Jak się chce, to można. Żeby tylko chciało się chcieć

  • 06.12.2021, 21:05 (aktualizacja 08.12.2021, 17:14)
  • redakcja
Jak się chce, to można. Żeby tylko chciało się chcieć
Sztuka rządzenia jest podobno sztuką wyboru. Ekonomia z kolei to sztuka gospodarowania ograniczonymi zasobami przy nieograniczonej ilości potrzeb, czyli również wyboru. Wybór natomiast nierozerwalnie związany jest z podejmowaniem decyzji. Na czym więc polega mądrość? Na podejmowaniu decyzji polegających na wyborze najkorzystniejszych rozwiązań. Musimy za każdym razem rozstrzygać, czy cel, który sobie wyznaczamy jest tym najważniejszym celem. Czego nauczyła nas pandemia lub czego powinna nauczyć? Wydawać by się mogło, że tego, że zdrowie jest najważniejsze i że inwestycje w ochronę zdrowia, to zawsze inwestycje trafione. Wielu samorządowców to pojęło. Niestety nie wszyscy

Dwa, a może trzy lata temu toczyła się dyskusja na temat możliwej likwidacji szpitala powiatowego w Rawie Mazowieckiej. Lecznica borykała się z poważnymi problemami finansowymi i kadrowymi. Podobnie było też w Opocznie. Sugerowano nawet, że oba szpitale mogłoby przejąć Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Władze obu sąsiednich powiatów zrozumiały szybko, że opieka zdrowotna to najważniejsze z zadań, jakie przyszło im wykonywać. Rozpoczęły więc walkę o zmianę nie tylko wizerunku ale przede wszystkim sposobu myślenia. Uświadomiono sobie, że bez "ucieczki" w XXI wiek niewiele uda się zdziałać. Potrzebne są inwestycje i to bardzo poważne. Tymczasem u nas ich brakuje lub są prowadzone w sposób chyba nie do końca przez władze powiatu tomaszowskiego przemyślany (i to nie tylko w zdrowiu). 

Kiedy dwa powiaty walczyły o dotacje na budowę nowoczesnych bloków operacyjnych, powiat tomaszowski spał snem ociężałego misia, mimo że wszyscy wiedzieli, że dla placówki takiej, jak tomaszowski szpital, budowa nowego bloku jest zadaniem najważniejszym. Tymczasem nikt nie złożył żadnego wniosku na wykonanie zadania. TCZ co prawda przygotował koncepcje jego budowy, ale nie znalazła ona swojego odzwierciedlenia w projekcie budżetu na kolejny rok. 

Zajęci konferencjami prasowymi lokali politycy PIS udają, że nie widzą, że sąsiedzi są bardziej skuteczni i przede wszystkim mądrzejsi.

6 grudnia o godz. 11 na terenie Szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę nowego Bloku Operacyjnego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z wyposażeniem dla Szpitala Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej. Szacowana wartość inwestycji to 17 milionów 610 tysięcy zł. Środki na inwestycję pochodzą z budżetów samorządów powiatu rawskiego, w tym z Miasta Rawa Mazowiecka w kwocie 1 698 000 zł. 9 mln zł Zarządowi Powiatu Rawskiego udało się uzyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Dlaczego równie sensownego wniosku nie mógł złożyć Powiat Tomaszowski?  Prawdopodobnie dlatego, że zabrakło właśnie mądrości. Do przyszłorocznego budżetu wpisano inwestycję w blok operacyjny dopiero na wniosek radnych z komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych. Pamiętać natomiast należy, że bez działań i chęci ze strony Starosty Węgrzynowskiego, wspieranego przez radnych Koalicji Obywatelskiej inwestycja do skutku nie dojdzie.  

Dla osób, które lubią podkreślać rolę przynależności partyjnej powiatowych władz, przypomnimy tylko, że starosta rawski wywodzi się  PSL-u. Jak widać, jak się chce, to... można.... 

 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 07.12.2021, 14:23
Katecheta-Starosta Tomaszowski....... Ręce opadają. Robi małe postępy, bo usunął ze swojego towarzystwa jedną różową landrynkę, jednak dalej pozostała jemu ta nie przeparta chęć wyrwania każdemu księdzu kropidła przy święceniu każdej d.u.p.e.r.e.l.i - z okazji otwierania takiej d.u.p.e.r.e.l.i.

Starosta- szpital. Ma szczęście katecheta, że już od paru lat rządzi tym szpitalem FACET, który jest niezwykle odporny na nieudaczników-katechetów.
Niektórzy powinni bardzo uważać, aby się nie dostać w naszym grajdole np. na zabieg usuwania wyrostka robaczkowego albo woreczka żółciowego..... Może się (przypadkiem) poślizgnąć chirurgowi scyzoryk trochę za daleko....
Pacjent
Pacjent 20.12.2021, 17:03
To że katacheta i brak pojecja o zarządzaniu bez prawidlowego wyksztalcenia to fakt Ale chirurdzy spoko byłem operowany i jest b dobrze dziękuję im za to uratowali mi życie Oni operują ale Pan Bóg pomaga
Ajdejano
Ajdejano 08.12.2021, 11:26
Aneks do mojego wpisu.
Jestem bardzo ciekaw, jak może wyglądać rozmowa FACETA, czyli doktora nauk medycznych z jego samorządowym "szefem", nie nadającym się do czegokolwiek, a jedynie do trzymania "rynców" na brzuchu na wszelkich, nikomu nie potrzebnych zdjęciach.
Ewa
Ewa 20.12.2021, 17:06
Tak na brzuchu na między z nim i niech patrzy z tym brzuchem i onycach

Pozostałe