Na Szerokiej i Chopina - Miasto zbuduje nowe mieszkania

  • 26.11.2021, 13:23 (aktualizacja 26.11.2021, 13:49)
  • redakcja
Na Szerokiej i Chopina - Miasto zbuduje nowe mieszkania
19 stycznia 2021 roku weszła w życie ustawa  zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Przepisy wprowadziły m.in. możliwość tworzenia przez Krajowy Zasób Nieruchomości społecznych inicjatyw mieszkaniowych oraz przystępowania do społecznych inicjatyw mieszkaniowych lub towarzystw budownictwa społecznego. Nowe regulacje mają  ułatwić i wesprzeć finansowo gminy realizujące inwestycje mieszkaniowe. W tym celu powoływane są spółki z udziałem samorządów. Jedna z nich ma powstać w Tomaszowie. Władze miasta zakładają, że dzięki niej powstanie 500 nowych mieszkań komunalnych. Nie będzie ich mógł otrzymać każdy. Koniecznym będzie wykazanie się dochodami pozwalającymi na regularne opłacanie czynszu.  Wczoraj radni miejscy podjęli uchwałę. Nowa spółka będzie mogła wystartować.

 

W wyniku przeprowadzonej analizy oraz spotkań z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Banku Gospodarstwa Krajowego zaproponowano, żeby planowane  inwestycje w zakresie  budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego przy ul. Chopina i Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim mogły zostać zrealizowane poprzez utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "SIM KZN Łódzkie Centrum”. Do spółki oprócz Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki planują przystąpić miedzy innymi takie gminy jak: Biała Rawska, Drzewica, Działoszyn, Inowłódz, Koluszki, Nowe Miasto n/Pilicą, Pajęczno, Ujazd, Zduńska Wola.

- czytamy w uzasadnieniu uchwały

Każdy z samorządów przystępujących do tej inicjatywy otrzyma 3 miliony złotych. Spółka na starcie będzie więc dysponować kwotą 30 milionów złotych. Do tego każdy z udziałowców aportem wniesie grunty, na których mieszkania zostaną zbudowane. 

Do tworzonej spółki Tomaszów Mazowiecki zamierza wnieść działki położone w obrębie ulic Chopina, Kopernika, Głównej i M. Skłodowskiej – Curie oraz przy ulicy Szerokiej i Borek. Zgodnie z założeniami planowane przedsięwzięcie przyczyni się do powstania na terenie Tomaszowa Mazowieckiego blisko 500 mieszkań na wynajem.

Oczywiście kwoty otrzymane "na start" nie wystarczą na budowę tej ilości mieszkań. W samym Tomaszowie, przy średniej wielkości mieszkania ok. 50 m. potrzebne będzie ok. 100 milionów złotych. Kolejne kilkaset mieszkań ma powstać w pozostałych miejscowościach. Pozostałe pieniądze spółka będzie musiała pozyskać z innych źródeł, w tym z preferencyjnych kredytów, m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i partycypacji wnoszonych przez przyszłych najemców.

Ideę powstania nowej spółki i budowy mieszkań przedstawiał radnym Tomasz Woźniak, przedstawiciel Krajowego Zasobu Nieruchomości, który ma być jednym z  udziałowców spółki. Obecnie powstało podobnych jak tomaszowska 18 spółek, w których udziałowcami jest 185 gmin, 

 

Kolejne gminy się do nas zgłaszają, bo widzą potencjał w tym programie, szczególnie widząc, jak to jest finansowane oraz jak dużo środków jest tu bezzwrotnych. Utworzony został Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Pieniądze można przeznaczyć na utworzenie spółki, ale też z tego Funduszu pochodzić będą środki na sfinansowanie 10% wartości inwestycji. Na dzisiaj jest to już miliard złotych. Na początek tomaszowska spółka posiadać będzie 27 milionów. Szacowany wolumen to 1000 mieszkań.  Najwięcej w Tomaszowie. 

- mówił Tomasz Woźniak, podkreślając, że nie będą to tylko mieszkania na wynajem, ale również z opcją dojścia do własności po 15 latach (wymóg ustawowy). Czynsz w mieszkaniach nie będzie mógł przekroczyć 4% tzw. wartości odtworzeniowej, czyli na chwile obecną niewiele ponad 13 za metr kwadratowy.  Budowa nowych mieszkań powinna ruszyć już w 2023 roku.  Pierwsze lokale trafią do najemców w 2024 roku 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cegła w ścianie
Cegła w ścianie 27.11.2021, 21:37
"Park Cegielnia" zaprasza do nowych lokali ... a na ogrodzeniu żółty baner "Sprzedam". Miało tam powstać kilka bloków mieszkalnych, a tu takie ogłoszenie? O co tu chodzi???
W Tomaszowie
W Tomaszowie 26.11.2021, 20:29
nie ma ul. Kopernika. Jest Plac Kopernika (pomiędzy ul. Chopina, a ul. Cegielnianą.
tomaszowianka
tomaszowianka 26.11.2021, 21:19
Właśnie mamy Plac Kopernika, tylko od stu lat czeka na wytyczenie jego powierzchni. Mógłby być piękny Plac a mamy tam tylko pole zachwaszczone metrowym zielskiem.
t
t 27.11.2021, 17:26
Po co dbać o ten teren. Miasto i powiat już myślą ja przekazać ten teren pod nowy cmentarz za złotówkę
?
? 26.11.2021, 21:15
W artykule jest mowa o ulicy
mieszkaniec
mieszkaniec 26.11.2021, 18:01
Gdzie jest ulica Kopernika w Tomaszowie?

Pozostałe