36 mln zł z Sejmiku dla Ziemi Tomaszowskiej

  • 06.09.2017, 00:23
  • Mariusz Strzępek
36 mln zł z Sejmiku dla Ziemi Tomaszowskiej
Niedawno w sierpniu, podczas sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego po serii rozmów w Urzędzie Marszałkowskim, pisałem na FB, że jestem optymistą co do wysokiej oceny wniosków złożonych o dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych przez samorządy z Ziemi Tomaszowskiej, Opoczyńskiej i Rawskiej. Dziś czyli 5 września 2017r Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził ostateczne wyniki, a więc listę projektów objętych dotacjami z RPO z Osi Priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu

Z terenu Powiatu Tomaszowskiego ostatecznie dofinansowanie otrzymały dla swoich projektów następujące samorządy (kolejność podaję wg wysokości kwot dotacji):

 

1. Powiat Tomaszowski - 15,7 mln zł;

2. Miasto Tomaszów Mazowiecki - 11.6 mln zł;

3. Gmina Rzeczyca - 6 mln zł;

4. Gmina Czerniewice - 2 4 mln zł.

 

W Tomaszowie rewitalizacja na obecnym etapie to przede wszystkim wyczekiwana modernizacja miejsc rekreacji i terenów zielonych nad Wolbórką (dofinansowanie około 12 mln zł) oraz rewitalizacja budowlanki na ul.Farbiarskiej, gdzie zgodnie z projektem Powiatu Tomaszowskiego ma powstać Centrum Animacji Społecznej (dofinansowanie prawie 16 mln zł) - czyli tereny dawnej "Budowlanki".  

 

 

Łącznie 37 mln zł na dofinansowanie REWITALIZACJI dla wniosków z terenu mojego Powiatu Tomaszowskiego - ze 160 mln zł ogółem dla całego Województwa Łódzkiego. I jak się tu nie cieszyć i nie chwalić pracowitość samorządowców zarówno w Łodzi jak i w terenie :) ? W szczęśliwej liczbie 14 samorządów, które otrzymały dofinansowanie są 4 samorządy z Ziemi Tomaszowskiej oraz kolejne u naszych bliskich sąsiadów z Opoczna i Rawy czy Piotrkowa lub Białej Rawskiej.

 

Podkreślić chcę, że potęzną dotację na poziomie bliskim Powiatowi Tomaszowskiemu otrzymała Rawa Mazowiecka 14,6 mln zł oraz Opoczno na swoje centrum 5 mln zł . Podobnie sukces osiągnęły Piotrków Trybunalski oraz Biała Rawska, a spośród samorządów znacznie oddalonych od nas warto wspomnieć chociażby Poddębice i Kutno :) . Pełna lista projektów wraz z uzyskanym dofinansowaniem i listą rezerwową znajdziecie Państwo na stronach Łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego http://rpo.lodzkie.pl/wiadomosci/item/download/367_f82406852ebded110ab05ed75e543b6f ...

 

Gratuluję wszystkim zaangażowanych w pozyskanie tych środków, w opracuwywanie dokumentacji,, w negocjacje i dopracowywanie szczegółów. Zacząć należy od samego Zarządu Województwa Łódzkiego wyłonionego i wspieranego w Sejmiku przez radnych koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL - Marszałka Witolda Stępnia ,Wicemarszałków Dariusza Klimczaka i Artura Bagieńskiego, a w szczególności gratulacje należą się dla Joanny Skrzydlewskiej i jej osobiście podległych służb, które to właśnie przeprowadzały postępowanie oraz Jolancie Ziębie-Gzik, którzy wspólnie jako Zarząd Województwa rozstrzygnęli ten skomplikowany, długotrwały i emocjonujący konkurs.

 

Oczywiscie gratulować należy władzom Miasta czyli Marcin Witko i Zarządowi Powiatu na czele ze Starostą Mirosław Kukliński i wójtom Gmin Rzeczyca Marek Kaźmierczyk oraz Czerniewice Andrzej Bednarek :) , a także radnym i urzędnikom tych samorządów.

   
Dodatkowo kieruję gratulacje dla Jakuba Olczyka i jego zespołu w mieście, który sam co prawda odszedł z pracy w Urzędzie Miasta przed finałem, ale włożył wiele od siebie i to nie tylko do programu miejskiego, ale i powiatowego i innych :) . Podobnie osobiście gratuluję zespołu powiatowemu podległemu Bartłomiejowi Matysiakowi, którym kieruje stary wyga :) Klaudiusz Wilmański oraz jego podwładnej - pracowitej Natalii Rybarczyk-Kwiecień. 

 

W kadencji samorządowej 2014 - 2018 konkurs na dofinansowanie rewitalizacji należał do większych w sensie kwot i budzących emocje przez komplikacje i wymagania formalno-merytoryczne. To już za nami. Teraz czas na podpisywanie umów i później na realizację projektów.

 

Na koniec warto wspomnieć, że w Tomaszowie rewitalizacja ma bogatą historię i w przypadku samego miasta mówmy o kontynuacji. Przypomnieć należy, że począwszy od pierwszych fiszek projektowych Prezesa TTBS Wiesława Pawłowskiego w latach 2005-2006, poprzez całą kadencję Prezydenta Zagozdona 2006-2014, w której szczególnie zaangażowany był w tę tematykę Św. P. Wiceprezydent Grzegorz Haraśny z zespołem - wykonano masę pracy. Efekty to między innymi dzisiejszy wygląd Placu Kościuszki. Nie ustrzeżono się wtedy też błędów.

 

Dziś należy się cieszyć, że samorząd Województwa Łódzkiego, którego jestem tomaszowskim radnym zdecydował, że kolejna potężne środki na rewitalizację trafią do naszej części wojewóztwa. 37 mln zł w samym Powiecie Tomaszowskim oraz kolejne miliony dla Rawy i Opoczna czy Piotrkowa to zwyczajnie bardzo dobre wieści dla nas mieszkańców. To kolejny dowód, że ponad polityką krajową warto w samorządach współpracować, rozmawiać i wychodzić poza partyjne okopy :) .Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich :)

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

heh
heh 08.09.2017, 13:25
Koalicja PO i PSL w województwie potrafi pomagać miastu, gdzie Pis dominuje. Hmmm to chyba dobrze i nie wszyscy zwariowali. Brawo dla nich, że politycznie nie blokują Tomaszowa, a o to byłoby najłatwiej...
znaczy się,
znaczy się, 06.09.2017, 18:46
że budowy muszli koncertowej i śpiewania z tej Osi Priorytetowej nie będzie. Szkoda.
z ryneczku
z ryneczku 06.09.2017, 15:08
Co konkretnie pomieszczą budynki po budowlance?. Na ryneczku mówi się że ma być tam ,,dom radosnej starości". Czy aby nie zmarnuje się na to kasy?
Dimos
Dimos 06.09.2017, 11:08
Dobrze, że Tomaszów nie pad ofiarą wojny Polsko-Polskiej. Koalicja PO-PSL daje kolejne Śródmieście dla PiSowskiego miasta. To może być przełom w budowaniu normalności.
Monia
Monia 06.09.2017, 10:48
Wielki sukces dla Tomaszowa!, podziękowania dla wszystkich osób w to zaangażowanych. Nasz Centralny Park Miejski Bulwary stanie się faktem. Cieszy rónież zagospodarowanie dawnych budynków Budowlanki, tj. dawniej budynki koszarowe dla wojsk kozackich.
Front
Front 06.09.2017, 10:36
Szału nie ma. Maleńkie Poddębice dostały ponad 41 mln, Piotrków 21 mln.
pozytywna energia
pozytywna energia 06.09.2017, 11:28
słusznie ... bo nie ma pomysłów i inicjatyw. Radni w sejmiku zajmują się swoimi regionami i widać efekty. Wina leży też po naszej stronie bo wybieramy osoby które odbiegają od realizacji podstawowych potrzeb. Liczyłem że znajdzie się kasa na nowe projekty które nie tylko będą... ale oprócz swej wielkości dadzą lub zapewnią możliwość polepszenia spraw bytowych czyli kasy na chleb. Jeden artykuł tego nie zmieni i tak zresztą szybko pójdzie w n9iepamięć. Fajnie że kasa się znalazła i dla nas bo każdy grosz się liczy... ale co dalej ???
Ech....
Ech.... 06.09.2017, 07:08
Jejku Panie Gajewski przecież Pan Olczak nie pracował przy projekcie a zaczęty a w zasadzie zamówiony przez niego program rewitalizacji dla miasta został,, zjechany" przez ten sam Urząd Marszałkowski, który przyznał w konsekwencji dotację . Trzeba było go pisać od nowa. Ja rozumiem że ma Pan swoje sympatie ale niech Pan najpierw się nieco zastanowi i sprawdzi informacje. Na marginesie muszę przyznać że stara prawda o wielu ojcach sukcesu znów się potwierdza.
Ad vocem
Ad vocem 06.09.2017, 09:58
Informuję, że zamówiłem tylko diagnozę do programu rewitalizacji; program pisałem sam, a po zlożeniu przeze mnie wypowiedzenia, dokończyły go dwie koleżanki; i nie został on "zjechany" przez Urząd Marszałkowski, tylko zwrócono uwagę na błąd metodologiczny w doagnozie właśnie - diagnoza miała się bowiem opierać tylko na danych dla.miasta, nez komponentu porównawczego z innymi, podobnymi samorządami; nota bene błąd ten popełniło wiele innych samorządów i one też poprawiały swoje program; serdecznie pozdrawiam Kakub Olczyk

Pozostałe