Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:42
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Miejskie kamienice pod młotek

Niezwykle ciekawy temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Dotyczył on sprzedaży należących do miasta nieruchomości, w postaci starych (niekoniecznie zabytkowych) kamienic. Tym razem chodziło o budynek zlokalizowany przy Placu Kościuszki 25. Jednak problem dotyczy niemal wszystkich podobnych obiektów Pytanie, jakie budzi liczne kontrowersje jest stosunkowo proste. Brzmi ono: sprzedawać, czy remontować? Czy samorząd powinien wydawać miliony złotych na remonty zdekapitalizowanych budynków, których koszt przekracza najczęściej kilkukrotnie ich wartość, czy może lepiej jest je sprzedać a pozyskane fundusze przeznaczyć na zupełnie inne cele, jak chociażby budowa całkiem nowych mieszkań

Rozważania trzeba chyba zacząć od tego, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmieniły się warunki gospodarcze. Proces zmian postępował niezwykle szybko, Zaledwie dekada wystarczyła aby to co kiedyś było wartościowe, stało się mało atrakcyjne.... W przypadku nieruchomości widać to wyjątkowo wyraźnie. Lokale użytkowe w centrum miasta, o które walczyli przedsiębiorcy na przetargach, dzisiaj stoją puste. Nie ma w tym nic dziwnego, bo taki jest trend, przed którym przestrzegaliśmy już ponad 20 lat temu, kiedy działaliśmy w ramach Stowarzyszenia Pracodawców na Rzecz Rozwoju Miasta i Regionu. Wskazywaliśmy, że w krótkim stosunkowo czasie dojdzie do obumierania centrów miast, a główne ulice stracą swój handlowy charakter i staną się mało atrakcyjne. Powodów jest oczywiście cała masa i nie chodzi o to, by teraz o nich dyskutować.

Bodajże ok. 2002 -2005 roku radnym miejskim przedstawiono program rewitalizacji miejskiego zasobu nieruchomości. Znajdowaliśmy w nim strategię, która polegała na tym, by wszystko co się da w miejskich kamienicach przekształcać na lokale użytkowe. I to przy kilkuset osobach oczekujących na mieszkanie komunalne.

Nikt nie chciał słuchać, że tworzymy w ten sposób ich nadpodaż w budynkach, które właściwie nie spełniają żadnych nowoczesnych standardów. Koszty ich adaptacji do współczesnych wymogów byłyby gigantyczne a w przypadku ich zbyt dużej ilości stopa zwrotu z poniesionych nakładów finansowych byłaby na bardzo niskim poziomie. Wówczas przyjmowało się minimum 10%, dzisiaj jest to 6-7.

No ale nie mieliśmy deweloperskiej eksplozji, centrum handlowego itd., więc przyszłość przedstawiała się w różowych barwach. W dodatku nikt nie potrafił przewidzieć, że skłonność do przedsiębiorczości kolejnych roczników wchodzących na rynek pracy będzie coraz niższa. Nawet dzieci właścicieli firm, nie chcą przejmować ich po rodzicach, widząc, jak na co dzień wygląda funkcjonowanie. Kogoś to dziwi? 

Temat jest wielowątkowy i dosyć trudny. Nawet wśród specjalistów od rynku nieruchomości będą toczyć się spory. Jednak z punktu widzenia samorządowców temat wygląda nieco inaczej. Tu odsuwamy na dalszy plan pragmatyzm i budzimy demony. Za każdym razem, kiedy pojawia się koncepcja sprzedaży czegoś tam (to chyba właściwe określenie) rozpoczyna się dyskusja, która w sumie prowadzi do nikąd.

Gdyby ktoś zapytał mnie, czy jestem zwolennikiem sprzedaży miejskich nieruchomości, to odpowiedziałbym, że to zależy... Od czego? Od seek różnych czynników. Gdy mowa o obiektach posiadających jakieś walory architektoniczne, czy historyczne, to oczywiście jestem przeciw. Tomaszowskie pofabrykanckie pałace nigdy nie powinny być sprzedawane ale poddawane rewitalizacji, ale stare, rozpadające się kamienice? Ma się rozumieć: na przetarg. No i modlić się trzeba, by ktoś za dobra cenę zechciał je kupić. 

Omawiana na sesji kamienica przy placu Kościuszki 25 (zgadzam się, że wyjątkowo paskudna) jest doskonałym przykładem. Piotr Kucharski i inni radni Koalicji Obywatelskiej uważają, że nie powinno się jej sprzedawać, a należy zainwestować w remont i na niej zarabiać. Poza tym ich zdaniem miasto nie powinno tracić kontroli nad nieruchomościami w centrum miasta. W sumie to nie za bardzo wiem dlaczego. 

Kucharski przedstawił nawet wyliczenie, z których wynika, że nakłady na remont zwrócić się powinny po ok. 12 latach. Mogę jedynie puścić oko, bo wydaje mi się, że poza stroną przychodową nie wziął pod uwagę strony kosztowej, a jej uwzględnienie może spowodować, że okres zwrotu 2-3 krotnie się wydłuży. Poza tym trzeba pamiętać, że celem samorządu nie jest zarabianie, ale zaspokajanie zbiorowych potrzeb, a dzięki nim miasto i tak zarobi. 

Wspomniana kamienica w ok. 400 metrów powierzchni użytkowej. Połowa dedykowana jest działalności gospodarczej. Dosyć łatwo obliczyć jej obecną wartość stosując metodę dochodową, tak jak się to robi w przypadku nieruchomości komercyjnych. Niestety rzeczoznawcy, którzy robią wyceny dla magistratu najczęściej posługują się metodami porównawczymi, co powoduje, że  są one nie przystające do rzeczywistości. Umówmy się jednak, że rzecz jest tyle warta, ile ktoś inny jest w stanie za nią zapłacić. 

Szacuje się, że koszt remontu budynku w stanie jakim jest on obecnie to koło 1,5 miliona złotych. Zapewne prywatny przedsiębiorca wykonałby go taniej, albo.... drożej w zależności od rozwiązań technicznych, jakie chciałby zastosować. Ale zwrócić może warto uwagę, że wychodzi nam prawie 4 tysiące złotych za metr kwadratowy. A to jest już kwota niebagatelna. Na dzień dzisiejszy można za nią zbudować od 6 do 10 nowoczesnych mieszkań w stanie deweloperskim. I to de facto stanowi zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Chętnych na takie lokale mieszkanie będzie więcej niż w nawet najlepiej wyremontowanej kamienicy. 

Warto też w tym miejscu przypomnieć, że posiadając taki zdekapitalizowany obiekt, ponosimy spore koszty związane z utrzymaniem. Według informacji, jaka przekazali magistraccy urzędnicy dochód netto z najmu w skali roku to 29 tysięcy złotych. Co ciekawe sam podatek od nieruchomości, który zapłaciłby prywatny właściciel to ok. 5.000 zł. Czyste pieniądze, nie obciążone prawie żadnymi kosztami ich uzyskania.  Konieczny remont wielkości przychodów i dochodów  w sposób znaczący nie zmieni. 

Sugestie, by budynek wykorzystać do celów administracyjnych te chyba nie są najlepszym pomysłem. Brak miejsc parkingowych go właściwie całkowicie wyklucza. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tomaszowianin2 24.10.2021 19:38
Pan redaktor ktory sie interesuje tak tbsem i miastem niech naglaslosni kamienice ktore co ruszt sa na sprzedaz albo zaniedbane bo tbs tez kupuje kamienice pol na pol z innymi wlscielami ma to budynek przy ul berka joselewicza gdzie sa budynki niby super a narozny zostal z wlacicielem dalej tkwi odpadajace tynki i malo to wlaciciel sam wywala piece i ulupsza codzoziemcom nas polowa w podworku nic niewolno za nasze czynsze itd bo tbs ma nas w tylku ciagle podwyzka berka jososelewicza 12 pozostaje pol tbs pol prywatnego zarzadcy

Kolo 25.10.2021 08:43
Kuźwa,gościu,co,ty, piszesz......to,jest, jakaś,masakra,co,to,za, język

Tomaszowianin2 24.10.2021 17:48
Malo tego w komunalach sa kopciuchy nam nic za chwile niebedzie wolno zrobic nawet piecow zmieniac a sami nie robia zbyt wiele jak na czynsze lokalowe w odniesieniu przodownika cos za cos albo oni albo my

Tomaszowianin x2 24.10.2021 17:45
Najlepiej sprzedawac cos czego tbs niechce robic a miasto pan kucharski i inni z urzeda niszczeja za nasze czynsze itd wola drogi za chwile zamiast mieszkan beda ulice na zamieszkanie niech oni wezma sie za kamienice twardo a potem ulice bo bez tego widze gnoj tomaszowa po latach 90tych jest niby lepiej a w srodku gorzej na bloki sa fundusze nasze burza pamiatki bo paniczow trza z tbs i urzad ulepszac mowie dajmy protest na rzecz nasza bo nasze jest za nasze czynsze itd nie pozwolmy odebrac co nasi pradziady stawiali i pracowali za bezcen oddac byle komu

T 24.10.2021 13:48
Jedna z najstarszych kamieniczek Tomaszowa. Jaka szkoda, że wiele historycznych miejsc w Tomaszowie nie jest chronionych i zachowywanych dla pamięci.

. 24.10.2021 23:30
Akurat ta jest brzydka. Przede wszystkim konstrukcja dachu szpeci sam wjazd na pl. Kosciuszki. Powinna byc oddana za free temu z rogu Sw. Antoniego i Grada, to okropienstwo skrocic o polowe, a tutaj niech sobie buduje wyzsza. Taka zamiana. Hahaha :)

Rynak 23.10.2021 20:41
Wynająć, najemcowi dać ulgi, zwolnić od kilku opłat, w zamian za remont, podpisać umowę aby każdemu odpowiadała długoletnią i tyle.

maniek 23.10.2021 19:02
Kamienice trzeba sprzedawać prywatnym właścicielom. Taki przynajmniej płaci podatek od nieruchomości. Im więcej miejskich nieruchomości tym mniejsze wpływy z podatków. Pomijam kwestie utrzymania, bo trzeba być dobrym fachowcem żeby na tym zarabiać.

tomaszowianka 23.10.2021 17:54
Pamiętam czasy kiedy aktyw komórki miejskiej PZPR, zaakceptował rozbiórkę południowej pierzei Placu Kościuszki. Planowano tam pobudować wieżowce! Oby teraz uchroniono zabytkową tkankę miasta, bo nie ma w mieście za dużo zabytków. Przyszły właściciel powinien zrobić z kamieniczki perełkę w stylu, jaki panował 150 lat temu. Wszystko można, chociaż nie wystarczą tylko pieniądze ale głowa mecenata kultury. Zmarnowano wcześniej kamieniczkę przy ul. Małej gdzie mieszkali teściowie Tuwima, miejsce które często odwiedzał poeta, szkoda bo tam można było też utworzyć Muzeum Tuwimowskie.

Nie wszystko co stare jest zabytkiem 23.10.2021 20:03
no ta jest akurat syfowata. Ten okropny dach bardzo utrudnia nawet zrobienie zdjęcia by miasto nie kojarzyło się z dziadostwem. Co do kamienic, no cóż, ta na której przez lata stał neon PZU, ta w której Koselak ma rybny - jest bardzo ładną, ale cóż z tego skoro przez tyle lat nie można odświeżyć choćby fasady.

Edek 23.10.2021 13:35
Brak miejsc parkingowych wyklucza wszystko i wszystkich , trzeba byś chorym żeby tam prowadzić Chanel. Dziś każdy jest wygodny i przyzwyczajony do wygód bo du.... robi się coraz cięższa i ludzie nawet 100 m przemieszczają się samochodem. Niech się wypowiedzą obecni jakie zdobywają kokosy

Ed 23.10.2021 16:26
Edek chyba chodziło Ci o "Chu...e" a nie handel? Miejsca parkingowe będą po tym jak przegłosowane zostały podwyżki za parkowanie ;)

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Profilowana poduszka do siedzenia SEAT COMFORT Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientówWygodna pozycja siedzącaOchrona przed napięciami mięśniowymiOdciążenie kręgosłupaSeat Comfort to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu i prawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dostosowująca się do ciężaru użytkownika pianka z pamięcią kształtu umożliwia właściwą pozycję i równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, co niweluje odczucie zmęczenia podczas czynności wykonywanych na siedząco. W zajęciu prawidłowej pozycji pomagają dodatkowe wyprofilowania pod uda.Poduszka uniwersalna ze względu na swoją elastyczność i możliwość dopasowania do miejsca, w którym jest stosowana. Idealna do wykorzystania w domu, pracy, samochodzie lub na wózku inwalidzkim. Spód wykonany jest z materiału antypoślizgowego, dzięki czemu poduszka nie przesuwa się i w przeciwieństwie do innych tego typu wyrobów, doskonale działa ze śliskimi powierzchniami (np. metal, tworzywo sztuczne).Wskazania: Profilaktyka w powstawaniu odleżyn, przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wymuszona długotrwała pozycja siedząca.Przeciwwskazania: Nie stwierdzonoKonserwacja: Pianka z pamięcią kształtu nie nadaje się do prania. Pokrowiec zewnętrzny jest zdejmowalny i może być prany w temperaturze do 30°C/ 86°F. Ze względu na sposób transportu, poduszka po wyjęciu z opakowania może mieć "zapach fabryczny". Aby zniknął, przed pierwszym użyciem, wystarczy przewietrzyć poduszkę.Skład:Poduszka: 100% PUPoszewka (góra i boki): 93% poliester, 7% spandex, z uchwytem z bokuPoszewka (spód): 100% poliester z kropkami antypoślizgowymiWymiary: 45X 37X9cmGęstość: 45kg/m3
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama