Ziemniaki - dlaczego są tak dobre na nas?

  • 03.11.2021, 13:31
  • redakcja
Ziemniaki - dlaczego są tak dobre na nas?
Nasz kraj często uchodzi za stolicę ziemniaków czy cebuli.

 

Nie da się ukryć, że te pierwsze są podstawowym elementem naszej kuchni niczym gry hazardowe 777 w kasynach online. Ziemniaki spożywamy zarówno do drugiego dania w różnej formie, jak i w zupach czy nawet niektórych deserach. Dziś postaramy się zastanowić nad tym, dlaczego są one tak dobre dla naszej diety i organizmu?

Zła sława ziemniaka

Ziemniak to element diety, który jest obecny na naszych stołach wręcz od pokoleń. Niestety otrzymał w ostatnim czasie złą reputację. To, co kiedyś było tanim składnikiem diety wielu krajów, w ostatnich latach określane jest mianem niezdrowej żywności. Ziemniaki, czy jak kto woli pyry, kartofle, kojarzą się wielu osobom faktycznie z biedną kuchnią. Nie da się jednak ukryć, że cały świat zajada się chipsami czy frytkami. Te akurat nie należą do zdrowych przekąsek, dań. Trzeba jednak pamiętać, że to zazwyczaj sposób, w jaki przygotowujemy i spożywamy ziemniaki, powoduje ewentualne negatywne skutki dla naszego zdrowia i organizmu. Tymczasem ziemniaki zawierają dużo witamin i innych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu, dlaczego warto stosować te warzywa w diecie.

Witamina B6

Witamina B6 jest bardzo istotnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pomaga między innymi w pracy ponad 100 enzymów, umożliwiając im rozkład białek, czyli procesie kluczowym do prawidłowego funkcjonowania nerwów. Według badań już około jednej czwartej zalecanego dziennego spożycia witaminy B6 przez osobę dorosłą znajduje się w małym ziemniaku. Wystarczy zatem zjeść 4 małe ziemniaki na obiad, by w całości zapewnić sobie zapotrzebowanie na B6.

Witamina C

Witamina C kojarzy się nam przede wszystkim z cytrusami. Tymczasem mały ziemniak jest w stanie dostarczyć nam już około 15% naszej dziennej dawki witaminy C. Jak doskonale wiemy, efektywnie wspiera ona funkcje odpornościowe, jak i zawiera przeciwutleniacze. Ponadto odgrywa bardzo ważną funkcję w tworzeniu tkanki łącznej, która oczywiście wspomaga pracę naszych stawów, jak i również ma wpływ na nasze zęby. 

Potas

Potas to kolejny element, który jest niezwykle ważny dla naszego organizmu. Odpowiada on między innymi za regulację sygnalizacji elektrycznej w mięśniach i nerwach. Z badań wynika, że ziemniaki pieczone, smażone są źródłem większego poziomu potasu niż ziemniaki, które zostały gotowane bądź przygotowano z nich puree. Najlepiej jest oczywiście stosować ziemniaki w mundurkach, gdyż te zawierają około 33% zalecanego dziennego spożycia potasu. Warto jednak pamiętać, że osoby z różnymi schorzeniami nerek powinny unikać nadmiaru ziemniaków.

Cholina

Cholina jest specyficznym związkiem, który łączy się z tłuszczem, dzięki czemu tworzy fosfolipidy, czyli ważny dla nas budulec ścian komórkowych. Działa także jako neuroprzekaźnik acetylocholiny, który z kolei odpowiada za skurcz mięśni, rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ziemniaki spośród wielu produktów zawierają jeden z najwyższych poziomów choliny. Sam ten związek jest niezbędny dla prawidłowej pracy naszych mięśni, jak i mózgu oraz nerwów. Już jeden mały ziemniak w mundurku dostarczy nam około 10% dziennego zapotrzebowania na cholinę. Szczególnie warto zadbać o cholinę w ciąży.

Pomoc dla żołądka

Ugotowanie ziemniaków pozwala na wytworzenie się z nich skrobi. Ta jest następnie w stanie pomóc naszemu organizmowi na wiele sposobów. Między innymi działa jako prebiotyk. Bakterie w naszej okrężnicy fermentują ziemniaki i skrobię, wytwarzając z nich związki podobne do octu, zwane krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Te kwasy tłuszczowe powodują odżywianie naszych jelit, jak i utrzymuje je w bardzo dobrym stanie. Ponadto pomagają obniżyć poziom tłuszczu i cukru we krwi. W takim wypadku gotowane w wodzie bądź gotowane na parze ziemniaki stają się dla nas bogatym w składniki odżywcze, a przy tym niskokalorycznym posiłkiem. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe