400 tysięcy złotych dostaną radni powiatu tomaszowskiego, bo.... dali sobie podwyżkę

  • 24.11.2021, 19:15 (aktualizacja 24.11.2021, 21:20)
  • Mariusz Strzępek
400 tysięcy złotych dostaną radni powiatu tomaszowskiego, bo.... dali…
Zażenowanie, to chyba nie jest właściwe słowo, które mogłoby opisać dzisiejsze głosowanie, w którym radni zdecydowali, że dadzą samym sobie podwyżki. Każdy z samorządowców dostanie o 1400 zł więcej co miesiąc. Mnie, jako radnemu jest wstyd, tym bardziej, że wiem jak "praca" radnych na co dzień wygląda. Pecunia non olet... mawiał Wespazjan. Chociaż w tym przypadku pieniądz mocno czuć.... biedą. Radni biedę klepią na samorządowych posadach, więc im się należy... podwyżka... To, że za 3 spotkania w miesiącu, trwające łącznie 3-5 godzin otrzymywać będą więcej niż inspektorzy w niektórych merytorycznych wydziałach... to nie ma znaczenia i nie wywołuje poczucia wstydu u nikogo poza mną. Chociaż po głosowaniu kilku radnych mówiło mi, że chciałoby być tak niezależnymi, jak ja

Trzeba zacząć od tego, że projekt uchwały o podwyżkach diet radnych wprowadzono niejako ukradkiem, zaskakując wszystkich, już w czasie sesji. Zarząd Powiatu złożył autopoprawkę dotyczącą rozszerzenia porządku obrad. Zaproponował przyjęcie uchwały zgodne, z którą nowe wynagrodzenia radnych wynosić będą 

1) dla przewodniczącego rady – 204 % kwoty bazowej,  
2) dla wiceprzewodniczących rady - 176,5 % , 
3) dla przewodniczących komisji, - 176,5 %  
4) dla wiceprzewodniczącego komisji – 166,5 % 
5) dla pozostałych radnych 161,5 % 

Obecnie jest to 1.789,42 zł. Łato obliczyć, że diety oscylować będą między 2890 zł a 3650 zł

Jest to o tyle kuriozalne, że ostatnie półtora roku, to nie była żadna samorządowa praca ale jej karykatura. Sesje i komisje w trybie zdalnym zwoływano często tylko po to, by zainkasować diety. W dodatku można było w sesjach uczestniczyć siedząc w domu, lub przebywając na urlopie za granicą. Przecież wszyscy wiemy, że covid na wakacjach w ciepłych krajach nie obowiązuje. 

W sumie to może nawet radnym nie należałoby żałować, gdyby byli faktycznie aktywni, ale szokujące jest to, że 80 procent głosujących nie czyta uchwał za którymi podnosi rękę. Nie wierzycie? Naprawdę tak jest. Aktywność ogranicza się do złożenia wniosku o kawałek chodnika raz do roku w okresie tworzenia budżetu. Na stronach powiatu widnieje wykaz interpelacji i wniosków. 17 na 23 radnych przez 3 lata nie złożyło żadnej. Dwoje... po jednej. Na sesjach i komisjach niewiele mają do powiedzenia. Naprawdę tęsknię za członami mojej komisji z ubiegłej kadencji, którym chciało się cokolwiek robić. I organizowałem posiedzenia po kilka razy w miesiącu. Nikt nie narzekał.  

Za to rewelacyjnie aktywni potrafią być przy załatwianiu osobistych profitów i bonusów i gdy robią tło w trakcie konferencji prasowych organizowanych przez starostę Węgrzynowskiego. 

Koalicja czy opozycja... czy one  ogóle istnieją. W lokalnych (nie tylko tomaszowskim) samorządach są one budowane jedynie na pokaz, a gdy przyjdzie do głosowania we własnych sprawach nagle wszyscy mówią jednym głosem, a mnie jest zwyczajnie wstyd. Tak jak było mi wstyd dzisiaj, gdy atakował mnie Marek Parada, kiedy nie godziłem się na podwyżki dla radnych. Wyszło n to, że jestem jeden paskudny populista. Sprawiedliwie muszę napisać, że chyba jako jedyna moje stanowisko i punkt widzenia podzieliła Martyna Wojciechowska, która niestety nie wzięła udziału w głosowaniu. A szkoda...  Warto manifestować swój punkt widzenia nawet jeśli w ten sposób się komuś możemy narazić. Trudno.... 

Podwyżki bulwersujące są także z innego powodu. Właśnie omawialiśmy budżet powiatu na kolejny rok. Koszty stałe funkcjonowania Starostwa rosną niebotycznie. Ceny energii przerażają. Brakuje pieniędzy na wszystko. A my lekką ręką wydamy milion złotych na benefity dla członków zarządu powiatu (o tym w olejnym artykule)  i radnych. W budżecie nie znalazła się ani złotówka na inwestycje w ochronę zdrowia. Dopiero wspólnie z Piotrem Kagankiewiczem wnioskowaliśmy o 2 miliony złotych na projekt nowego bloku operacyjnego. Czy wniosek się utrzyma, to się okaże 

Poza tym jak spojrzeć prosto w oczy pracownikom w starostwie? Tutaj inspektor w wydziale merytorycznym zarabia 2.200 zł na rękę. Czy to nie wstyd? Czy ktoś myśli, że oni nie wiedzą, że radni, tacy jak Tomasz Zdonek, wykazujący niską aktywność, łapią kolejne fuchy w samorządowych jednostkach, które zapewne załatwia im Starosta, ponieważ potrzebuje by wciskali przycisk "za" na ekranach swoich tabletów. Nauczyciel i tu i tam, specjalista od promocji gdzie indziej. Czy jest jakiś poziom kompromitacji samorządu, przy którym wszyscy powinniśmy powiedzieć zdecydowane: dość! 

PS

Warto też zaznaczyć, że podwyżki dostaniemy z wyrównaniem od sierpnia. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Robol
Robol 23.12.2021, 13:29
A czy ktoś z tych radnych - bezradnych pomyślał o pracownikach szkół nie będących nauczycielami, o których się zawsze zapomina ? Nie są traktowani jak pracownicy starostwa, a o podwyżce mogą tylko pomarzyć.
Tomaszów
Tomaszów 30.11.2021, 08:02
Czy ma ktoś informacje, jakie podwyżki dostali prezydenci w Inowrocławiu i Gdańsku? Żeby nie było, że tylko pisiorkibsobie podnoszą :)
Justyna
Justyna 28.11.2021, 19:04
SKANDALICZNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! niech będą pochwaleni?!
Wyborca
Wyborca 25.11.2021, 12:59
Można jednocześnie pracować w kilku szkołach i innym miejscu ? Można w trakcie roku szkolnego prowadzić lekcje z gorących piasków i pięknej rafy ,zimowych stoków i cudnych Bałkanów ? Można być wybieranym na radnego miasta nie będąc jego mieszkańcem ? Można udawać opozycjonistę głosując za wszystkimi pomysłami władzy . Stoję przy mikrofonie nich mnie który przegoni . Można zadać jeszcze kilka pytań ?
25a
25a 25.11.2021, 11:09
Obiecałeś złote góry przy korycie same knury .
Ewa
Ewa 25.11.2021, 10:15
Zupelny brak godnosc. Nie ma nikogo odwaznego, zeby wzal sie za oczyszczenie stajni Augiasza?
slawek
slawek 25.11.2021, 09:56
czy ktoś oprócz Pana Mariusza głosował przeciw??
Ujazd
Ujazd 29.11.2021, 08:21
Z tego co mi wiadomo nie głosowało 2 radnych z gminy Ujazd p. Wojciechowska i p. Piwowarski, tak ci którym tak mocno wypominał wynagrodzenia p. Wójt Pawlak, mineły 2 lata i tu jest dowód, że to jednak przyzwoici ludzie!A teraz pan wójt niech się zrobi czerwony!
Niech
Niech 25.11.2021, 09:40
mi któryś przyjdzie z ulotką, to dostanie...w ulotkę.
?
? 25.11.2021, 07:06
ale gnuj ale syf - dla nas inflacja+drożyzna+rejestracja ciąż+nowe niskie podatki a dla nich mleko i miód podwyżki prawie 2 x .
Kto dostał w tym lub zeszłych latach podwyżkę 160 % pensji ????
Gość
Gość 24.11.2021, 23:00
Najpierw zrujnowali gospodarkę, teraz przyznają sobie gigantyczne podwyżki, które dla przeciętnego Polaka to kosmos. Ciemnemu ludowi dadzą 200 zł podwyżki brutto i jeszcze będą wmawiać że tak dobrze jak jest teraz to nigdy nie było. No ale przecież te podwyżki im się poprostu należą. Czy oni naprawdę nie mają wstydu?
Beata
Beata 24.11.2021, 22:54
Bo te piniądze im się po prostu należom!!!
Gość
Gość 24.11.2021, 22:52
Toż to szok, w końcu udało się dojść do porozumienia ponad podziałami partyjnymi. Szkoda tylko, że ta jednomyślność dotyczy ich portfeli. Wstyd i hańba.
Gość
Gość 24.11.2021, 22:45
Panie Mariuszu, czy w związku z tym że Pana "wynagrodzenie" też wzrośnie co tak bardzo Pana zbulwersowało, możemy liczyć na to, że będzie Pan regularnie, co miesiąc przekazywał równowartość swojej podwyżki na lokalne organizacje charytatywne?
redakcja_
MS 24.11.2021, 23:00
Nie. :D ciągle coś z żoną wspieramy ale nie na takiej zasadzie, że wspieramy jakieś organizacje. Ja dzieciaki, żona psiaki, tak się podzieliliśmy. Kiedyś fundowaliśmy z moją mamą stypendia dla dzieciaków. Fajne wyrosły nasze podopieczne :D W każdym razie o nas się nie martwcie
Somsiad
Somsiad 24.11.2021, 22:16
Tłuste koty z wolborza rządzą nami.
Wogóle mogli być wybiersni jak mieszkają w wolborzu ?
Gość
Gość 24.11.2021, 22:11
Brawo pani prezes, przepraszam pani przewodnicząca. Brak wstydu, przyzwoitości. Dno dna.
ZŁA
ZŁA 24.11.2021, 22:02
Darmozjady !!!!!!. A Pan prezydent Tomaszowa zamiast się ciągle lansować ile to on robi dla naszego miasta itd......to może niech się wezmie za tych darmozjadów radnych i zrobi z nimi porządek .Zabrać im te podwyżki ,i na swoje wynagrodzenie- zresztą nie małe niech uczciwie zapracują !!! WSTYD co oni wyprawiają!
radna , bezradna
radna , bezradna 24.11.2021, 21:45
Ja pier.. , co to się dzieje z tymi bliżnimi? Jak by się dało to by skórę zdarli , aby się nażreć na zapas, tak to moja babcia mówiła . WSTYD!!! Jedna wielka banda nierobów.
Należy
Należy 24.11.2021, 21:06
się, w końcu to biedni ludzie, tak jak ci co ich wybrali...ręce opadają. Sorry, zapomniałem jest inflacja. Koniec sarkazmu, żebyście zrozumieli. Jak wam nie wstyd !!! Znacie takie słowo?
mieszkaniec Powiatu
mieszkaniec Powiatu 24.11.2021, 21:04
Szanowni Radni nie "idźcie tą drogą"

Pozostałe