Kwas foliowy w ciąży – co trzeba wiedzieć?

  • 25.10.2021, 21:10
  • redakcja
Kwas foliowy w ciąży – co trzeba wiedzieć?
Wszystkie kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy. Jest to substancja niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci wad cewy nerwowej. Zobacz, jak i kiedy stosować kwas foliowy w ciąży.

Rola kwasu foliowego w organizmie człowieka

Kwas foliowy to inaczej witamina B9. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego niedobór ma poważne skutki – zwłaszcza u kobiet w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ kwas foliowy:

  • bierze udział w namnażaniu komórek,
  • wspiera działanie układu nerwowego,
  • reguluje zdrowie psychiczne,
  • wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego,
  • bierze udział w procesach dziedziczenia (przekazywania materiału genetycznego),
  • bierze udział w wytwarzaniu soku żołądkowego,
  • pobudza procesy tworzenia się składników krwi.

Niski poziom kwasu foliowego powoduje pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Mowa m.in. o zmęczeniu, problemach z koncentracją, bezsenności, stanach zapalnych, zaburzeniach trawienia. Niedobór jest przyczyną niedokrwistości megaloblastycznej.

Dlaczego kwas foliowy w ciąży jest tak ważny?

Kwas foliowy jest bardzo ważny w ciąży, ponieważ zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej u dziecka. Jest to struktura, z której rozwija się układ nerwowy. Gdy dochodzi do zaburzenia tego procesu, u płodu może wystąpić: rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Jest wiele badań potwierdzających, że suplementacja kwasu foliowego skutecznie zmniejsza ryzyko nieprawidłowości.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Suplementację kwasu foliowego w ciąży trzeba rozpocząć już na etapie starań. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego po tabletki należy sięgnąć w momencie potwierdzenia, że w macicy rozwija się dziecko. Zaleca się, aby suplementy stosować do momentu zakończenia karmienia piersią.

Dawka kwasu foliowego to 0,4 mg dziennie. Większe ilości powinny przyjmować kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka urodzenia dziecka z wadą. O takiej konieczności zawsze decyduje lekarz po zapoznaniu się z historią medyczną ciężarnej i wykonaniu podstawowych badań.

W jakich produktach obecny jest kwas foliowy?

Poza przyjmowaniem suplementów diety ważne jest także włączenie do jadłospisu produktów, które są bogatym źródłem kwasu foliowego. Dużą ilość tej substancji zawierają: kapusta, sałata, szpinak, jarmuż, brukselka, kalafior, awokado, pomidory, szparagi, soczewica, soja, orzechy, banany, pomarańcze, jaja, buraki, fasola, groch.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe