W DPS-ach też chcą podwyżek. Pracownicy grożą strajkiem

  • 01.12.2021, 17:38
  • redakcja
W DPS-ach też chcą podwyżek. Pracownicy grożą strajkiem
Podwyżki, jakie uchwalili sobie radni Rady Powiatu Tomaszowskiego niosą ze sobą poważne konsekwencje. Wzrost o ponad 80 procent spowodował sprzeciw pracowników Starostwa. W budżecie na 2022 rok przewidziano przyrost wydatków na pensje o niecałe 4 procent, ale nie znaczy to, że wszyscy zaczną o tyle więcej zarabiać. W nowym roku być może pojawią się nowe miejsca pracy urzędnicze, dla partyjnych działaczy lub członków ich rodzin, które z tych samych środków trzeba będzie sfinansować. Ale nie tylko pracownicy Starostwa mają dosyć lekceważącego stosunku do nich. Teraz do protestu dołączył też personel Domów Pomocy Społecznej. Żądają podwyżki na poziomie 20 procent. Mają one zrekompensować koszty gigantycznej inflacji.

Przy uchwalaniu podwyżek dla samorządowców wykazano się nie tyle brakiem rozsądku i chciwością (chociaż nimi również), ale przede wszystkim głupotą. Nietrudno było sobie wyobrazić, że takie dysproporcje będą rodzić niezadowolenie społeczne. Chciwość jednak podpowiadała, że głosy oburzenia wkrótce ucichną. Faktycznie tak mogło by być, gdyby nie to, że każdy z nas, na co dzień skutki niezbyt mądrych rządów odczuwa, robiąc zakupy w osiedlowych sklepach spożywczych.

Drastycznie zdrożał chleb. Piekarze twierdzą, że na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy o niemal 100 procent zdrożała mąka. A to tylko jeden przykład. Trudno się dziwić pracownikom, że rodzi się w nich sprzeciw, kiedy widzą, że władze troszczą się wyłącznie o siebie. Najohydniejszy symbol komunistycznej Polski, Jerzy Urban, mawiał, że władza sama się wyżywi. Historia zatoczyła koło i ci którzy mawiali: komuno wróć, muszą być usatysfakcjonowani. 

Do Starosty Powiatu Tomaszowskiego, który jest faktycznym pracodawcą zwróciły się dwa związki zawodowe funkcjonujące w DPS-ach przy ulicy Polnej i Farbiarskiej. Są to Organizacja Zakładowa Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Konfederacja Pracy" oraz Międzyzakładowa Komisja NSZZ Solidarność Pracowników Pomocy Społecznej Powiatu Tomaszowskiego. Co ciekawe, w jednym z DPS pracuje radna miejska Marzanna Popławska, blisko współpracująca z Mariuszem Węgrzynowskim. Jak twierdzą związkowcy nie wspiera czynnie ich starań o podwyżki.  

Związkowcy domagają się 20% podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla każdego zatrudnionego w DPS pracownika i wyrównania wynagrodzeń od sierpnia br. (podobnie jak mają radni i Starosta). Chcą też podpisania porozumienia o corocznym włączaniu związków zawodowych do rozmów o podwyżkach wynagrodzeń przed ustaleniem budżetu na rok następny. Ten ostatni postulat jest ważny z uwagi na fakt, że Starosta sugeruje pracownikom, że ich podwyżki zależne są od radnych, co nie jest prawdą.  Pracownicy DPS krytykują równocześnie podwyżki jakie samym sobie przyznają krajowi i lokali politycy.

- Dotychczasowe wynagrodzenia są niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności pracowników domów pomocy społecznej 

- czytamy w piśmie i trudno się  z tym stwierdzeniem nie zgodzić. 

- Brak troski o wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej, będzie oznaczał dużą rotację kadr i przechodzenie do sektora prywatnego

- napisano. Ten proces już trwa od kilku lat. Odchodzą nie tylko pracownicy pomocy społecznej ale i doświadczeni fachowcy ze Starostwa Powiatowego. 

Solidarność i Konfederacja Pracy oczekują natychmiastowych działań. Twierdzą, że są gotowi do strajku. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kalkulato
Kalkulato 05.12.2021, 15:55
Po tych podwyżkach pobyt w DPS będzie chyba kosztował 5.000 zł
???
??? 05.12.2021, 02:03
Ryba psuje się od głowy. Tak, tak.... różni, regionalni i lokalni spryciule i pospolici cwaniacy: marszałkowie sejmików, starostowie, prezydenci i burmistrzowie miast, wójtowie, radni różnych szczebli.
Na co wy wszyscy wesołkowie, kur..., liczyliście ?! Zapomnieliście, że już nie ma komuny, która każdy bunt dławiła milicyjną pałką i więzieniami ?!?!
Mistrzowie manipulacji z każdej obsr.... opcji: to jest już XXI wiek!!!
I podobno, mamy demokrację - no, nie ?!?!

Więc powracam do tej psującej się ryby od głowy: zaczynam widzieć analogię do tej pier... komuny. Podziwiam tę milczącą dotychczas, niewolniczą kastę budżetową, która z dużym strachem, ale - jednak, zaczyna napier..... w stół w swoich sprawach.
Popławska M
Popławska M 04.12.2021, 09:12
Będąc przewodniczą O.M NSZZ "Solidarność" Pracowników Pomocy Społecznej Powiatu Tomaszowskiego przez wszystkie te lata zabiegałam zarówno u dyrekcji DPS jak i radnych, starostów , prezydentow i ministrów o godne warunki pracy i płacy dla wszystkich pracowników pomocy społecznej niezależnie czy byli członkami jedynego wtedy związku w DPS i MOPS.
Janina
Janina 06.12.2021, 08:57
Na wstępie nie napiszę swojego imienia i nazwiska bo będę miała nieprzyjemności w pracy, a pracuje w DPS-ie ładnych parę lat.
Od kiedy została Pani radną ma Pani wszystko w tylnej części ciała.
Pisze Pani o prehistorii, że kiedyś Pani działała w związkach. teraz Pani martwi się tylko o swoją tylną część ciała. Nie udał się atak na stanowisko dyrektora DPS (chciała je pani zająć), kolega starosta nie pomógł. Dla Pani liczy się tylko Pani Kasa, aby miała Pani jak najwięcej za nic "nierobienie". Może Pani łaskawie rozwieje wszelkie wątpliwości i napisze na ilu etatach jest Pani zatrudniona i w ilu firmach i instytucjach, bo my słyszałyśmy, że co najmniej w 3, ale może to tylko plotki.
Popławska M
Popławska M 25.12.2021, 17:05
Błogosławiony Ks.Jerzy Popiełuszko patron ,,Solidarności'' wzywał,aby zło dobrem zwyciężać. Dlatego, nie odpowiem pani na stek kłamstw, które naraziły mnie na utratę zaufania (art.212 kk)
Ale ja dziś 25.12.2021 życzę Pani zdrowia, pokoju, miłości i wszelkiej pomyślności z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Roman
Roman 05.12.2021, 15:48
Prywatne domy seniora są w naszym powiecie tańsze niż państwowe.
?
? 07.12.2021, 13:32
Póki mają konkurencje w postaci państwowych. To raz. A dwa jest masa przykładów znęcania się nad seniorami w prywatnyuch przytułkach. Często to są zwykłe domki jednorodzinne, czy jakieś mniejsze przedszkola w zdegradowanych masteczkach gdzie te nieruchomości kupowano za grosze. Trzeba mieć jakieś uprawnienia by zajmować się ludźmi dorosłymi? Czy po prostu znudzona synowa wrzuca babkę już nie w pół niekontaktującą i siemasz?
walery
walery 02.12.2021, 19:42
Jak Pani Popławska nie wspiera pracowników. We wrześniu 2019 stała z ładnym transparentem o płacy minimalnej. Było na łamach tego portalu , ale nie mogłem teraz znaleźć tego zdjęcia.
Tomasxowianka
Tomasxowianka 02.12.2021, 14:21
W prywatnych domach ktore sa w okolicach tomaszowa tez jest wyzysk, tania sila robocza, roznica jest w podopiecznych. W prywatnych sa osoby z demecja, a w panstwowych zulernia tomaszowska
Jola
Jola 01.12.2021, 20:01
Widzieliście czym zajmuje się starosta tomaszowski???...po raz kolejny (drugi raz w tym roku) otwierają to samo lądowisko dla śmigłowców LPR przy podleśnej. Wystroili się w krawaty i pajacują ciesząc się z podwyżek...niech będą pochwaleni!
Maximus Keksimus
Maximus Keksimus 01.12.2021, 19:54
i bardzo kur..a dobrze. Samorządy dowaliły sobie premie a tobie dadzą 5%....Przez to PO przegralo wybory, przez bute i arogancję (e i tak wygramy jest w pytę!) Mam nadzieję że taki sam los będzie miała partia Podatki i Socjalizm (PiS)

Pozostałe