Oddajemy w darowiźnie

  • 26.11.2021, 20:03 (aktualizacja 26.11.2021, 20:38)
  • redakcja
Oddajemy w darowiźnie
Władze Tomaszowa Mazowieckiego zdecydowały, że przekażą w formie darowizny prawie hektar gruntów wraz z budynkami na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego. Decyzja, za którą głosowali wszyscy radni jest dosyć kontrowersyjna. Samorząd pozbywa się bowiem nieodpłatnie wspólnego majątku tomaszowian.

Nieruchomość położona w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Konstytucji 3 Maja  składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 9632 m2.  zabudowana jest dwoma budynkami tworzącymi całość gospodarczą  o łącznej  pow. zabudowy 1871 m2. Zgodnie z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się ona jednostce I-U, w strefie mieszkaniowo - usługowej, w terenach zabudowy usługowej. Część nieruchomości tj. działka oznaczona numerem 451/1 obecnie użytkowana jest przez Uniwersytet Łódzki na podstawie umowy użyczenia zawartej na okres 25 lat. Umowa obowiązuje począwszy od 1 października 2004 roku. To wtedy po raz pierwszy Uniwersytet wystąpił do miasta z propozycją nieodpłatnego przejęcia na własność nieruchomości. Ówcześni radni na darowiznę się nie zgodzili. Głównym powodem był fakt, że Uniwersytet prowadził w  Tomaszowie w przeważającej części działalność o charakterze komercyjnym. Niemalże 90% procent studentów za naukę w Filii płaciło, a więc Uniwersytet generował na tamte czasy wielomilionowe przychody. 

Teraz ponownie wystąpiono z wnioskiem do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego o przekazanie w formie darowizny całej nieruchomości oraz nieruchomości przyległej. W uzasadnieniu uczelnia wskazała, że opisane powyżej nieruchomości sąsiadują ze sobą bezpośrednio i tworzą całość gospodarczą i funkcjonalną. Przekazanie działek zdecydowanie ułatwi realizację celu publicznego tj. rozbudowę Filii Uniwersytetu Łódzkiego o pomieszczenia dydaktyczno – warsztatowe i utrzymanie tych pomieszczeń na potrzeby działalności edukacyjnej i naukowej.

Uniwersytet Łódzki argumentuje, że  obecna forma prawna wykorzystania budynku Filii uniemożliwia jej właściwe prowadzenie większych remontów i prac inwestycyjnych. Generuje to również kolejne problemy związane ze stanem technicznym budynku i stopniem jego dostosowania do współczesnych wymogów stawianych przed tego typu gmachami.  Czy aby na pewno? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzierżawca i najemca, inwestowali w obcym majątku trwałym, który jakby nie było użytkuje. 

 UŁ przekonuje, że dalszej perspektywie czasowej tj. w okresie 10 lat licząc od dnia zawarcia umowy darowizny planuje rozbudowę Filii o pomieszczenia dydaktyczno – warsztatowe dla nowo planowanych kierunków praktycznych, o których mowa w Strategii Rozwoju Filii Uniwersytetu Łódzkiego  w Tomaszowie Mazowieckim, w tzw. projekcie „zielonego programu studiów”. Zakłada on przekształcenie Filii w jednostkę dydaktyczną, o profilu praktycznym, skoncentrowaną na kształceniu kadr dla potrzeb obszarów pozametropolitalnych, a więc szeroko rozumianej „Polski powiatowej”, co jest dobrze dopasowane do rolniczego charakteru regionu.

Uniwersytet Łódzki w najbliższych latach planuje stopniową rozbudowę oferty edukacyjnej Filii. Powołane zostaną kierunki: Leśnictwo (studia magisterskie), Agrobiznes (studia licencjackie) oraz studia podyplomowe: Administrowanie środowiskiem, Ochrona przyrody na obszarach zurbanizowanych oraz Turystyka przyrodnicza. Trwają również prace nad stworzeniem oferty dotyczącej kursów zawodowych dopasowanych dla potrzeb pracodawców z terenu województwo łódzkiego.

Miasto zawarło w uchwale zapisy zabezpieczające. Jeżeli Uniwersytet Łódzki nie wykorzysta nieruchomości zgodnie z celem darowizny, zostanie odwołana stosownie do postanowień art.13 ust.2 i ust.2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, co zapewnia kontrolę darczyńcy nad wykorzystaniem darowanej nieruchomości.         

Uniwersytet Łódzki swoją działalność akademicką dydaktyczno - naukową na terenie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego prowadzi już ponad dwadzieścia lat. Od początku swojego funkcjonowania Filia rozwija się nieprzerwanie, przysparzając korzyści i prestiżu dla Miasta oraz Uniwersytetu. Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim jest integralną częścią tożsamości miasta, łączy nas szczególna więź skłaniającą do wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej i akademickiej.

       

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

t
t 27.11.2021, 22:10
Przekazać za 1 zł.
Perun
Perun 27.11.2021, 16:55
Każda władza ma ten problem , najlepiej rozdaje się nie swoje .
Xmen
Xmen 27.11.2021, 15:31
Nie ma nic za darmo. Układy, układziki. To jest już chore.
Edek
Edek 27.11.2021, 13:59
Uniwerystet na pewno zadba lepiej o ten teren niż miasto, więc błąd że już 2004 roku teren te nie został przekazany. Mielibyśmy uniwersystet z prawdziwego zdarzenia którym filia niestety obecnie nie jest.
Edek z fabryki kredek
Edek z fabryki kredek 27.11.2021, 20:47
Niech podpiszą następną umowę w niezmienionej formie i po temacie.
Czy Tomaszowianie mają ulgi płacąc za studia w tej fili???
???
??? 29.11.2021, 18:13
Ty jesteś rzeczywiście Edek z fabryki niezaostrzonych (tępych) kredek. Idąc śladem twojego , tzw. "myślenia", należałoby spytać: czy łodzianie płacą mniej za naukę na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi, niż tomaszowianie , którzy uczą się właśnie w Łodzi ?!

Nauka radziecka zna takich myślicieli-gigantów. Przykład: kto wynalazł schody ??? Giganci odpowiadają: oczywiście - radziecki uczony Anatolij Schodow!!!
df
df 28.11.2021, 00:08
Samo to że jestw Tomaszowie jest ulgą.
Profesor Rau będąc ministrem ma na pewno na UŁ większą wagę niż przed
Profesor Rau będąc ministrem ma na pewno na UŁ większą wagę niż przed 26.11.2021, 22:09
Oddać pod warunkiem dobudowania jeszcze jednego budynku wykładowego o minimum 1000 m2 na cele dydaktyczne. Dopisać to. Dla UŁ to pryszcz, a jakiś bardziej popularny wydział – jakaś tam ekonomia, na pewno utwaliłby obecność uniwerystetu w Tomaszowie.

Tylko trzeba zatefonować do kogoś blisko Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, a ci zatelefonują do Raua. Ten zatelefonuje do rektora UŁ. Nie zawracać sobie głowy politycznymi gołodupcami, tylko skutecznie panowie. Tylko skutecznie. Numery w smartfonach na pewno są. Wystarczy zatelefonować, może zaprosić na jakąś imprezę na Arenie Ludowej, albo na otwarcie czegoś. Niech nawet będzie lądowisko LPR.

A mury postawić trzeba jak najszybciej. Dobrze by to powstało oczywiście szybko, ale chociaż mury, by następcom było trudno się wycofać. Jak pamiętamy Bodnara i pseudosędziów Trybunału Konstytucyjnego to Platforma tak robiła.

Pozostałe