Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 11:48
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Oddajemy w darowiźnie

Władze Tomaszowa Mazowieckiego zdecydowały, że przekażą w formie darowizny prawie hektar gruntów wraz z budynkami na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego. Decyzja, za którą głosowali wszyscy radni jest dosyć kontrowersyjna. Samorząd pozbywa się bowiem nieodpłatnie wspólnego majątku tomaszowian.

Nieruchomość położona w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Konstytucji 3 Maja  składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 9632 m2.  zabudowana jest dwoma budynkami tworzącymi całość gospodarczą  o łącznej  pow. zabudowy 1871 m2. Zgodnie z zapisami w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się ona jednostce I-U, w strefie mieszkaniowo - usługowej, w terenach zabudowy usługowej. Część nieruchomości tj. działka oznaczona numerem 451/1 obecnie użytkowana jest przez Uniwersytet Łódzki na podstawie umowy użyczenia zawartej na okres 25 lat. Umowa obowiązuje począwszy od 1 października 2004 roku. To wtedy po raz pierwszy Uniwersytet wystąpił do miasta z propozycją nieodpłatnego przejęcia na własność nieruchomości. Ówcześni radni na darowiznę się nie zgodzili. Głównym powodem był fakt, że Uniwersytet prowadził w  Tomaszowie w przeważającej części działalność o charakterze komercyjnym. Niemalże 90% procent studentów za naukę w Filii płaciło, a więc Uniwersytet generował na tamte czasy wielomilionowe przychody. 

Teraz ponownie wystąpiono z wnioskiem do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego o przekazanie w formie darowizny całej nieruchomości oraz nieruchomości przyległej. W uzasadnieniu uczelnia wskazała, że opisane powyżej nieruchomości sąsiadują ze sobą bezpośrednio i tworzą całość gospodarczą i funkcjonalną. Przekazanie działek zdecydowanie ułatwi realizację celu publicznego tj. rozbudowę Filii Uniwersytetu Łódzkiego o pomieszczenia dydaktyczno – warsztatowe i utrzymanie tych pomieszczeń na potrzeby działalności edukacyjnej i naukowej.

Uniwersytet Łódzki argumentuje, że  obecna forma prawna wykorzystania budynku Filii uniemożliwia jej właściwe prowadzenie większych remontów i prac inwestycyjnych. Generuje to również kolejne problemy związane ze stanem technicznym budynku i stopniem jego dostosowania do współczesnych wymogów stawianych przed tego typu gmachami.  Czy aby na pewno? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzierżawca i najemca, inwestowali w obcym majątku trwałym, który jakby nie było użytkuje. 

 UŁ przekonuje, że dalszej perspektywie czasowej tj. w okresie 10 lat licząc od dnia zawarcia umowy darowizny planuje rozbudowę Filii o pomieszczenia dydaktyczno – warsztatowe dla nowo planowanych kierunków praktycznych, o których mowa w Strategii Rozwoju Filii Uniwersytetu Łódzkiego  w Tomaszowie Mazowieckim, w tzw. projekcie „zielonego programu studiów”. Zakłada on przekształcenie Filii w jednostkę dydaktyczną, o profilu praktycznym, skoncentrowaną na kształceniu kadr dla potrzeb obszarów pozametropolitalnych, a więc szeroko rozumianej „Polski powiatowej”, co jest dobrze dopasowane do rolniczego charakteru regionu.

Uniwersytet Łódzki w najbliższych latach planuje stopniową rozbudowę oferty edukacyjnej Filii. Powołane zostaną kierunki: Leśnictwo (studia magisterskie), Agrobiznes (studia licencjackie) oraz studia podyplomowe: Administrowanie środowiskiem, Ochrona przyrody na obszarach zurbanizowanych oraz Turystyka przyrodnicza. Trwają również prace nad stworzeniem oferty dotyczącej kursów zawodowych dopasowanych dla potrzeb pracodawców z terenu województwo łódzkiego.

Miasto zawarło w uchwale zapisy zabezpieczające. Jeżeli Uniwersytet Łódzki nie wykorzysta nieruchomości zgodnie z celem darowizny, zostanie odwołana stosownie do postanowień art.13 ust.2 i ust.2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, co zapewnia kontrolę darczyńcy nad wykorzystaniem darowanej nieruchomości.         

Uniwersytet Łódzki swoją działalność akademicką dydaktyczno - naukową na terenie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego prowadzi już ponad dwadzieścia lat. Od początku swojego funkcjonowania Filia rozwija się nieprzerwanie, przysparzając korzyści i prestiżu dla Miasta oraz Uniwersytetu. Filia Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim jest integralną częścią tożsamości miasta, łączy nas szczególna więź skłaniającą do wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej i akademickiej.

       


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
t 27.11.2021 22:10
Przekazać za 1 zł.

Perun 27.11.2021 16:55
Każda władza ma ten problem , najlepiej rozdaje się nie swoje .

Xmen 27.11.2021 15:31
Nie ma nic za darmo. Układy, układziki. To jest już chore.

Edek 27.11.2021 13:59
Uniwerystet na pewno zadba lepiej o ten teren niż miasto, więc błąd że już 2004 roku teren te nie został przekazany. Mielibyśmy uniwersystet z prawdziwego zdarzenia którym filia niestety obecnie nie jest.

Edek z fabryki kredek 27.11.2021 20:47
Niech podpiszą następną umowę w niezmienionej formie i po temacie. Czy Tomaszowianie mają ulgi płacąc za studia w tej fili???

df 28.11.2021 00:08
Samo to że jestw Tomaszowie jest ulgą.

??? 29.11.2021 18:13
Ty jesteś rzeczywiście Edek z fabryki niezaostrzonych (tępych) kredek. Idąc śladem twojego , tzw. "myślenia", należałoby spytać: czy łodzianie płacą mniej za naukę na Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi, niż tomaszowianie , którzy uczą się właśnie w Łodzi ?! Nauka radziecka zna takich myślicieli-gigantów. Przykład: kto wynalazł schody ??? Giganci odpowiadają: oczywiście - radziecki uczony Anatolij Schodow!!!

Profesor Rau będąc ministrem ma na pewno na UŁ większą wagę niż przed 26.11.2021 22:09
Oddać pod warunkiem dobudowania jeszcze jednego budynku wykładowego o minimum 1000 m2 na cele dydaktyczne. Dopisać to. Dla UŁ to pryszcz, a jakiś bardziej popularny wydział – jakaś tam ekonomia, na pewno utwaliłby obecność uniwerystetu w Tomaszowie. Tylko trzeba zatefonować do kogoś blisko Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy, a ci zatelefonują do Raua. Ten zatelefonuje do rektora UŁ. Nie zawracać sobie głowy politycznymi gołodupcami, tylko skutecznie panowie. Tylko skutecznie. Numery w smartfonach na pewno są. Wystarczy zatelefonować, może zaprosić na jakąś imprezę na Arenie Ludowej, albo na otwarcie czegoś. Niech nawet będzie lądowisko LPR. A mury postawić trzeba jak najszybciej. Dobrze by to powstało oczywiście szybko, ale chociaż mury, by następcom było trudno się wycofać. Jak pamiętamy Bodnara i pseudosędziów Trybunału Konstytucyjnego to Platforma tak robiła.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama