Zburzą starą, zbudują nową

  • 01.11.2021, 09:13 (aktualizacja 01.11.2021, 09:21)
  • redakcja
Zburzą starą, zbudują nową
Budowę nowej hali sportowej przy  II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego planowano od lat niemal 30. W międzyczasie zmieniło się wszystko. Warunki demograficzne, gospodarcze i społeczno – polityczne. Masowa emigracja, spadek liczby ludności, a ostatnio widmo likwidacji placówek oświatowych na poziomie podstawowym. Przeżyliśmy też kilka reform systemu. Żadna nie przyniosła pozytywnych zmian organizacyjnych i jakościowych.

Pojawiały się różne pomysły. Między innymi takie, by nowy sportowy obiekt przy ulicy Jałowcowej mógł służyć uczniom zarówno liceum jak i pobliskiej szkoły podstawowej. O tym, że taka idea w praktyce się nie sprawdza świadczą problemy z korzystaniem z Sali „Samochodówki” przez uczniów „czternastki”. Nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie przez kilka lat, choć wydawać się może, że wystarczyłaby odrobina dobrej woli.

Inwestycja w II LO trafiała do budżetu kilkukrotnie. Za każdym razem przyjmowano ten fakt w sposób entuzjastyczny. Z kolei w ciszy wydatek z budżetu wykreślano. Powodem najczęściej był brak środków i możliwości ich pozyskiwania.  Szansa na budowę hali pojawiła się w najmniej spodziewanym momencie. Z jednej strony samorządy borykały się walką z pandemią, z drugiej sama szkoła zaczęła mieć problemy z naborem uczniów. Wiele osób przyjęło to z zaskoczeniem, bo placówka uchodzi w mieście za najbardziej renomowaną. Przez lata lokowała się wśród najlepszych szkół w rankingu Perspektyw. Ostatnie lata to niestety spory spadek.

Rząd przeznaczył spore środki dla samorządów w ramach tzw. tarczy kryzysowej. Były one stosunkowo łatwe do uzyskania. Wniosek to zaledwie dwie strony i miejsce na opis planowanego przedsięwzięcia, liczący co najwyżej kilka tysięcy znaków.  Powiat Tomaszowski złożył dwa takie wnioski. Jeden z nich na budowę sali w II LO.

Procedury ruszyły a obiekt ma szansę powstać w przyszłym roku. W maju ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.  Termin jej wykonania to pół roku. Częścią dokumentacji, stanowiącą punkt wyjścia do dalszych prac jest opracowana  koncepcja funkcjonalno-przestrzenna opisująca sposób zagospodarowania terenu inwestycyjnego.

W jednej z  wersji opracowanych koncepcji  zaplanowano pozostawienie obecnej Sali gimnastycznej. Nowa hala miałaby powstać obok. Problem w tym, że przy liceum nie ma wystarczająco dużo miejsca, a więc budynek zająłby też część funkcjonującego tu „orlika”. Ponieważ boisko w tej części miasta jest potrzebne  pojawiły się protesty. Wrócono więc do pierwotnej wersji inwestycji.

Co ciekawe, w tym roku w Powiat realizował w szkole termomodernizację. Obejmowała ona remont dachu całej placówki w tym Sali gimnastycznej, która ma zostać wyburzona.  Dyrektor chciał salkę jednak zachować, by można było w niej stworzyć aule wykładową. 

Zarząd Powiatu podjął jednak decyzję o wyburzeniach. Do końca roku powinna pojawić się dokumentacja, pozwolenie na budowę i ogłoszenie o przetargu, który wyłonić powinien wykonawcę.

Umowa dotacji przewiduje, że cała inwestycja musi być zrealizowana i rozliczna do końca 2022 roku.  

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M
M 02.11.2021, 09:20
wyremontowano, współpracowałam z wykonawcą tej inwestycji
?
? 01.11.2021, 13:23
A można chociaż zapytać skąd informacja, że dach salki, podkreślam salki, bo to jest większy garaż (jak ktoś ma samochód dostawczy, to często ma taki garaż), skąd informacja, że dach nad salką wyremontowano? W sumie to można się przejść, ale jakoś mi się teraz nie chcę, mordy oglądać małomiasteczkowych hohsztaplerów zwykle nieetycznie żyjacych codziennie. Jeśli było coś robione to widać będzie nie wchodząc na teren szkoły, sprzed bloku Łuczaka. Póki co nie bardzo wierzę, że było coś robione.
Robert Rot
Robert Rot 06.11.2021, 00:39
Może się jednak przejdź a nie pisz bzdur

Pozostałe