Kapsułki, kolby i automaty. Jaki ekspres do kawy wybrać?

  • 03.11.2021, 12:51 (aktualizacja 03.11.2021, 13:41)
  • News4Media
Kapsułki, kolby i automaty. Jaki ekspres do kawy wybrać? iStock
Duży i wielofunkcyjny, na kapsułki czy może mniejszy? Jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy? To nie jest najłatwiejsze zadanie, ale podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupów.

Jeżeli ktoś ma dosyć stawiania kawiarki na palniku gazowym i mycia jej za każdym razem, to dobrym rozwiązaniem jest zakup ekspresu do kawy. Zwłaszcza jeżeli w domu pije się jej dużo, a wspomniana kawiarka jest często używana. Jednak na rynku jest wiele firm oferujących takie urządzenia, a na półkach sklepowych jest mnóstwo modeli. Ceny są bardzo zróżnicowane – od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od możliwości takiego sprzętu, jego funkcji, rozmiaru. Dlatego osoba stojąca przed wyborem odpowiedniego ekspresu może mieć problem ze wskazaniem właściwego modelu.

Potrzeby

Zakupy należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego taki ekspres ma być używany. Czy będzie pracował kilka razy dziennie, czy może tylko o poranku? Czy wystarczy, że będzie umiał przygotować jeden rodzaj napoju, czy jednak ma mieć bardzo szerokie możliwości. W zależności od udzielonych odpowiedzi można już rozpocząć cały proces wyboru odpowiedniego urządzenia. Najpierw jednak trzeba poznać rodzaje ekspresów.

  • kapsułkowe,
  • kolbowe,
  • automatyczne.


Ekspres kapsułkowy

W ostatnich latach bardzo popularny i wygodny. Za jego wyborem przemawia także cena, bo tego rodzaju urządzenia można kupić już za kilkaset złotych. Dodatkowo ich producenci kuszą designerskim wyglądem, czym też kierują się klienci. Tego rodzaju ekspres ma wiele innych zalet.

Jest wygodny w użyciu. Nie trzeba nasypywać kawy, bo użytkownik musi jedynie umieścić w odpowiednim miejscu kapsułkę. Zużytą wyrzuca się do kosza, a urządzenie nie wymaga czyszczenia. Może się zabrudzić jedynie w sytuacji, gdy pojemniczek umieści się niewłaściwie, a jej zawartość wypłynie, obryzgując urządzenie. Właściwie zadaniem użytkownika jest jedynie napełnianie zbiornika z wodą.

Możliwości ma bardzo szerokie. Od czarnej kawy, przez napój z mlekiem do gorącej czekolady czy kakao. Wszystko zależy od wyboru kapsułki, które występują także w wariacjach smakowych. W ofercie znajdują się także kapsułki z mlekiem w proszku (zawierają je także niektóre rodzaje kaw). Dzięki temu ekspres nie musi mieć spieniacza do mleka, a to część która w tradycyjnym ekspresie wymaga regularnego czyszczenia.

Tego rodzaju urządzenia mają także wady. Po pierwsze, kawa którą robią nie jest wysoko ceniona przez fachowców. Ekspresów kapsułkowych nie używają restauracje i kawiarnie. Ma to związek z kolejnym minusem, czyli ceną kapsułek. O ile samo urządzenie jest stosunkowo tanie, to już przygotowanie jednej filiżanki kosztuje ponad 1 złotówkę (często nawet około 2 złote). Można obniżyć koszty, gdy nie kupuje się wówczas zestawu kapsułek w sklepach stacjonarnych, ale w internetowych, zbiorczych opakowaniach. Wówczas cena jednostkowa może często spaść do mniej niż 1 zł. Kolejną wadą jest fakt, że w urządzeniu danej firmy, można zastosować kapsułki wyłącznie tego producenta. Konsument jest ograniczony ofertą. Nie ma się także możliwości zmiany proporcji, bo pojemniczek z kawą jest hermetycznie zamknięty i zawiera określoną ilość kawy (ok. 5 gramów). Jeżeli ktoś zapragnie przygotować mocniejszy napój, to nie ma takiej możliwości.

Ekspres kolbowy

Nazywany jest także ręcznym lub mechanicznym. Jest prosty w obsłudze, bo żeby przygotować kawę, trzeba wsypać zmielone ziarna do sitka umieszczonego w kolbie. Samemu się dobiera proporcje. Często pozwala na jednorazowe przygotowanie jednej lub dwóch filiżanek napoju. Do zaparzenia kolejnej porcji, trzeba opróżnić i wyczyścić sitko. Z reguły tego rodzaju ekspresy są wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Bardziej zaawansowane urządzenia (w cenie od 2 tysięcy złotych) posiadają także elektroniczny regulator temperatury wody. Minusem tego rozwiązania jest brak wbudowanego młynka, co oznacza że należy kupić kawę już zmieloną lub nabyć młynek.

Ekspres automatyczny

Najbardziej zaawansowane urządzenia i tym samym najdroższe. Najtańsze kosztują około 2 tys. złotych, a górnej granicy właściwie nie ma. Ich zaletą za to jest łatwa obsługa, wbudowany młynek do ziaren, pojemnik na fusy, spieniacz, regulacja temperatury wody, mocy kawy i często także ciśnienia. Można także wybierać spośród wielu rodzajów napoju, a także podgrzać i spienić mleko, a nawet zagotować małą porcję wody. Urządzenie automatyczne pozwala także przygotowywać filiżankę kawy za filiżanką. Do momentu, aż nie skończą się ziarna lub woda w zasobniku.

Trzeba jednak pamiętać, że użytkownik też ma swoje obowiązki. Należy do nich opróżnianie pojemnika na fusy, ociekacza oraz czyszczenie ekspresu. Mechanizm powinien być wyjmowany i płukany przynajmniej raz w tygodniu. Podobnie trzeba robić z instalacją do mleka, a wielu producentów zaleca, aby często (jeżeli nie zawsze) używać do tego specjalnych, wskazanych preparatów. To oznacza wydatki. Podobnie jak wymiana filtru do wody. Producenci określają, jak często ta część powinna być wymieniana na nową. Czasami jej cena sięga około 100 złotych lub więcej.

Kilka rad

Wybierając ekspres, trzeba określić, jak często ma być używany. Gdy raz dziennie lub sporadycznie, to dobrym rozwiązaniem jest wybór urządzenia kapsułkowego lub kolbowego. Ma to tę zaletę, że czyszczenie po użyciu albo nie jest w ogóle potrzebne, albo jest bardzo proste i szybkie.

Klient musi także określić, czy wystarczy mu przygotowywanie trzech rodzajów napoju, czy jednak więcej. Każde ze wspomnianych urządzeń jest odpowiednie, ale tylko ekspresy automatyczne oferują szeroki wachlarz możliwości. Na rynku można nabyć produkty z np. sześcioma rodzajami kawy, 12 lub dużo ponad tę liczbę. Jednak różnica w cenie między nimi może sięgać nawet 1 tysiąca złotych.

Dane techniczne

Decydując się na ekspres, należy zwrócić na kilka ich właściwości. Duże znaczenie ma rozmiar urządzenia. Należy wybrać takie, które w kuchni nie zajmie za dużo miejsca. W małej przestrzeni i na wąskim blacie trudno będzie ustawić masywny ekspres. Lepiej w takim przypadku wybrać zgrabniejsze urządzenie. Kolejną sprawą jest pojemność zasobnika na wodę. Płyn powinien wystarczyć na przygotowanie przynajmniej kilku filiżanek bez potrzeby uzupełnienia wody. Tak samo z samą kawą. W tym przypadku trzeba zwrócić także uwagę (w przypadku ekspresów automatycznych), czy można wsypać też kawę zmieloną. Wybierając urządzenie dobrze zwrócić uwagę na rozmiar ociekacza i pojemnika na fusy. Powinny być na tyle duże, aby nie trzeba było często je opróżniać. W tym miejscu można także zwrócić uwagę na to, czy ekspres sam sygnalizuje przepełnienie się pojemników. To ułatwia jego obsługę i zapobiega wylaniu się wody z ociekacza na kuchenny blat.

Ważną kwestią jest już wspomniany filtr do wody. Wiele urządzeń będzie sygnalizowało potrzebę wymiany części. Gdy się tego nie zrobi, mogą odmówić działania. Wtedy wymiana jest konieczna. Jako, że filtr to kosztowna część, to warto przed zakupem urządzenia upewnić się, czy można zastosować tańsze zamienniki.

Decydując się na zakup, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej skomplikowane urządzenie, tym będzie droższe. Zależy to od funkcjonalności panelu sterowania (powinien być intuicyjny), jak bardzo jest zaawansowany technologicznie wyświetlacz (niektóre prezentują krótkie animacje instruktażowe), ile rodzajów kaw urządzenie jest w stanie przygotować.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe