Tomaszów na lodzie

  • 19.10.2021, 12:42 (aktualizacja 19.10.2021, 12:43)
  • redakcja
Tomaszów na lodzie www
Kilka razy na naszych łamach pisaliśmy już o planach budowy krytego toru łyżwiarskiego na terenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem We wrześniu prezentowaliśmy nawet koncepcję jak nowy obiekt może wyglądać. Jego powstanie zapowiedział w czasie kampanii wyborczej Prezydent Andrzej Duda. Teraz budowa najprawdopodobniej będzie mogła już ruszyć, chociaż nie bez pewnych zawirowań i kłopotów. Budowa pochłonie prawie 120 milionów złotych. Czy działania polskich władz można uznać za racjonalne? Szczególnie w czasach głębokiego kryzysu i kiedy obiekt w Tomaszowie, tańszy w utrzymaniu Ministerstwo mogłoby przejąć całkowicie za darmo?

Budowa krytego toru do łyżwiarstwa szybkiego ma być kolejną monumentalną inwestycja na terenie nie tylko w COS w Zakopanem, ale w skali całej Polski. Inwestycja dofinansowana zostanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu. Pierwotnie szacowano jej wartość na 57 mln 957 tys. zł.

- Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem uruchomił procedurę przetargową na budowę zadaszonego toru lodowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą – mówił wówczas Sebastian Danikiewicz, dyrektor Ośrodka. Termin składania ofert ustalono na koniec sierpnia br., przy założeniu zakończenia inwestycji w drugim kwartale 2023 r.

Niestety ogłoszony przetarg na wykonawcę pokazał, że koszty zostały niedoszacowane. Do przetargu wpłynęło pięć ofert. Najtańsza z nich opiewa na 116 mln 850 tys. zł, a najdroższa na 204 mln 479 tys. zł. 

 Przez chwilę pojawiła się nadzieja dla Tomaszowa, że może jednak nasza Arena Lodowa nie zyska tak poważnego konkurenta. Okazała się złudna. Politycy PiS podejmując decyzje finansowe nie kierują się zazwyczaj zdrowym rozsądkiem. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zdecydował więc o zwiększeniu dofinansowania budowy. Dzięki tej decyzji COS-OPO Zakopane będzie mógł formalnie zakończyć postępowania przetargowe i podpisać umowę z wykonawcą. Budowa więc wkrótce ruszy. 

 

 

Pomysłodawcy projektu twierdzą, że lokalizacja obiektu na wysokości niemal 1000 m n.p.m. wpłynie na poprawę jakości warunków treningowych dla grup łyżwiarstwa szybkiego.  Poza tym nowy tor ma docelowo spełniać wymogi międzynarodowe – tak, by można było tam organizować zawody rangi światowej. Dzięki wykorzystanej technologii i przykryciu, lód ma tam być dostępny dla zawodników przez 8-9 miesięcy w roku.

Specjaliści, którzy przeglądali specyfikację przetargową twierdzą, że koszty utrzymania toru w stolicy polskich Tatr będa gigantyczne. Przełoży się to na koszty związane z korzystaniem i wynajmem. Tomaszów mimo krytyki obecnych stawek dla mieszkańców powinien być konkurencyjny cenowo. Tylko, czy możemy konkurować też pod względem innych walorów?  Działacze związkowi, którzy finansowani są z publicznych pieniędzy kosztami najmu przejmować się raczej nie będą. Mając wybór, wybiorą... 

Tymczasem mieszkańcy narzekają na ceny za korzystanie ze ślizgawki. 

 

W niedzielę, 17 października, ruszyły ogólnodostępne ślizgawki na torze lodowym. Inauguracyjna jazda odbywała się w westernowych klimatach. Postanowiłem i ja rozpocząć łyżwiarski sezon, ale nie w kowbojskim, a cywilnym przebraniu. Już na samym początku czekała na mnie niemiła niespodzianka. Za ulgowy bilet musiałem zapłacić... 20 zł. Normalny wyceniony został na 25 zł. Tłoku nie było. Ciekawe jaka frekwencja będzie w kolejne dni. Obawiam się, że tor może świecić pustkami. I wcale bym się nie zdziwił, bo moim zdaniem, ceny są absurdalnie wysokie. Bilety powinny kosztować co najmniej o 10 zł mniej.

Prezes Areny Lodowej chce robić biznes kosztem mieszkańców Tomaszowa, dzięki którym ten tor powstał, jest z ich podatków utrzymywany, a ludzie tu zatrudnieni mają niezłe i dobre pensje. Arena co roku otrzymuje dotacje od miasta (mieszkańców) w wysokości 2,5 mln zł. I jeszcze za to chce tych mieszkańców karać tak wysokimi cenami biletów. Nie tędy chyba droga panie prezesie.

Arena Lodowa w Tomaszowie Maz. budowana była jako obiekt strategiczny dla polskiego łyżwiarstwa szybkiego. Wszyscy święci to podkreślali. To dlaczego teraz utrzymanie Areny spadać ma na barki tomaszowian.

 

- napisał na swoim  Facebookowym profilu znany tomaszowski dziennikarz, Andrzej Wdowski. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T. M.
T. M. 21.10.2021, 21:38
Tak to jest jak coś się tworzy na show a nie z myślą o mieszkańcach, podobna sytuacji ma się do budowy otkrytegobase u w Niewiadowie z którego jak będzie pogoda to będziemy korzystać 2 miesiące w roku a trzeba go będzie utrzymywać przez kolejne 10.Ale co zdjęcie się zrobi swoich ludzi jako kierowników się posadzi i jakoś to będzie.A kolejni niech się martwią jak splacac zaciągnięte długi.
Edek
Edek 21.10.2021, 06:24
Całą tą świtę rządzącą powinno się pogonić bambusem naszym kosztem robią sobie stanowiska wysoko dochodowe i mają nas głęboko w d.... Chodziłam trzy razy w tygodniu na lodowisko ale więcej nie pójdę, czekam na mrozy i ruszę na niebieskie źródła
maniek
maniek 19.10.2021, 19:12
Tomaszów powinien przestać dotować arenę lodową. Gdy ta ogłosi bankructwo to może zainteresuje się COS i przejmie obiekt. Miasto ma ważniejsze wydatki na głowie.
RKS GŁUPI PIES
RKS GŁUPI PIES 19.10.2021, 18:30
A czy ktoś rozlicza prezesa z czegoś? Od czego ta dziatwa radnych? On ponoć kłótliwy jest i w konflikcie z wszystkimi
Heniek
Heniek 19.10.2021, 18:15
Od samego początku zabrakło konsultacji i mądrego podejścia do budowy takiego typu obiektu ale co tam ważne że można było zaistnieć przed wyborami
As
As 19.10.2021, 16:53
W 100 % zgadzam się z Panem Andrzejem Wdowskim. Ale może panu prezesowi o to chodzi, żeby była słaba frekwencja. Będzie mało chętnych, to się ograniczy ślizgawki, najpierw do weekendów a potem tylko do okresu świątecznego i ferii. Lód będzie mrożony na 2 miesiące i przez 10 miesięcy będą eleganckie warunki dla siatkarzy.
m
m 19.10.2021, 14:29
Jeden kryty tor łyżwiarski ma być w Polsce? Przecież to absurd. Docelowo z cztery. Wszystko pod COSem.
Figo-fago
Figo-fago 19.10.2021, 14:01
Przykra konstatacja: ta sama "redakcja", w okresie, kiedy powstał pomysł Areny Lodowej w naszym grajdole, jakoś nie rozdzierała szat, że to jest poroniony pomysł. Akurat wtedy, ta p0rześwietna "redakcja" nie miała takich, genialnych, ekonomicznych, genialnych przemyśleń.

Więc rodzi się pytanie: redakcja raptem zmądrzała, czy może zmieniły się warunki (nazwijmy to) polityczno-ekonomiczne tej lokalnej tuby - co ???

Pozostałe