym depresję). Nadmierne kilogramy wpływają również na funkcjonowanie układu odpornościowego, zwiększając podatność na infekcje i ciężki ich przebieg. Według ostatnich badań osoby otyłe dwa razy częściej były hospitalizowane po infekcji koronawirusem, a prawdopodobieństwo, że trafią na oddział intensywnej terapii medycznej rosło w ich przypadku o 74 proc.

Według WHO głównym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie nadwagi i otyłości jest niewłaściwy tryb życia (czynniki środowiskowe), czyli niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ŻYWIENIOWE

Nieregularne posiłki

Natłok obowiązków i długie listy zadań do zrealizowania sprawiają, że często zapominamy o tak ważnej sprawie jak regularne posiłki. W rezultacie jemy, kiedy mamy czas lub gdyczujemy, że głód nie pozwala nam dalej normalnie funkcjonować. A pięć posiłków dziennie spożywanych o zbliżonych porach (najlepiej w trzygodzinnych odstępach) to podstawowazasada zdrowego żywienia!

Rezygnowanie ze śniadań

Rano najłatwiej zrezygnować z jedzenia. Bo albo wolimy dłużej pospać, albo nie czujemy się głodni, albo... zawsze znajdzie się jakiś powód. A pominięcie śniadania to odmówienie sobiesubstancji niezbędnych do pracy mózgu. Efekt? W okresie naszej największej aktywności pracujemy zaledwie na 50–70% własnych możliwości.

Późna kolacja

I tak jak wiele osób uważa, że „bez śniadania można żyć”, tak kolejni nie wyobrażają sobie nie zakończyć dnia kolacją. Między kolacją i położeniem się spać powinna występować trzygodzinna przerwa. W trakcie snu nasz metabolizm wyraźnie zwalnia. Jedzenie tuż przed snem to jeden z głównych powodów odkładania się tkanki tłuszczowej, ponieważ
energia wytworzona ze spożytej kolacji nie może zostać spożytkowania na bieżąco.

Bez warzyw i owoców

Warzywa powinny towarzyszyć każdemu naszemu posiłkowi. Bez nich nie sposób dostarczyć do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Tym czasem zwykle ograniczamy je do roli dodatku do obiadu lub kanapek, zaś owoce kojarzą się z jedzeniem „dla dzieci”.

Light znaczy dobry

Zwykle decyzję o zmianie diety odkładamy na jak najpóźniej, ale przychodzi moment, kiedy „bierzemy się” za siebie i zaczynamy od... wyboru produktów „light”. Tymczasem, podczas produkcji brak tłuszczu często jest rekompensowany dodatkową ilością cukru lub wypełniaczy, zagęszczaczy itp., a „bez cukru” zwykle oznacza zastosowanie innych substancji słodzących (niekoniecznie zdrowszych).

„Nielubienie” wody

Wiele osób przyznaje, że rzadko pije wodę, zwłaszcza niegazowaną bez dodatków, w ciągu dnia powinniśmy jej wypijać około 1,5–2 litrów. Jedni zapominają o niej, inni tłumaczą, że nie lubią. O wiele chętniej sięgamy po kolorowe gazowane napoje i dosładzane soki, a także czarną herbatę.

Jedzenie w biegu.

I znów ujawnia się nasz sposób myślenia, że przeznaczenie czasu tylko na jedzenie oznacza jego marnowanie…

 

 

Sami często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie błędy żywieniowe popełniamy na co dzień, dlatego pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem. Specjalista po dokładnym wywiadzie zdrowotnym i żywieniowym oraz niezbędnych pomiarach i badaniu składu ciała wskaże przyczynę problemu z wagą, a podczas kuracji odchudzającej nauczy właściwych nawyków żywieniowych. Reedukacja ta zaowocuje osiągnięciem i utrzymaniem szczupłej sylwetki oraz dobrego stanu zdrowia.

W ramach akcji Tygodnia Walki z Otyłością organizowanej przez Centrum Dietetyczne NATURHOUSE w Tomaszowie Maz. drzwi gabinetu naszych dietetyków są otwarte dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Z Naturhouse skutecznie pożegnasz zbędne kilogramy! Umów się na bezpłatną konsultację z dietetykiem i zobacz jakie to proste!

Centrum Naturhouse Tomaszów Maz.

Ul. Warszawska 20/22

Tel: 44 744 16 06

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe