W jaki sposób można leczyć egzemę?

  • 25.10.2021, 21:13
  • redakcja
W jaki sposób można leczyć egzemę?
Egzema, czyli atopowe zapalenie skóry to dość powszechne schorzenie, które jest przyczyną swędzenia i zaczerwienienia skóry oraz jej wysuszenia. Objawy egzemy mogą mieć postać od łagodnej wysypki, która znika po dość szybkim czasie, po bardziej poważny stan, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Przyczyny choroby

Najważniejsze czynniki wywołujące chorobę to predyspozycje genetyczne oraz kontakt z alergenami. Choć egzema może pojawić się w każdym momencie życia, to najczęściej rozwija się już w pierwszym roku życia dziecka. Większość z nich ma szanse na znaczne wyeliminowane objawów egzemy do połowy wieku młodzieńczego, jednak wśród niektórych, ciężka egzema utrzymuje się aż do dorosłości.

Egzema nie jest zaraźliwą chorobą – nie można zachorować na egzemę poprzez kontakt z osobą chorą. Skóra dotknięta egzemą jest bardziej podatna na infekcje. To forma zapalenia skóry, która może towarzyszyć alergikom.

Leczenie

Głównym celem leczenia egzemy jest wyeliminowanie dotkliwego swędzenia, które powoduje dyskomfort oraz pogarsza inne objawy. Choroba może być kontrolowana poprzez unikanie prawdopodobnych źródeł podrażnień – czyli czynników wyzwalających. Używanie ze specjalnych środków higienicznych i kremów to powszechna praktyka redukcji objawów choroby.

Kuracja lekami

Kremy i maści kortykosteroidowe na receptę, zmniejszają swędzenie oraz zaczerwienienia. Przy ich stosowaniu należy zachować dużą dozę ostrożności, gdyż środki te, niewłaściwie użyte, mogą spowodować ścieczenie skóry. Nie zaleca się stosowania kortykosteroidów na twarzy, chyba że będzie to zalecenie lekarza. W sporadycznych przypadkach koniecznym może być zażywanie doustnych leków kortykosteroidowych.

Leki przeciwhistaminowe także mogą być pomocne łagodzeniu swędzenia. Senność, którą jest ich możliwym skutkiem ubocznym, może zostać uznana za pozytywne zjawisko, gdyż bezsenność spowodowana podrażnieniami to częsta dotkliwość osób chorych na egzemę. W ciężkich przypadkach choroby, stosowanie leków tłumiących działanie układu odpornościowy, może być konieczne, do wyleczenia tego stanu.

Uszkodzona i zniszczona przez egzemę skóra, jest bardziej podatna na wszelakie zakażenia bakteriami lub grzybami. Jednym z rodzajów bakterii, które mogą nękać osoby chore na egzemę, jest gronkowiec złocisty. Bakteria powoduje pojawianie skorupy w żółtym kolorze lub plam wypełnionych ropą. Infekcje bakteryjne muszą być wyleczone za pomocą antybiotyków.

Antybiotyki stosowane na skórę mają postać kremu lub przyjmowanego doustnie syropu, lub tabletek. Infekcje grzybicze są leczone lekami przeciwgrzybiczymi.

Inne metody terapii

Fototerapia lub leczenie światłem UV, może być dobrym rozwiązaniem w przypadku ciężkiej i dotkliwej egzemy. Leczenie fototerapią polega na kontrolowanej ekspozycji pacjenta na promienie światła. Krótka sesja zabiegu musi być powtarzana kilka razy w tygodniu przez kilka miesięcy. Inną formą walki z egzemą jest stosowanie specjalnej diety wykluczającej pewne pokarmy. Taka praktyka okazała się skuteczna wśród leczenia choroby u niektórych dzieci.

Dowiedz się więcej na https://www.febumed.com.pl/

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe