Ruszył program darmowej profilaktyki w walce z rakiem jelita grubego

  • 25.11.2021, 20:27
  • redakcja
Ruszył program darmowej profilaktyki w walce z rakiem jelita grubego
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że od 2030 roku liczba nowych przypadków tej choroby może wynieść aż 28 tysięcy rocznie. Jednocześnie, jeśli zostanie on zdiagnozowany we wczesnym stadium szanse na wyleczenie wynoszą ponad 90 proc. W odpowiedzi na to wyzwanie w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim wystartował program profilaktyki zdrowotnej ,,Badać się to nie wstyd”. Dzięki niemu mieszkańcy powiatów tomaszowskiego, opoczyńskiego, skierniewickiego i powiatu grodzkiego Skierniewice w wieku 25-65 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych, przesiewowych badań kolonoskopowych.

Nowotwór jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który zapadają kobiety[1]. Od kilku lat zachorowalność i umieralność na tę chorobę wzrasta. Tylko wczesne wykrycie zmian daje możliwość całkowitego wyleczenia. Dlatego tak ważne jest przekonanie ludzi do profilaktyki. Podstawowym badaniem kontrolnym jest kolonoskopia, w trakcie której możliwe jest usunięcie ewentualnych polipów. To skutecznie zapobiega rozwojowi raka jelita. Aby badanie spełniało swoją ochronną rolę należy wykonywać je raz na 10 lat ­.

W ramach programu ,,Badać się to nie wstyd” 325 kobiet i 325 mężczyzn w wieku 25-65 lat będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych wykonywanych w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED (Tomaszów Mazowiecki, ul. Jana Pawła II 35). Projekt realizowany jest na obszarze tzw. „białych plam” – powiatów o bardzo niskim odsetku pacjentów zgłaszających się do badania kolonoskopii. Skorzystać mogą z niego osoby, które mieszkają, uczą się lub pracują w powiecie tomaszowskim, opoczyńskim, skierniewickim oraz w powiecie grodzkim Skierniewice.

Oprócz badań profilaktycznych zaplanowane zostały także działania o charakterze edukacyjnym (warsztaty oraz kampanie informujące o akcji w lokalnych mediach). Pacjenci nie mają świadomości, że rak jelita grubego we wczesnej fazie może nie dawać żadnych objawów, a jego rozwój może zaczynać się np. od polipów diagnozowanych podczas badania kolonoskopowego. Umożliwia ono także wykrycie początkowego stadium rozwoju nowotworu złośliwego, co daje szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Niski poziom wiedzy na temat rozwoju chorób nowotworowych jest dla naszego społeczeństwa ogromnym wyzwaniem. Dlatego działania edukacyjne są również bardzo potrzebne. Pacjenci powinni znać korzyści z wykonania profilaktycznej kolonoskopii i mieć świadomość, że sami mogą zapobiec rozwojowi tej poważnej choroby.

Działania w ramach programu „Badać się to nie wstyd” potrwają do 30 czerwca 2023 roku. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-jelita-grubego-c18-21/

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Co dla seniorów
Co dla seniorów 26.11.2021, 09:58
No a ci po 65 roku to już tylko do trumny się nadają? Dla nich badania? A po co? Dla nich to tylko micha ryżu i na koniec łopata do przyklejania ?
tomaszowianin
tomaszowianin 30.11.2021, 19:14
Jak ruszył rzeczywisty program, to trumien i urn z pewnością będzie dużo więcej. Na konto nowych odmian wirusa.

Pozostałe