Kontrole w sklepach, a klienci mówią, że jest bezpiecznie

  • 27.10.2021, 11:35 (aktualizacja 30.10.2021, 10:23)
  • News4Media
Kontrole w sklepach, a klienci mówią, że jest bezpiecznie Policja
Policjanci wraz z pracownikami sanepidu prowadzą wzmożone kontrole w sklepach. Dzień w dzień wystawiają mandaty za brak maseczek. Tymczasem z najnowszego badania wynika, że klienci galerii handlowych oceniają te miejsca za bezpieczne.

„Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są galerie handlowe, sklepy, środki komunikacji publicznej oraz wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy, np. targowiska. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wskazanych wyżej miejscach, niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką” - informuje komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy policji w Lublinie, a podobne komunikaty wydają komendy w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia funkcjonariusze wraz z pracownikami sanepidu wchodzą do miejsc publicznych i sprawdzają, czy np. klienci galerii handlowych mają maseczki.

Tylko w Krakowie w ostatni weekend było 80 kontroli plus 89 działań w środkach transportu zbiorowego. Namierzono 37 naruszeń związanych z nieprzestrzeganiem nakazu noszenia maseczki, nałożono 35 mandatów. W Nowym Targu skończyło się na pouczeniach, ale policja przypomina: „W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł”. Na Pomorzu nie było już tak łagodnie. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było blisko 300 „covidowych” interwencji, a zaledwie w ciągu doby funkcjonariusze nałożyli 16 mandatów karnych oraz pouczyli 31 osób za niezasłanianie ust i nosa w miejscach.

Osoba z maseczką na twarzy w galerii handlowej to coraz rzadszy widok. Okazuje się jednak, że samym klientom to nie przeszkadza. Specjalne badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Polskiej Rady Centrów Handlowych wśród 3020 mieszkańców sześciu największych aglomeracji w kraju. Wynika z niego, że 81 proc. respondentów zapewnia, że przestrzega zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), ale tylko połowa zdecydowanie to robi. 69 proc. zapytanych o zdanie uznało, że obowiązujące normy za adekwatne do sytuacji, a 12 proc. uznało je za niskie. Taką opinię wyrażają zwłaszcza mieszkańcy Warszawy.

„Więcej niż 2 na 3 badanych czuje się bezpiecznie w centrach handlowych. Aż 17 proc. badanych nie ma na ten temat zdania. O swoje bezpieczeństwo obawia się łącznie 8 proc. badanych, tylko 1/4 z nich (2 procent wszystkich odpowiadających) ' zdecydowanie'” - czytamy w raporcie.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 30.10.2021, 08:37
Kur..... Ludzie. Przeciez te maseczki nie działają. Czy naprawdę wszyscy mają tak krótka pamięć, że nie myślą o tym jak się nabijał z noszenia maseczek i ich skuteczności nasz minister zbawca z podkrążonymi oczami? Tylko to było na poczatku i mu się chwila szczerości zdażyła. I przecież nadal , jak się wprost spyta kogoś , to wychodzi, że te akcje, to po prostu po to, żeby ludzie bardziej myśleli o koronie i się bardziej za ryj czuli złapani. A przecież można powiedzieć wprost, że one po prostu szkodzą. Kumulacja na naszej twarzy wilgoci, grzybów, wirusów, bakterii. Szybko można stracić wiarę, że ten świat jest dobry dla zwykłego człowieka. W razie w zdrowy rozsądek, prawda i fakty szybko polegną w konfrontacji z widzimisię kogoś na świeczniku. Traktują nas jak bydło i cogorsze jest to skuteczne. Ludzie są głupcami dającymi się dumać. Zamiast edukować, nauczyć dużej czesci spoleczenstwa, którzy sa flejtuchami, że trzeba myć ręce, mówić o rzeczach najbardziej ważnych, to robi się wodę z mozgu. I potem można obserwowac kret yn. Ow jadących samotnie w aucie w masce i rękawiczkach. Oni nic nie rozumieją, bo robi się im wodę z mózgu szkodząc wszystkim zamiast im pomagać.
a
a 30.10.2021, 12:20
Noszę codziennie, spotykam wymachyujący mi "wolnosciowy" plebs, któremu bawełna na mojej twarzy uniewmożliwia spokojne przejście, bydło w Dino jak pchało się na plecy w kolejce tak się pcha, ale jakoś dzięki Bogu i może tej maseczce nie zainfekowało mnie. To bardziej o matkę chodzi niż o mnie, ale kto wie ludzie w tym wieku też przcież schodza.
Brudnapała
Brudnapała 28.10.2021, 21:50
Teatr a ludzie aktorzy nieświadomi !
Blue
Blue 28.10.2021, 07:45
Starosta i nie tylko on na spotkaniach z przecinaniem wstęg, otrzymywania od Maciarewicza dekturek z wypisywanymi kwotami też nie zakładają maseczek!!!
Ask
Ask 27.10.2021, 22:19
Zapraszam na kontrolę do Szpitala, tam to dopiero są łamane przepisy covidowe. Brak izolatek, brak strjów jednorazowych, pacjentów przyjmuje się na wszystkie oddziały i tam czekają na wynik wymazu. Zanim okażą dodatni, mogą już zakazić pozostałych pacjentów. Skoro brak jest rozumu, to może zostało kilka obrazków ze świętymi? Zaraz pewnie będzie zarażonych co nie miara, a dyrekcja "uda się na uchoďźtwo" czyt. nikt ich nie zobaczy. Na koniec może ktoś pokaże ten algorytm, na podstawie którego wyznaczono oddziały na których może trafić pacjent z covid, bo coś mi się wydaje, że losowano zapałki, a nie słuchano specjalistów wirusologów.
tomaszowianka
tomaszowianka 27.10.2021, 14:35
Osoby z maseczką w Tomaszowie również są w mniejszości, dziś nawet w przychodni ,,babsko" z nerwami zareagowało kiedy czekając na swoją kolejkę zwróciłam jej uwagę że wchodzi się w maseczce.
senny
senny 27.10.2021, 14:23
Mundurowi niech wezmą się do pracy mającej na celu łapanie osób mających związek z łamaniem prawa, a zwykłym szarym obywatelom l dadzą spokój. Wszyscy wtedy będą na pewno szczęśliwi.
No
No 27.10.2021, 13:00
To zapraszam naszą szanowną policję do biedronek na Langego i Strzelecką. Tam większość kupujących chodzi bez maseczek , ale i obsługa nie dość że nie zwraca na to uwagi to też sama maseczek w większości nie nosi ! Także proszę o kontrole w autobusach linii 1, 3 , 4 i innych , bo tam to już wolna amerykanka. Młodzież uważa że to ich nie dotyczy , ale i starsi też często bez maseczek. !
m&m
m&m 30.10.2021, 08:38
To załóż sobieadke na twarz na osiem godzin i lataj między regałami roznosząc towar. Ciekawe ile razy padniesz na pysk i kiedy ci wyjdą skutki tego kiszenia się w szmatce, która nie chroni przed wirusem. Cytuję tutaj naszego ministra zdrowia...
dd
dd 30.10.2021, 14:42
Wytrzyma 4 godziny, potem zmienia maseczkę. W prawdziwej pracy, a ta w Biedronkach jest prawdziwą pracą, pracodawca zapewnia paczkę maseczek. Zwykle raz na tydzień. Nie ma problemu, jeździłem na rowerze w tym, nie ma najmniejszego problemu.

Pozostałe