Potężny wzrost liczby covidowych mandatów, a ma być jeszcze więcej

  • 23.11.2021, 20:32 (aktualizacja Wczoraj, 11:37)
  • News4Media/ fot. policja
Potężny wzrost liczby covidowych mandatów, a ma być jeszcze więcej
Policja przedstawia efekt prowadzonych od kilku miesięcy kontroli. Samych pouczeń za brak maseczki było ponad 300 tysięcy, a liczba nałożonych mandatów także jest potężna. Wszystko wskazuje, że kar jeszcze przybędzie.

Kiedy został wprowadzony obowiązek zasłania ust i nosa, przepisy nie były przygotowane starannie. Wiele osób kwestionowało nałożone na nich mandaty i kierowało sprawy do sądów. Te przyznawały im rację. Jednak w grudniu 2020 roku prawo zostało zmienione, doprecyzowane i obecnie zasady są jasne. W sklepach, urzędach czy komunikacji publicznej trzeba mieć maseczkę, a za jej brak grozi nawet 500-złotowy mandat.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje teraz, że w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosła liczba osób ukaranych lub pouczonych przez policyjne patrole. O ile od grudnia 2020 do kwietnia 2021 nałożono 17 tysięcy mandatów i zwrócono uwagę 120 tys. obywatelom, to najnowsze dane wskazują na dużo wyższe liczby. Od sierpnia tego roku policja ukarała mandatami 116,5 tys. niestosujących się do przepisów prawa, a blisko 316 tys. osób zostało pouczonych.

To nie koniec, bo już i tak wzmożonych kontroli ma być jeszcze więcej. Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, wysłał do inspektoratów powiatowych polecenie jeszcze większego kontrolowania placówek handlowych pod kątem przestrzegania zasad covidowych.

„Jeżeli do połowy grudnia...”

Tymczasem minister zdrowia, Adam Niedzielski ponownie mówi o ewentualnym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Wcześniej alarmował, że dojdzie do tego gdy dzienna liczba zachorowań zbliży się do 1 tysiąca. Tak się jednak nie stało, a wskazywana granica już dawno została przekroczona. Teraz minister kreśli nowy „czarny scenariusz”. „Przyjmujemy sobie taką cezurę mniej więcej połowy grudnia, jeżeli nie będziemy mieli do tego czasu wyraźnego spadku zakażeń, to na pewno będzie nas to zmuszało do podjęcia działań, które będą bardziej dolegliwe” – powiedział Niedzielski na antenie Radia Zet.

Część lekarzy twierdzi, że restrykcje powinny zostać wprowadzone już dawno. Zwłaszcza dla osób niezaszczepionych. „Rządzący już nawet specjalnie nie ukrywają, że nie chcą się narażać swoim wyborcom, wśród których są osoby niechętne szczepieniom” – ocenił w „Gazecie Wyborczej” prof. Robert Flisiak, członek Rady Medycznej przy premierze, a rzecznik rządu Piotr Müller właśnie wyjaśnił, że obostrzenia wiążą się z negatywnymi efektami gospodarczymi i dlatego restrykcje mają być wprowadzane na obszarach, gdzie system opieki zdrowotnej będzie niewydolny.

 

News4Media/ fot. policja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obs
Obs 24.11.2021, 17:30
Niektórzy jeszcze wierzą , że minister zdrowia ich uchroni przed zarażeniem i chorobą. Każdy musi zadbać o swoje zdrowie .Proszę sobie porównać poziom pomocy i l szybkości leczenia w przypadku zachorowania ministra a mieszkańca Tomaszowa . Może to kogoś obudzi i zacznie zakładać prawidłowo maskę i myć ręce.
Diabeł
Diabeł 24.11.2021, 18:30
Mycie rąk i maseczka nie wystarczą jeśli będziesz niezaszczepiony. Szczepienia to podstawa.
Pikuś
Pikuś 24.11.2021, 16:09
Zapraszam na kontrolę linii numer 12,taka kasa.
Jurek
Jurek Dzisiaj, 09:55
Pozdrawiam kapusta to ty ?
...
... 24.11.2021, 15:42
... Niniejszy produkt leczniczy będzie dodatkowo monitorowany. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie nowych informacji o bezpieczeństwie...
.. Po podaniu szczepionki Comirnaty bardzo rzadko zgłaszano przypadki zapalenia mięśnia sercowego oraz zapalenia osierdzia (zapalenie błony wokół serca)....
... Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, szczepionka Comirnaty może nie zapewniać pełnej ochrony wszystkim osobom, które ją otrzymały oraz nie wiadomo jak długo ochrona ta będzie się utrzymywać....
Diabeł
Diabeł 24.11.2021, 18:25
I właśnie dlatego na intensywnej terapii znajdują się prawie sami niezaszczepieni. Brawo uchroniliście się przed NOPEM !!!
Zaszczepionka
Zaszczepionka 23.11.2021, 23:23
Jak tak dalej pójdzie i władza nic z tym nie zrobi, to nie uwolnimy się od Covid-19 przez następnych kilka lat. I zawdzięczać to będziemy właśnie tym tumanom, którzy nie wierzą w wirusa i olewają obostrzenia. Niestety Polacy oblali test z wiedzy, rozsądku i solidarności społecznej, dlatego już czas by wprowadzić przymus szczepień- to jedyne rozwiązanie. Mam gdzieś to, że tumanom się to nie podoba. Skoro są tumanami to ktoś mądrzejszy musi podjąć za nich decyzję. I niech mi nikt nie pisze że obrażam ludzi albo ich segreguję. Guzik prawda Ja tylko stwierdzam fakt. Oczywisty dla każdego inteligentnego człowieka.
bez komplikacji
bez komplikacji 24.11.2021, 12:45
Czytam któryś z rzędu twój komentarz w którym obrażasz ludzi. Żadnego przymusu nie będzie, ponieważ mam na dzieje wyprowadziło by to dziesiątki tysięcy ludzi protestujących na ulice polskich miast.
Wyłączmy tv- włączmy myślenie i zacznijmy normalnie funkcjonować z tym wirusem. Kto ma potrzebę niech się jeszcze zaszczepi 3,5 czy nawet 10 dawką, ale wara od ludzi mających inny pogląd w tej kwestii.
Zaszczepionka
Zaszczepionka 24.11.2021, 18:30
Rozumiem że poczułeś się osobiście obrażony? Trudno. Widocznie moja diagnoza była prawidłowa. Niech ludzie wyjdą na ulice, w innych krajach wychodzą i co? I nic. Tamtejsze rządy nie przejęły się tym zbytnio, bo wiedzą że decyzje przez nie podjęte są słuszne a to jest teraz najważniejsze. Nie mam zamiaru tolerować tego że ktoś nie chce się zaszczepić "bo nie", bo ma taki kaprys czy "pomysł na siebie". To nie dotyczy tylko danej osoby, jej zachowanie ma znaczenie dla całej populacji- Wy tego zupełnie nie kumacie!!!! Macie gdzieś ludzkie życie- w tym tez życie waszych bliskich- nie zasługujecie więc ani na szacunek ani tym bardziej jakieś wyjątkowe kurtuazje z mojej strony. Włącz myślenie. Dobrze to ująłeś- sam się zastosuj.
Polak
Polak 23.11.2021, 23:10
Ludzie lekceważą zagrożenie covid 19 że strachu .
Zamaskowany emeryt
Zamaskowany emeryt 23.11.2021, 22:17
Szanownej policji to polecam Biedronki szczególnie przy Langego i Strzeleckiej i Dino przy Antoniego Tam zarobicie krocie nie tylko na kupujących ,ale i na personelu bo wielu ma przepisy w dużej literze i masek nie nosi .
K
K 24.11.2021, 15:38
https://www.youtube.com/watch?… to na temat maseczek, wypowiedź Pana profesora Ministra Zdrowia, powiedział wtedy prawdę i ja mu ufam,
TW
TW 24.11.2021, 12:54
Dawniej kablowales bez maski a teraz w masce
Zamaskowany emeryt
Zamaskowany emeryt 24.11.2021, 15:06
A co nakablowałem na ciebie bo maski w biedro nie nosisz i zapłaciłeś . No to mnie bardzo cieszy ,bo może to cię gamońku rozumu nauczy ! Sprawdzajcie markety i nakładanie kary na wszystkich którzy lekceważą przepisy !

Pozostałe