4 osoby zmarły wczoraj w Tomaszowie na covid-19

  • 16.11.2021, 19:42 (aktualizacja 16.11.2021, 21:29)
  • redakcja
4 osoby zmarły wczoraj w Tomaszowie na covid-19
Tak źle jeszcze w Tomaszowie nie było. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 4 zgonach na covid-19 na terenie powiatu tomaszowskiego. 3 ofiary nie posiadły chorób współistniejących. Stwierdzono też 32 nowe przypadki zarażenia SARS-Cov-2. Lekarze biją na alarm, ponieważ chorzy zbyt późno zgłaszają się po pomoc - Jeden z pacjentów trafił do nas, kiedy saturacja była na poziomie 70. Miał poważne problemy z oddychaniem. Niestety nie udało się tego człowieka uratować. Zanim do nas trafił chorował z wysoką temperaturą 10 dni w domu. Nie chciał iść do szpitala - mówi jedna z tomaszowskich lekarek. Na oddziałach covidowych TCZ było dzisiaj rano 118 pacjentów. Wolnych było 30 łóżek. Z godziny na godzinę ta liczba jednak się zmniejszała. Część hospitalizowanych jest podłączona do respiratorów wspomagających oddychanie. Niemal wszystkie osoby, które trafiają na oddziały, to osoby niezaszczepione

- W województwie łódzkim decyzją Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, na tą chwilę mamy przygotowanych półtora tysiąca łóżek dla pacjentów z covid-19. Również Tomaszowskie Centrum Zdrowia po raz kolejny zostało włączone w stan podwyższonej gotowości. Jesteśmy jednym z szesnastu szpitali, który takie łóżka ma zapewniać. W naszym szpitalu jest to ponad 130 łóżek na kilku oddziałach. Oczywiście główny to jest Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, dodatkowo dochodzi do tego Oddział Neurologiczny, Oddział Internistyczny i Oddział Laryngologiczny, więc sytuacja troszeczkę powtarza się z poprzednich miesięcy, że część naszego szpitala została przeznaczona tylko i wyłącznie pod funkcjonowanie w związku z pandemią covid-19. – mówił Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, w czasie ostatniej konferencji prasowej poświęconej sytuacji pandemicznej 

 

 

Cały czas obowiązuje kwarantanna wymazowa, to znaczy, że jeżeli lekarz skieruje na wymaz w kierunku Sars Cov 2, to przechodzimy od razu na kwarantannę, która będzie trwała 10 dni. Jeśli wynik będzie ujemny jest ona skrócona. Wynik pozytywny,  oznacza przejście na izolację, która trwa 10 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej telefonuje do osoby zarażonej i robi wywiad dotyczący kontaktów, jakie dana osoba miała w ostatnim czasie. Osoby z kontaktów kierowane są na kwarantannę 10 dniową. Osoby, które zamieszkują z osobą pozytywną, idą na kwarantannę,  która trwa 17 dni.  Kwarantanna może ulec skróceniu jeżeli wykona się wymaz w jedenastej dobie i wyjdzie test ujemny. Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych.

- Analizując zachorowania i porównując do zeszłego roku, to  mieliśmy tych zachorowań, przynajmniej w powiecie tomaszowskim w październiku ponad 800. Natomiast w tym roku było ich ponad 200, więc  ta liczba jest mniejsza, a spowodowane jest to na pewno tym, że szczepmy się   – dodaje  Iwona Sarwa – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Ewa Borkowska – koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w naszym szpitalu zachęca do szczepień  - Będę apelowała przede wszystkim aby mieszkańcy Tomaszowa zaczęli się szczepić w większej ilości. Na tę chwilę mniej więcej 10 do 15% osób, które przebywają w naszym szpitalu są to osoby zaszczepione. Pozostałe, to osoby niezaszczepione.  Osoby zaszczepione były co najmniej sześć miesięcy temu i nie zdążyły przyjąć trzeciej dawki szczepionki. Nie słyszałam o przypadku w innych oddziałach a u nas na pewno go nie było,  osoby, która była już po raz trzeci szczepiona i była hospitalizowana o tyle to jest ważne że przebieg zachorowań w tej fali jest niezwykle ciężki mamy do czynienia z ciężkimi niewydolnościami oddechowym - podkreśla pani doktor

Na terenie Tomaszowskiego Centrum Zdrowia przez cały czas działa punkt szczepień, do którego można zgłosić się we wszystkie dni robocze pomiędzy 9:30 a 16:30. Szczepienia obejmują dwie szczepionki Pfizerem lub Johnson, w zależności od potrzeby i od wskazań. Dostępny jest również lekarz. Szczepione są również dzieci.  

W naszym mieście coraz więcej szkół przechodzi na tymczasową naukę hybrydową. Ma to związek najczęściej z zakażeniami nauczycieli. Służby mundurowe monitorują reżim sanitarny w Galerii Handlowej i w... sklepach osiedlowych. Niestety nikt nie kontroluje innych obiektów użyteczności publicznej. W Starostwie Powiatowym polowa interesantów w Wydziale Komunikacji nie posiadała maseczek. Narażając w ten sposób na zarażenie pracowników tego wydziału. Podobnie było wczoraj w godzinach porannych przy punkcie pobrań badań w budynku głównym szpitala. Próby zwrócenia uwagi kończą się agresywnymi i często wulgarnymi reakcjami i komentarzami 

W ciągu doby wykonano ponad 82,7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 43,1 tys. testów antygenowych – podało  Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 16 590 nowych zakażeń koronawirusem. Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 23 196 122 próbki pobrane od 22 756 746 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 4 834 680 badań. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 230 634 przypadki. Zmarło 79 161 osób z COVID-19. Ta liczba to niemal dwukrotność realnej liczby tomaszowian 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szon
Szon Wczoraj, 21:18
Ciekawe jak dlugo beda latec z ta sciema a kazac sie szczepic ta moga nie napisze komu a mi moga skoczyc po bulki do sklepu nie sczepilem sie i nie zaszczepie
trzeźwy.
trzeźwy. 17.11.2021, 13:17
Wirus jak każdy inny, po prostu w tv więcej na ten temat się mówi i nakręca spiralę strachu.
Zaszczepionka
Zaszczepionka 17.11.2021, 19:44
Ty to jesteś prawie na pewno NIETRZEŻWY. Puknij się w pustą głowę. Mam nadzieję że niedługo prawo Cię uziemi bo nie będziesz mógł bez szczepienia pójść ani do pracy, ani do sklepu, ani do kina. Może to Cię otrzeźwi.
Szon
Szon Wczoraj, 21:20
Ale dowcip oni to sobie moga
otrzezwiej
otrzezwiej 18.11.2021, 11:20
Jak to mówiła moja babcia ,,martw się o siebie a będziesz w niebie". Dla mnie możesz kłuć się co miesiąc jeżeli czujesz taką potrzebę, ale nie zabieraj wolności innym. Żadnego prawa nakazującego kłucie nie będzie. Gdyby ci mówili na okrągło przez 24h na dobę w mediach o ludziach umierających z głodu na świecie też pewnie po jakimś czasie zaczęło by to w tobie budzić emocje, które teraz wywołuje Plandemia covida.
Zaszczepionka
Zaszczepionka 18.11.2021, 16:27
Wolność? Nie wiesz człowieku o czym piszesz. To właśnie Ty i Tobie podobni jesteście największymi wrogami wolności bo macie w d...e zdrowie i życie innych ludzi. To jest Twoim zdaniem wolność? To jest GŁUPOTA, EGOIZM I BRAK ODPOWIEDZIALNOŚCI. Jedyny sposób na Was to przymus szczepień. Z Bogiem.
daj spokoj
daj spokoj 24.11.2021, 16:46
Boga to ty w to nie mieszaj. Ja niczyjego zdrowia nie mam w ***. Każdy powinien mieć wybór natomiast ty ,,pragniesz" segregować ludzi ze względu na to, że nie mają ochoty brać czegoś co powstało na szybko ze względu na pandemię. Ponadto to ty nie masz pojęcia czym jest wolność mając w głowie chory pomysł przymusu swoich rodaków do obowiązkowego kłucia. Trochę więcej empatii i mniej bólu w dolnej części ciała ;-)
Zadziwiony
Zadziwiony 24.11.2021, 17:40
Zaczynam się niepokoić o zaszczepionkę, wygląda że jej poziom frustracji się podnosi. Do tego chyba interesy nie idą, ludzie nie chcą towaru brać a tak się stara.
Natomiast jeśli faktycznie tak wygląda jej świat, napędzony przez medialny przekaz strachu to powiem szczerze, przeraża mnie to, gdyż mimo tego co wypisuje, co jest mi dalekie bardzo, to życzę jej dobrze i chciałbym by sobie spokojnie żyła.
Zaszczepionka
Zaszczepionka 24.11.2021, 21:12
Masz rację, rzeczywiście jestem coraz bardziej sfrustrowana. Bezsilnością wobec waszej niereformowalnej ignorancji i głupoty. Poza tym, trzeba mieć naprawdę sieczkę w glowie żeby uważać, że ktoś namawia do szczepień dlatego bo ma z tego jakieś profity... Tak może pomyśleć tylko rasowy antyszczep.
rwd
rwd 17.11.2021, 06:02
A ilu chorych covidowych leży na oddziałach nie covidowych i zarażają zdrowych? A może wystarczy spytać pacjentów, jak szpital nie wie albo nie chce wiedzieć.
varan
varan 17.11.2021, 00:50
" Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych." Przecież zaszczepieni również zachorowują jak i sami zarażają. Wychodzi więc na to, że to oni mogą być główną przyczyną zachorowań, skoro ich się nie testuje ani nie trzyma w kwarantannie.
Jimmy
Jimmy 17.11.2021, 12:46
O to w tym właśnie chodzi - jeśli chory z objawami grypopodobnymi nie był szczepiony, to mu się przypisuje covid. Jeśli ten sam chory z tymi samymi objawami był szczepiony, to przypisuje mu się grypę i wszyscy mają w rzyci to, na co naprawdę choruje i czym zaraża lub nie, bo takie są wytyczne "z góry". Proste jak budowa cepa.
Diabeł
Diabeł 17.11.2021, 12:40
varan, na kwarantannie będziesz miał więcej czasu na pisanie, że szczepionki zabijają oraz że w szpitalach są sami zaszczepieni a także że to taka zwykła grypka sezonowa ;) Tak że same plusy kwarantanny dla ciebie ;)
Jimmy
Jimmy 17.11.2021, 17:00
Bo to JEST właśnie grypka sezonowa, czy się to komuś podoba, czy nie, a to, że ktoś uczynił sobie z niej narzędzie manipulacji, to już zupełnie inna sprawa. Na marginesie: chyba po raz pierwszy w dziejach ludzkości jednostka chorobowa zawiera w swojej nazwie rok, w którym została wymyślona ("COVID-19"). Jakoś nie słyszałem o "GRYPIE-18", "ANGINIE-17" czy "ZAPALENIU PŁUC-16".
Zaszczepionka
Zaszczepionka 17.11.2021, 19:57
Idź się człowieku zaszczep bo pi...isz takie głupoty że przykro czytać. Na " grypkę" oczywiście... Na głupotę jeszcze szczepienia nie wynaleziono. Niestety.
Diabeł
Diabeł 17.11.2021, 18:45
Nie przypominam sobie żeby na "grypkę sezonową" trzeba było tyle osób do respiratorów podłączać co teraz. W Tomaszowie przynajmniej nigdy wcześniej nie było takiej potrzeby. Czemu tak jest Jimmy ?
wystarczy patrzeć
wystarczy patrzeć 24.11.2021, 17:24
A kiedy wcześniej sposobem postępowania było zamykanie w domu i nie leczenie.

Pozostałe