Świętowanie w Inowłodzu

  • 12.11.2021, 11:40 (aktualizacja 13.11.2021, 12:00)
  • redakcja
Świętowanie w Inowłodzu
Jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, godność i niepodległość. 11 listopada to dzień szczególny dla wszystkich Polaków. W całym kraju święto niepodległości jest upamiętniane poprzez różnego rodzaju uroczystości.

W Gminie Inowłódz obchody11 listopada rozpoczęły się o godz. 09.00, uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Michała Archanioła. Na zaproszenie Wójta Gmin, Bogdana Kąckiego, przybyły delegacje radnych, sołtysów, przedstawiciele OSP, stowarzyszeń, szkół, pracownicy kultury i urzędu gminy, reprezentacje instytucji współpracujących z samorządem, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy.

Wyjątkową oprawę zapewnił udział pocztów sztandarowych reprezentujących, placówki oświatowe i Ochotnicze Straże Pożarne oraz jeźdźcy konni ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala.

Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się ulicami Inowłodza do parku z „pamiątkową płytą” poświęconą rozstrzelanym mieszkańcom Inowłodza i okolic, gdzie uczestnicy uroczystości odśpiewał Hymn Narodowy. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Inowłódz Bogdan Kącki.

Kolejną częścią uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku przez przedstawicieli władz samorządowych oraz przybyłych delegacji. Podczas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP Inowłódz.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się do Sali OSP w Inowłodzu na program artystyczny przygotowany przez Gminny Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy Cekinki pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka, którego częścią był koncert pieśni patriotycznej. Po każdym utworze rozbrzmiewały gromkie brawa.

Obchody Święta Niepodległości były nie tylko chwilą powagi i zadumy, ale także radości z faktu, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

 Tekst/Foto: E. Karwat

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szabląodbierzemy?
Szabląodbierzemy? 12.11.2021, 23:01
Nie ma kasy, ubrali galowo dzieciaki ze szkół mundurowych i emerytów mundurowych i zrobili szał jakiego świat nie widział.
Mało tego na scene elita tak się pchała że wszyscy się nie zmieścili i stali z tyłu lub boku poza sceną.
Najważniejsze że msza była i od razu wiadomo że niepodległa jednak jest podległa !
Czuwaj !
On.a
On.a 12.11.2021, 21:56
Pięknie!
Obserwator
Obserwator 12.11.2021, 17:34
A w Tomaszowie nie świętowali???

Pozostałe