GIS apeluje o szczepienia przeciw grypie

  • 21.10.2021, 18:24
  • Danuta Starzyńska-Rosiecka
GIS apeluje o szczepienia przeciw grypie
Główny inspektor sanitarny wz. Krzysztof Saczka zaapelował o szczepienia przeciw grypie. Mówił, że jest to najskuteczniejsza ochrona przed tą chorobą i jej powikłaniami. Podał, że od września tego roku na grypę zachorowało w Polsce blisko pół miliona osób.

"Jesteśmy u progu rozpoczynającego się kolejnego sezonu zachorowań na grypę" – przypomniał Saczka na konferencji prasowej. Zaznaczył, że zachorowania na grypę zdarzają się przez cały roku, ale w Polsce wzmożoną liczbę zachorowań obserwuje się w okresie od września do kwietnia, przy czym kumulacja zakażeń występuje między styczniem a marcem.

"Najwięcej zakażonych obserwujemy w drugiej połowie lutego" – przypomniał Saczka.

Poinformował, że od początku września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało blisko 500 tys. osób, w tym ponad połowę stanowiły dzieci do 14 lat. Podał, że w minionym sezonie grypowym zarejestrowano 3 mln 164 tys. 446 przypadków grypy i podejrzeń zachorowań na grypę.

"W sezonie 2020 r. zgłoszone zostały 62 zgony związane z zachorowaniem na grypę, te przypadki zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi" – podał GIS.

Mówił, że najskuteczniejsza ochroną przed grypą i jej powikłaniami są szczepienia. Zalecane są one już od szóstego miesiąca życia. Zaapelował o szczepienie się przeciw tej chorobie.

W obecnym sezonie grypowym do Polski ma trafić ponad 4 mln dawek szczepionki. Mają one do nas trafiać sukcesywnie w 12 transzach.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z sierpnia tego roku z bezpłatnych szczepień skorzystać mogą osoby powyżej 75 lat, kobiety w ciąży, a także osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze.

50 proc. refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Zgodnie z projektem nowej listy refundacyjnej leków, która ma obowiązywać od 1 listopada, 50 proc. refundacja ma objąć dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat.

Grupy nieobjęte refundacją mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności. (PAP)

 

Danuta Starzyńska-Rosiecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe