Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta

  • 27.11.2021, 21:25 (aktualizacja 27.11.2021, 21:56)
  • redakcja
Miał być symbol nowoczesności. Jest agonia miasta
Coraz więcej lokali użytkowych stoi w mieście pustych. Wiele z nich należy do miasta i jest zarządzanych przez TTBS. Ludzie nie chcą już prowadzić działalności gospodarczej. I trudno się dziwić. To prawdziwa droga przez mękę a stajemy się coraz bardziej wygodni. Chcemy po 8 godzinach wrócić do domu i po prostu... odpocząć. Praca 20 godzin na dobę przestaje być atrakcyjna. Niestety będzie tylko gorzej. Przedsiębiorczość wystrzeliła u nas w latach 90tych niczym kosmiczna rakieta, dzięki ustawom ministra Mieczysława Wilczka, przez kilkanaście lat kwitła, po czym zaczęto ją zabijać. Co gorsza wydaje się, że mord dokonywany na niej był i jest z premedytacją. Gubimy się w gąszczu coraz to nowszych i mniej zrozumiałych przepisów, których sensu nie pojmują nawet najlepsi prawnicy a przecież władza wie lepiej co dla nas dobre, a nas nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Co gorsza to u drobnych przedsiębiorców politycy szukają pieniędzy na realizację swoich niemądrych pomysłów. Co ciekawe nie szukają tam, gdzie pieniądze można znaleźć naprawdę, czyli do korporacji.

Ponad 20 lat temu zbudowano w Tomaszowie pierwszy supermarket dyskontowy. Należał do sieci Lider Price. Oferował w niskiej cenie produkty o równie niskiej jakości, sygnowane własną marką. Zrobił wyłom w mieście wolnym od tego rodzaju placówek. Już od dawna nie istnieje a w jego miejscu ostatnio otworzono market Netto. W tym samym mniej więcej czasie zaczęto planować budowę marketu na przeciw szpitala. Na początek należał do sieci Champion. Radni SLD forsowali zmiany w planie miejscowym niemalże na siłę. Dokonywano ich w atmosferze skandalu i korupcji politycznej. Grupa ludzi nie mających pojęcia o gospodarce i ekonomii śmiała się twarz osobom, próbującym wyjaśnić im, że małe osiedlowe sklepy to nie tylko dochód ich właścicieli oraz pracowników ale bardzo ważne ogniwo w łańcuchu, który nazywamy wewnętrznym obiegiem pieniądza.

Brałem w tych rozmowach czyny udział. Wyjaśniałem, że z lokalnych przedsiębiorców żyją też takie instytucje jak TTBS, bo wynajmuje nam lokale, te same, których dzisiaj nikt nie chce i co gorsza chciał nie będzie. Wewnętrzny obieg pieniądza w uszach radnych brzmiało obco. Że przedsiębiorcę X, zaopatruje i obsługuje szereg innych lokalnych firm. Każda z nich generuje dochód a więc i podatki, z których może korzystać miasto. No ale dla samorządowców ważny był milion ze sprzedaży gruntu i ta namiastka nowoczesności w najgorszym rozumieniu tego pojęcia. Dlaczego? To temat wielowątkowy. Wiąże się nie tylko z ekonomią, ale też ekologią i może to kogoś zaskoczy polityką społeczną. Jeśli więc kogoś obciążać odpowiedzialnością za upadek lokalnej przedsiębiorczości, to ówczesnych radnych, ale nie tylko ich. Swoją drogą kolejni wcale nie byli pod tym względem mądrzejsi. 

Po budowie Championa była szansa na to, że proces ekspansji się zatrzyma przez przyjęcie planu miejscowego. Wydawało się, że dosyć przychylnie do tego podchodził ówczesny Prezydent Mirosław Kukliński. Niestety, radni a wśród nich dzisiejszy Starosta Mariusz Węgrzynowski, postanowili wojować z Kuklińskim. Na koniec doprowadzili do tego, że plan miejscowy, który przyjęto, został uchylony. Kolejna rada nie była zainteresowana, by decyzję Sądu zaskarżyć do drugiej instancji. Zadecydowały czyjeś osobiste interesy.

W każdym razie z perspektywy czasu widać dosyć wyraźnie, kto tu narozrabiał. Reprezentanci kupców, już kupców nie reprezentują, bo kupców już nie ma i to dzięki tym reprezentantom. Za trudne? W sumie to może nawet nieco zabawne. Gdyby nie pewien mało znaczący dla niektórych fakt.... miasto straciło kilka milionów złotych. PiS-owscy działacze takimi rzeczami się nie przejmują. 

Mniej więcej w tym czasie powstał genialny koncept zwany Programem Rewitalizacji Miasta. Tak naprawdę była to propozycja remontowa należących do miasta kamienic. O ile dobrze pamiętam, zakładała ona stworzenie w parterach kamienic tysięcy metrów kwadratowych powierzchni lokali usługowo handlowych. Był to pomysł tak absurdalny, że aż budził przerażenie. Przede wszystkim dlatego, że zwiększał do granic karykaturalnych podaż, ale też dlatego, że w mieście była lista kilkuset rodzin oczekujących na własne "M" a na mieście ciążyło też widmo odszkodowań (liczonych w milionach złotych) za brak lokali socjalnych. Chyba nie przypadkowo i te pomysły wyszły spod PiS-owskiej ręki. 

W każdym razie uchylenie planu przygotowanego przez Kuklińskiego skutkuje dzisiaj sytuacją taką, z jaką właśnie się borykamy. Zbyt często się o tym zapomina pisząc o wymarłej ulicy Warszawskiej i pustych lokalach przy głównych ulicach miasta. Nie będę też ukrywał, że do napisania tego wspominkowego felietonu zainspirował mnie artykuł w ostatnim  TIT. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jaki
Jaki 25.12.2021, 12:41
a po co prowdzić działalnośc jak można miec krókie rączi i być np starostą tomaszowksim z wiekją kasą po osttnich podwyżkach... praca pewnie mniej niż 8h a brzuszek jak widać na zdjęciach pełniusi
Ze Smardzewic
Ze Smardzewic 29.11.2021, 22:54
Dużo psioczenia na markety na tym portalu, ale chyba nigdy nie były przeprowadzane żadne badania na ten temat w Tomaszowie. Czy mieszkańcy życzą sobie handlu wielkopowierzchniowego czy wolą by istniały tylko małe skepiki? A patrząc po sklepach, to Biedronki po weekendzie są oblegane aż trudno do zmroku znaleźć miejsce by zaparkować. W środku tygodnia też pustek nie ma. Nie bardzo rozumiem czego autor sobie życzy? By Tomaszów jako jedyne miasto w Polsce wprowadził zakaz powstawania dyskontów? Chyba tylko we własnym interesie.
m&m
m&m 29.11.2021, 13:44
Wszystko najświętsza prawda. Ale dodatkowo puste miejskie lokale, to skutek wysokich cen najmu, które nijak się mają do cen, które się płaci u prywatnych wynajmujących. Cen, które są całkowicie nieadekwatne do zajszczanych klatek schodowych, odpadających elewacji, braku ogrzewania, ciepłej wody, braku chęci negocjacji i oderwania od realii. Wiem to z autopsji. Zmieniłem w tym roku lokal. Cena za podobną powierzchnię dwa razy niższa, standardy 21 a nie 19 wieczne. I do tego był wybór. Miasto płaci cenę za stan umysłu osób odpowiedzialnych za zarządzanie lokalami. Będą stać puste i gnić. Administracja była sprawna, jak trzeba było policzyć odsetki, jak się zapłaciło choćby dzień później. Poza tym brak rozumu. W naszej rzeczywistości nikt nie będzie płacił takiej kasy za byle co. Najlepsze punkty w mieście będą wymarłe nie tylko przez zbrodniczą i głupią filozofię traktowania w Polsce biznesu poprzez zarzynanie go podatkami, ale również przez komunę panującą w spółkach. Nie trzeba być geniuszem, żeby sobie przeliczyć, że lepiej by było opuścić te ceny w budynkach, które dzięki najemcom będą ogrzewane ich kosztem, utrzymywane w przyzwoitym stanie ich kosztem. Ale zachowują się jakby byli monopolistami i teraz nie mają nic.Nieugięci buhaha. A grzyb w tych zrujnowanych kamienicach szybko upomni się o swoje. Czysta komuna. Żałosne.
Kuba
Kuba 28.11.2021, 20:45
Tomaszów ginie bo tysiące mieszkańców powraca na wieś, opylają za ciężkie pieniądze mieszkanka wykupione kiedyś za przysłowiową złotówkę na własność od Spółdzielni. Ech gdzie to 200 tysięczne prężne miasto obiecywane przez wyborami przez pana prezydenta. Miasto pęcznieje jedynie w dni targowe a w inne dni pustoszeje. Ot taka rzeczywistość.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.11.2021, 19:55
Właśnie... miasto co najmniej 100 tysięczne.... na ra2ach powiatu....inestycje w infrastrukturę drogową miejsca pracy...geotermia.... Poszło- wylęgarnia do Lubochni.. drogi do Srocka itp.ale teren bezinwestycyjny koło Łaziska jest.....Ale spokojnie przed wyborami się obieca
.
ludwikowianin
ludwikowianin 30.11.2021, 06:55
Tereny inwestycyjne koło Łaziska to nie trafiona inwestycja drogowa poprzednika. Droga nie użytkowana lepiej byłoby zrobić strefę w dzielnicy Ludwików.
Wracamy do korzeni.
Wracamy do korzeni. 28.11.2021, 12:31
P.Mariuszu czy Konfederacja jest cenzurowana przez Pana czy to tak mi się tylko wydaje?
redakcja_
MS 28.11.2021, 12:48
W żadnym wypadku. Odkąd nie ma Adriana, nikt się z nami nie kontaktuje.
Figo-fago
Figo-fago 28.11.2021, 09:25
Strategia rozwoju miasta, plan zagospodarowania przestrzennego miasta, plan rewitalizacji miasta, itd., itp.
Z innej bańki: prywatyzacja polskiej gospodarki, masowa wyprzedaż majątku narodowego Polski w obce ręce z przysłowiową złotówkę, wpuszczanie do Polski obcych gigantów gospodarczych na preferencyjnych warunkach i równoczesne okradanie przez państwo rodzimej, polskiej drobnicy w mieście i na wsi, która to drobnica w znacznej części utrzymuje to państwo.

Ten ekonomiczno-społeczny bajzel zapoczątkował antypolak Balcerowicz do spółki z żydowskim Jeffreyem Sachsem z USA.
Potem, ten totalny syf chętnie podjęli durnowaci politycy różnej maści, równie durnowaci urzędnicy na wszystkich szczeblach.
I teraz - mamy to, co widać w całej prowincjonalnej Polsce: durnie walczą z sobą (lewica/prawica, prawica/lewica, itd., itp.), nie mając zielonego pojęcia o ekonomii, o gospodarce.

No, ale jak może być dobrze, jeżeli na posłów, urzędasów pchają się bezmózgowia, których jedynym celem jest dorobienie się i ustawienie się na fuchach typu: poseł, senator, minister, prezydent, burmistrz, starosta, wójt, radny.
Gdzie ta swołocz ma interes Polski ? A głęboko w du...żym poważaniu....

Tak więc, Panie Mariuszu: nie ma się co przejmować. Jest dobrze. Będzie jeszcze gorzej. Ale jest jeden warunek: trzeba gremialnie w 2023 roku głosować na lewactwo, czyli PO + SLD.
Eustrachy
Eustrachy 28.11.2021, 18:13
Rzeczowo i na temat. Ale wielu prawda w oczy kole.
Wracamy do korzeni.
Wracamy do korzeni. 28.11.2021, 12:19
Jeśli już mowa o głosowaniu na kogokolwiek to tylko na Konfederację reszta Bandy czworga do utylizacji.Pozdrawiam zdrowo myślących.
walery
walery 03.12.2021, 12:35
Konfederacja lepsza. Chyba w snach. Poglądy z 19 wieku.
Zero reform, tylko puste frazesy.
Pie..olenie przez chłopów po 50 o zakazie aborcji - to ich priorytet. przepraszam Bosak młodszy - a poglądy ma tak zacofane, że strach pomyśleć.
Aby było dobrze w Polsce musi być kara śmierci , za przekręty polityczne, to wtedy uczciwi pódja do polityki. W Polsce nikt uczciwy nie idzie do Polityki, tam sami krętacze i karierowicze.
redakcja_
MS 28.11.2021, 10:12
No i muszę się z Panem zgodzić. Chodzi o to, że ci wybrańcy narodu wybierani są na podstawie uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach. Oceniani są nie na podstawie oceny rzetelnej wiedzy ale liczby zdjęć do których pozują. O tym, żeby spojrzeć na świat w perspektywie 10-15-20 lat w ogóle nie ma mowy. A czas biegnie szybko. Człowiek nawet się nie obejrzy a już mija ćwierć wieku.

Decyzji nie da się odwrócić. Trzeba ponosić ich konsekwencje. To dotyczy nie tylko rynku wewnętrznego. Nie wiem czy pan pamięta, jak podpisywaliśmy umowę stowarzyszeniową. Były w niej okresy przejściowe. My otwieraliśmy nasze rynki od razu i wprowadziliśmy kilkuletnie ograniczenia na zakup ziemi. Ziemie zagraniczni inwestorzy i tak kupowali znajdując setki furtek. Naszą gospodarka padła. To się nazywa gospodarczy blitzkrieg.

Natomiast ciekawsze jest coś innego. Niemcy wprowadzili okres przejściowy na zatrudnianie pracowników z Polski. Nikt się specjalnie nad tym nie pochylał i nie komentował. Cieszyli się debilni politycy, że już za kilka lat pracownicy od nas będą mogli jechać do Bawarii zasuwać na budowach i gdzie tam się jeszcze da.

Nikt nie zakumał, że Niemcy starannie zbadali swoje dane demograficzne i wiedzieli, że ich społeczeństwo też się starzeje Wiedzieli dokładnie w którym roku będzie potrzebne będzie zasilenie ich rynku w zewnętrzną siłę roboczą. No i między innymi wypompowali ją od nas i innych demoludów, i to my dzisiaj borykamy się z niedoborem pracowników. Znowu mądry Niemiec i głupi, chociaż cwany Polak. I nie zmądrzał nawet po szkodzie.

Efektem tych działań jest faktyczna utrata suwerenności, o której lubią pieprzyć politykierzy z jednej i z drugiej strony. A polityka to ekonomia, a więc rachunek zysków i strat.
Ja
Ja 27.11.2021, 22:54
Przywołani w Artykule Kukliński, Wegrzynowskici ten od filców Pawłowski dobrze się "urządzili" z prlersptywy lat...
?
? 27.11.2021, 22:25
W tym nowym Netto jest większa przmysłówka niż w tym starszym? Bo nie byłem jeszcze. Na początku w tym pierwszym były więcej regałów non food - jak to w tym dyskontowym slangu się mówi. Taśmy do gimanstyki i paske do jogi mam stamtąd.

Pozostałe