Setki tysięcy złotych dla zaspokojenia próżności polityków PiS

  • 07.12.2021, 22:26 (aktualizacja 08.12.2021, 08:18)
  • redakcja
Setki tysięcy złotych dla zaspokojenia próżności polityków PiS
Kiedy rok temu wybuchła pandemia, kiedy zamykano firmy, restauracje, sklepy i kiedy zamarło życie kulturalne oraz pojawiła się niepewność, wspólnie z Piotrem Kagankiewiczem namawialiśmy Starostę do tego, by szczegółowo przyjrzeć się wydatkom bieżącym Starostwa i zacząć oszczędzać na czym tylko się da. Zwracaliśmy uwagę na przerost zatrudnienia i na to, że urząd może zaoszczędzić na wyeliminowaniu tylko zbędnych etatów około 3 milionów złotych. Dla nas było to tak oczywiste jak poranne mycie zębów. Czy tak się stało? Chyba nie do końca. Zabrakło wyobraźni i myślenia o tym, że polska gospodarka w dużej mierze oparta jest o import z Chin i energię... sami wiecie skąd... Ja osobiście składałem interpelacje i domagałem się rezygnacji z opłacania mediów. Zwyciężyła mało chrześcijańskie cechy jakimi są próżność i pycha. Przecież żaden dziennikarz o zdrowych zmysłach nie publikowałby masowych relacji z konferencji prasowych, z których przekaz jest tylko jeden: jestem wspaniały. Powstają w ten sposób niskiej jakości materiały "prasowe", którym brakuje nie tylko walorów merytorycznych ale nawet kunsztu posługiwania się polskim językiem. Co gorsza nie są nigdy oznaczane jako sponsorowane przez co mają wywoływać wrażenie obiektywności. Ile to tak naprawdę kosztuje? Kiedy pada takie pytanie odpowiadam: podwyżkę w wysokości 500 zł dla 20 pracowników miesięcznie. Ale przecież nie jest to jedyny tego rodzaju koszt....

W ubiegłym roku (nasilenia covid-19)  Starostwo Powiatowe zapłaciło mediom za autopromocję pisowskich polityków 115.529 złotych. Umowy podpisano z: radiem Fama (Radio TOP) na kwotę 1353 złote miesięcznie, wydawnictwem Polska Press (Dziennik Łódzki) 4.520 zł, Tele Team 4920 zł miesięcznie, Format 3A na kwotę 3.500 zł miesięcznie oraz TIT 2.152 zł (wydatki roczne).  Jak widać kwoty są niebagatelne, a dotyczą przede wszystkim publikacji o charakterze informacyjnym. Szczegółowe umowy możecie zobaczyć w plikach zamieszczonych poniżej. Nie potrzeba zbyt dogłębnej analizy aby zrozumieć, że umowy te (zgodnie z polskim prawem) obligują wydawcę do tego, by każdy z materiałów (nawet stream na Facebooku) oznaczać, jako materiał sponsorowany. Nie wystarczy podać źródła. Informacja musi być konkretna i jasno mówić, że przekaz finansowany jest z środków publicznych 

To oczywiście nie koniec tego typu wydatków, bo część beneficjentów ma również podpisane umowy z jednostkami podległymi Starostwu. Ile ta naprawdę wydajemy na tego typu "medialne" cele? Tak naprawdę tego nie wiemy. 

Do zbędnych kosztów doliczyć należy też druk kwartalnika powiatowego. Dwa wydania w ubiegłym roku kosztowały blisko 12 tysięcy złotych. W roku bieżącym uwzględniając wzrost cen, wydatek ten może być kilkakrotnie wyższy. Sprawdzaliśmy ceny rynkowe i koszt druku na dobrej jakości kredowym papierze to jednorazowo ok. 10.000 zł. Wydawnictwo poniewiera się w różnych publicznych miejscach i nikt nie jest nim zainteresowany. Wartość promocyjna i informacyjna jest tu... żadna. Zmarnowane pieniądze. 

W tym roku jest podobnie. Tyle, że wydajemy więcej. Podmiotów i umów przybyło. Teleteam - 4.920; Polska Press - 1.230; Format 3A - 2.845; Mazopolska (nieoficjalnie związany z posłem PiS Robertem Telusem) 2.400; Radio Fama - 1.353. Są to oczywiście wydatki miesięczne. W sumie 12.748. Łatwo policzyć, że w skali roku, występy estradowe Starosty, posła Macierewicza i innych prominentów  kosztują podatników 153 tysiące złotych. 

 

 

Mariusz Węgrzynowski nie zaczął, jak widać, oszczędzać , ale wydatki na autopromocję jeszcze zwiększył. Dzieje się tak oczywiście kosztem pracowników.

Warto przy tym zauważyć dwie niezwykle istotne kwestie. Przede wszystkim w Powiecie zatrudnione jest obecnie 5 osób zajmujących się promocją i kulturą, w tym dwie kamerzystki. Podobne etaty stworzono w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej.

Ponadto, patrząc na to zawodowym okiem, nad przekazem medialnym nikt w powiecie nie panuje ani nawet go nie rozumie. Tu kluczem jest pokazywanie postaci i ciurkiem ciągnące się nazwiska i podziękowania. Przekaz jest... po prostu przaśny, nieprofesjonalny, nieprzygotowany i pozbawiony sensu. Co gorsza naraża na śmieszność całą instytucje a to już jest większy problem

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Xmen
Xmen 25.12.2021, 08:39
Jak można tak pasożytować na tak małym mieście !
Nie wyrobimy na ich pensje jednocześnie przy ich nieróbstwie
Rumcajs
Rumcajs 19.12.2021, 20:21
Schowajcie tego glupka
Tok
Tok 08.12.2021, 20:16
Antoni ratuj!
Edek
Edek 08.12.2021, 20:04
Kiedyś wywożono na taczce a dziś już nie ma odważnych
Wcześniej pręgierz stał na rynkach a dziś ???????
Kasa, władza zniewoliła ,pozbawiła godności wstydu i szacunku dla samego siebie. Przed urzędem powinno być wmontowane lustro by każdy mógł spojrzeć sobie prosto w oczy i sam sobie odpowiedzieć czy powinien chodzić w masce czy bez, ewentualnie splunąć prosto w lustro.
Ludu pracujący powstań
Ams
Ams 08.12.2021, 19:06
Urząd miasta też wydaje promocyjną gazetkę na kredowym papierze (i to chyba co miesiąc), która wala się po kątach. Może redakcja się i temu przyjrzy. Ile to kosztuje, jaką korzyść przynosi i komu.
Hah
Hah 09.12.2021, 18:38
A może co tydzień xD
Hah
Hah 08.12.2021, 19:12
Pan się najpierw dowie - a nie kłamstwami rzuca :)
Ajdejano
Ajdejano 08.12.2021, 18:32
Do radnego powiatowego.
Szanowny Panie Mariuszu: dobrze, że ma Pan to swoje (???) medium internetowe i w tym swoim (???) medium, od czasu do czasu "cóś-tam" cokolwiek, niby w proteście, napisze Pan o tych różnych, niedorzecznych wygibasach, równie niedorzecznego zarządu powiatu na czele z równie niedorzecznym starostą powiatu.

Z przykrością należy stwierdzić, że to pańskie pisanie wygląda, jak pisanie kibica-szaraczka-mieszkańca powiatu, który dowiaduje się z tzw. "ulicy" jakichś informacji o tym lub o owym i pragnie się z nami podzielić zasłyszanymi rewelacjami.

Jednak, w rzeczywistości, Pan jest radnym powiatowym i siedzi Pan w środku tego powiatowego, samorządowego bajzlu. Oby Pan nie zapominał, że nie wszyscy wasi wyborcy są idiotami i nie kumają, jak wygląda "polytycna" praca, a w rzeczywistości, być może - podejrzana "współpraca" tzw. (nieudolnie) "rządzących" z tzw. "opozycją" .

Te pańskie, ciągłe pojękiwania na tzw. rządzących w powiecie - to, co to ma być?! Z pewnością nie jest to podawanie nam - szarej masie - pełnej informacji z działalności powiatowego samorządu. To jest taki puszczanie bączków do nas: jaki ja jestem, ku...., bojownik.
Jeżeli Was - takich "bojowników" w radzie jest tylko dwóch (Pan i p. Kagankiewicz) i nie dajecie rady pozostałej sitwie, to rzucić w ch.o.l.e.r.ę tę radę, albo opisać nam - szaraczkom, jak rzeczywiście wyglądają te różne układziki w tym samorządzie - nierządzie. ....
tomaszowianin
tomaszowianin 13.12.2021, 17:34
Można coś A....o, można nawet coś sensownego raz na cztery lata napisać.Co czwarta gwiazdka, ale jak jasno zaświeciła!
Ajdejano
Ajdejano 14.12.2021, 01:49
Miszczu: nie rozpieszczaj mnie, bo się zawstydzę - Miszczu.
Miszczu: ja zawsze piszę to co mi się w tej mojej główce urodzi.
Owszem: jestem pisiorskim, prawicowym, narodowym antysemitą, antylgbt, antyhomosiem, ale to nie oznacza, że jestem na amen zakuty w tych swoich poglądach.
Z drugiej struny: nie cierpię czerwonych krasnali i wszelkiego, lokalnego cwaniactwa i zwykłego zaprzaństwa. I to dotyczy WSZYSTKICH opcji - łącznie z PiS-em i z Konfederacją.

Pozdrowienia od starego czekisty.
Ajdejano
Ajdejano 10.12.2021, 11:56
Aneks do mojego powyższego wpisu.
Moja - bliska , bardzo bliska rzeczywistości - teoria:
Wy - radni (może dwaj lub trzej) chętnie opisalibyście te różne, przeróżne układziki tej samorządowej, powiatowej sitwy (rządzących razem z opozycją), jednak wstrzymuje Was to, że jak ten temat ujawnicie - będziecie skończeni w tej sitwie.

Oczywiście, zupełnie nie dopuszczacie do siebie myśli, że w ten sposób stalibyście się w pełni wiarygodni u swoich wyborców. Jednak, opinia wyborców Was w ogóle nie interesuje. Macie gdzieś te kilkaset głosików, dzięki którym wchodzicie co cztery lata do samorządowego bajzlu, w którym można wiele zyskać (układziki, dojścia) - na "różnych frontach" - no, nie ?!
I to ta ostatnia kwestia jest dla Was najważniejsza !!!
Ratownik
Ratownik 08.12.2021, 16:33
Jeden z tych włodaży, to basenowy figlaż. Z Mikołajem i "Bobem Budowniczym" zamiast pracować to lubią leniuchować na pływalni.
Polak
Polak 08.12.2021, 11:21
Silna Suwerenna Polska . Precz z kapitałem i ideologią zagraniczną.
Młyn
Młyn 08.12.2021, 11:20
Bojkotować, odlubić, przestać obserwować format3a
t
t 08.12.2021, 10:27
Zlikwidować wszystkie powiaty.
Antyformat
Antyformat 08.12.2021, 09:42
Format 3A to największa propaganda. Przyłączająca ilość zdjęć i filmów propagujących postępowania starosty za nasze podatków pieniądze i to nie oznaczonych jako treści sponsorowane. Nie dość tego firma zarejestrowana w Anglii czyli nawet podatków od tej kasy nie płaca u nas
Wyborca
Wyborca 08.12.2021, 07:45
Zebrać podpisy, referendum, wykazać się obywatelsko i odwołać radę powiatu jesli przyjmie taki budżet 15 grudnia. Wszystkim nam mieszkańcom jest ciężko, Ci co zarabiają średnią też stracą, a Ci co mają biznesy upadają. Mamy wybór. Radni wybrani przez nas powinni za dużą kasę, którą dostają z naszych podatków, dodatkowo zatrudniani przez powiat z tzw opozycji (cóż za hipokryzja) powinni się otrząsnąć. Ich raczej św. Antoni nie wysłucha, bo nie chodzą do kościoła pięć razy w niedzielę, a nam skoro wierzyć, to w cud. Styczeń powinien wymieść wszystkich, którzy działają na naszą rzecz bez naszego przyzwolenia trwoniąc nasze pieniądze. OGLOSIĆ REFERENDUM i odwołać radnych jeśli przyjmą taki budżet.
Ajdejano
Ajdejano 10.12.2021, 20:29
Jak to dobrze siedzieć sobie przed komputerkiem, klepać w klawiaturkę i pisać m.innymi:
"Zebrać podpisy, referendum, wykazać się obywatelsko i odwołać radę powiatu...", dalej:
"OGLOSIĆ REFERENDUM i odwołać radnych...".

Jeżeli tak zawzięcie piszesz - pajacu, to rusz - pajacu, d..u.p.ę i zorganizuj to referendum i nie pie... tutaj farmazonów.
Taki jesteś hoj, a hoj?! Ja też jestem wkur.... na to dziadostwo, ale staram się głupot nie pisać.

Pojęcia nie masz - pajacu- co to znaczy: prawnie, organizacyjnie i finansowo, zorganizować referendum. Moja prośba: nie pij i nie bierz niczego, zanim cokolwiek tutaj napiszesz.
Do alejajo
Do alejajo 29.12.2021, 12:42
Pajac na innych pisze pajacu ty a już mi się odechciało na ciebie pisać bo staję się podobny!!!!
Błazen
Błazen 08.12.2021, 06:55
Na Ukrainie prezydentem został satyryk. Nasz satyryk Pietrzak mówił "... skoro nie może być dobrze, to niech będzie śmiesznie." Może to jest klucz ...
Pepe
Pepe 09.12.2021, 18:16
Ale ten satyryk jest bardziej żałosny niż śmieszny.

Pozostałe