Czym charakteryzują się mieszkania w stanie deweloperskim?

  • 23.11.2021, 20:03 (aktualizacja 23.11.2021, 20:05)
  • redakcja
Czym charakteryzują się mieszkania w stanie deweloperskim?
Określenie „stan deweloperski” występuje często w ogłoszeniach z mieszkaniami. Obejmuje najczęściej lokale sprzedawane przez firmy deweloperskie. Sprawdź, czym charakteryzują się mieszkania na sprzedaż tego rodzaju.

Mimo ogromnej popularności i powszechności tego pojęcia, definicja „stanu deweloperskiego” nie jest nigdzie jasno i precyzyjnie określona. Dotyczy ona raczej ustaleń pomiędzy deweloperem a nabywcą.

Nowe mieszkania w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Mieszkania i domy na sprzedaż w stanie deweloperskim nie zostały nigdy sprecyzowane w żadnym rozporządzeniu, ustawie czy innych przepisach. Nie ma ogólnej definicji tego terminu, co powoduje, że nowe domy czy mieszkania sprzedawane jako lokale w stanie deweloperskim mogą się różnić między sobą wykończeniem. Dlatego wybierając mieszkania deweloperskie, należy poznać dokładną specyfikację i zakres wykończenia lokalu oraz budynku, najlepiej jeszcze przed etapem podpisywania umowy.

Standardowy stan deweloperski

Mimo że nigdzie nie jest dokładnie określone, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego, to istnieją elementy, które są powszechne u rozmaitych deweloperów stawiających osiedla bloków czy domków jednorodzinnych. W mieszkaniach wykończonych do stanu deweloperskiego znajdują się zatem drzwi wejściowe, okna oraz otynkowane sufity i ściany. Ponadto w lokalach takich są również wszystkie instalacje, tj.: grzewcza, wodno-kanalizacyjna, elektryczna i wentylacja, jak również przyłącza: RTV, elektryczne, świetlne, telefoniczne, internetowe, zimnej i ciepłej wody, kanalizacyjne oraz centralnego ogrzewania. W lokalu też wykonane są wylewki na podłogach oraz zamontowane zewnętrzne parapety. W mieszkaniu nie ma natomiast wyposażenia ruchomego, czyli m.in. urządzeń sanitarnych i armatury, opraw gniazdek elektrycznych, łączników świateł, mebli czy głowic termostatycznych na grzejnikach.

Koszt wykończenia mieszkania

Lokale w stanie deweloperskim są bardzo chętnie wybierane przez nabywców ze względu na to, że zawierają już wszystko co najważniejsze, aby w nich zamieszkać. Domy i mieszkania tego typu nie wymagają zresztą kompleksowego wykańczania. Wiele osób, zwłaszcza posiadaczy domów jednorodzinnych, ze względów finansowych decyduje się nawet na wykończenie zaledwie kilku najważniejszych pomieszczeń: jednej łazienki, kuchni i sypialni, a w sytuacji, gdy w domu są dzieci – również pokoju dziecięcego.

A jak przedstawiają się koszty wykończenia lokalu ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz? Kosztorys zależy od wielu czynników, m.in. powierzchni mieszkania, wybranych materiałów oraz standardu wykończenia. Przyjmuje się, że największe koszty generują prace wykończeniowe w obszarze łazienki i kuchni. Według ekspertów obejmują one nawet połowę ogólnych kosztów wykończenia domu czy mieszkania. W przypadku najmniejszych mieszkań: kawalerek i lokali dwupokojowych trzeba się liczyć z największymi kosztami początkowymi, które obejmują właściwie niemal całość wydatków poniesionych na wykończenie mieszkania. Względnie niższe koszty są natomiast związane z wykończeniem domu bądź kilkupokojowego mieszkania.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe