Podnieśli sobie diety i... podatki mieszkańcom miasta

  • 25.11.2021, 16:29 (aktualizacja 25.11.2021, 17:41)
  • redakcja
Podnieśli sobie diety i... podatki mieszkańcom miasta
Wczorajsze głosowanie w sprawie wzrostu diet radnych powiatowych obudziło sporo emocji i gniewu. W Internecie trudno jest znaleźć pochlebną opinię na ten temat. Jeszcze bardziej bulwersująca jest podwyżka diet radnych miejskich. Dlaczego? Otóż na tej samej sesji, ci sami ludzie zdecydowali o podwyżce podatków dla mieszkańców miasta. Uderzy ona solidnie po kieszeni wszystkich, w tym najmocniej przedsiębiorców.

Radni dostaną 

Zgodnie z zaproponowaną uchwałą przewodniczący Rady Miejskiej otrzyma zryczałtowaną dietę w wysokości 75% 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W tym roku było to 1.789,42 zł. Krzysztof Kuchta otrzymywał więc będzie ponad 3000 zł. Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej jest u nas dostatek. Otrzymają oni 90% diety przewodniczącego, czyli ponad 2700 zł. Tyle samo dostanie przewodniczący komisji rewizyjnej. Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz szefowie komisji otrzymają po 2.555 z. Szeregowi radni (czyli opozycyjni) dostaną nieco mnie, bo po 2100 zł. 

Podstawą wypłacania diet są przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Rada gminy przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego.

Podstawą ustalenia wysokości diety radnych Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego jest 75% kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. 17 września 2021 r. przyjęto jednak zmiany mnożników, które ograniczają maksymalną wysokość diety radnego, zależnie od każdorazowo ustalonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Został on podniesiony z 1,5 -krotności do 2,4 – krotności.

W myśl nowych uregulowań ustawowych maksymalna wysokość diet radnych nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Aktualnie  maksymalna kwota diety dla radnych miasta Tomaszowa Mazowieckiego nie może przekroczyć 3.220,95 zł.

Co ciekawe tym razem nikt nie dyskutował. Może powodem była ogłoszona przed głosowaniem 20-minutowa przerwa. Jedynie Piotr Kucharski zwrócił uwagę na konieczność podnoszenia wynagrodzeń ze względu na inflację oraz wyraził niepokój o poziom pensji pracowników Urzędu Miasta. Jego zdaniem, gdyby uwzględnić wzrost cen i zarobków na przestrzeni kilkunastu lat, wynagrodzenie np. prezydenta powinno wynosić 30 tysięcy złotych. Zwrócił uwagę, że zgodnie z nowymi regulacjami większość osób w nowej kadencji (ze względu na zatrudnienie) nie będzie mogła zasiadać w Radzie Miejskiej 

Ostatecznie podwyżki diet przegłosowano. Przeciw było jedynie sześcioro radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Mieszkańcy zapłacą 

Wpływy z tytułu podatku od nieruchomości mają największe znaczenie dla poziomu dochodów własnych Gminy. (...) Stawki określane przez Radę nie mogą przekroczyć stawek maksymalnych ustalonych w/w ustawą. Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy. Zmiana ta na 2021r. odpowiada wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza 2020r., w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.  W związku z powyższym proponuje się podwyższenie stawek podatkowych dla wszystkich rodzajów przedmiotów opodatkowania. Konieczność podwyższenia stawek wynika z potrzeby pozyskania środków finansowych na planowane zadania inwestycyjne na terenie miasta. Nadmienić należy, iż obecnie stosowane stawki podatkowe obowiązują od 2020 r. Przy ustalaniu stawek podatkowych wzięto również pod uwagę rosnący poziom inflacji, która na dzień 16.11.2021 r. wynosi 6,8%  Szacuje się, że dochody miasta Tomaszowa Mazowieckiego w roku 2022 z tytułu podatku od nieruchomości, przy zastosowaniu proponowanych stawek, zwiększą się o ok. 2.720.000,00 zł.

- czytam w uzasadnieniu uchwały. 

 

 Ile zapłacimy w nowym roku? To, co interesuje najbardziej mieszkańców to lokale mieszkalne. Dotąd stawka wynosiła 0,75 zł w nowej stawce będzie to 0,82 zł, czyli prawie 9%. Nieco więcej zapłacą też przedsiębiorcy. Stawkę podniesiono z 21,55 do 23,50. Z tym że najwięcej zapłacą właściciele budynków powyżej 500 m kw. Większy ubytek w kieszeni poczują też właściciele garaży, dla których stawka wynosi - 7,25 od 1 m2 (wcześniej 6,65). Pełne stawki znajdziecie w załączniku poniżej. 

Niewiarygodne jest to, że żaden z radnych w sprawie podwyżek stawek podatkowych nie zabrał głosu. Tymczasem naliczone przedsiębiorcom podatki znajdą swoje odzwierciedlenie w kosztach prowadzenia działalności. Z nowym rokiem Rząd podnosi też inne obciążenia podatkowe. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

oro
oro 26.11.2021, 11:54
Niestety raba gnije od głowy. Rządzący rżną z budżetu ile się da to ci też chcą się załapać i odkuć - Takie życie...
miasto wierne
miasto wierne 26.11.2021, 09:10
"Jakżeż to miasto wierne
stało się nierządnicą?
Syjon był pełen rozsądku,
sprawiedliwość w nim mieszkała,
a teraz zabójcy!
Twe srebro żużlem się stało,
wino twoje z wodą zmieszane.
Twoi książęta zbuntowani,
wspólnicy złodziei;
wszyscy lubią podarki,
gonią za wynagrodzeniem. "

źródło:
STARY TESTAMENT
Księga Izajasz
KSIĘGA GRÓŹB
NIEEE
NIEEE 25.11.2021, 20:04
Hańba i podłość , pisowskie zbydlęcenie ! Podnieść sobie dochody ,a mieszkańcom opłaty , podatki . Bo inflacja , a mieszkańcy to co inflacji nie mają . Wy macie lepsze żołądki . Podłe łachudry . Oby was s... tr....!
tom
tom 25.11.2021, 19:39
W Powiecie już mnie nic nie zdziwi bo tam są fachowcy od korytobiorców, ale miasto i pan Witko do którego zacząłem się przekonywać to mnie niemile zaskoczyli...
Mariola z Opola
Mariola z Opola 25.11.2021, 18:06
...i wszystko wskazuje że jednak będzie wojna i te podwyżki diet mają z nią związek. Przecież nikt się tym bliżej nie zajmie i to ujdzie naszej uwadze.
Dzisiaj między blokami obok mojego auta zaparkowało Maseratti !!! na tomaszowskich tablicach może i nasi radni też chcą tak ambitnie realizować swoje drobne marzenia...? kto to wie...?

Niech Zyją !!!!
Mariola z Opola
Mariola z Opola 26.11.2021, 17:04
...obstawiam, że wojna będzie w lutym 2022r...
Byłoby spoko
Byłoby spoko 25.11.2021, 19:06
Od kilku lat to luksusowe auto jest już w Tomaszowie.

Wojny nie będzie, natomiast – miejmy nadzieje – wzorem Niemców wybierzemy sobie jakiś fajny lewicowo–zielony rząd. No na nasze standardy to mogłaby być taka koalicja PIS–Lewica no i Konfa tam z jedno ministerstwo jako liberały, ale tak tylko dla niepoznaki. Bosak będzie ministrem ...no czego tam? Cyfryzacji! Niech będzie. Studiów wprawdzie nie ma, ale cyfryzować umi.

Mam nadzieje, że Jarosław Kaczyński jeszcze przed śmiercią tak porostawia te pionki na szachownicy.
Edek
Edek 26.11.2021, 17:00
Zanim wybierzemy nowy rząd...nie można przyzwolić aby ci doili miejską kasę... nie interesuje mnie jak to będzie po zmianach jestem za pisem lecz oni przeszli straszliwą transformację/mutację/ demoralizację... na przestrzeni ostatnich 6 lat trzeba ich rozliczać na każdym etapie rządzenia.
...Ale to jest już posunięcie SKANDALICZNE!!! z Bogiem???

Pozostałe