Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 23:08
Reklama
Reklama

Policja nasili kontrolę. Czy wszystkich traktuje równo?

Tomaszowscy policjanci informują o wzmożonych kontrolach sanitarnych w obiektach na terenie powiatu tomaszowskiego. Funkcjonariusze kontrolują sklepy osiedlowe, supermarkety oraz galerię handlową. Jak zapewnia komendant Szymon Herman jego podwładni odwiedzają lokale gastronomiczne, hotele i siłownie. Pouczają i wręczają mandaty. Brakuje ich niestety w innych obiektach użyteczności publicznej, takich jak chociażby urzędy. Trudno się dziwić, ponieważ chodzą, tam, gdzie są kierowani. Często narażeni są nie tylko na nieprzyjemne ale wręcz agresywne komentarze. Przyczyniają się do tego oczywiście politycy, którzy publicznie okazują lekceważenie dla prawa, które sami uchwalają. W Starostwie powiatowym odbyło się wczoraj posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Tomaszowskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich służb.

Jeśli chodzi o pandemię, to  całą pewnością mamy w Tomaszowie czwartą falę. O ile w drugim kwartale tego roku, przez trzy miesiące mieliśmy ponad tysiąc zachorowań, to w samym tylko listopadzie było ich około 1200. Mało przypadków było rzeczywiście w okresie letnim. Obecnie, minimum dzienne to ponad 40 osób pozytywnych. Osoby z kontaktu kierujemy oczywiście na kwarantannę - wyjaśniała dyrektor tomaszowskiego SANEPiD-u, Iwona Sarwa. W czasie trwania spotkania oficjalne dane podało Ministerstwo Zdrowia. W naszym powiecie liczby to 44 chorych i 3 osoby zmarłe. Ofiar pandemii zresztą przybywa i to nie tylko wśród osób zarażonych.  Iwona Sarwa podkreślała, że chorują całe instytucje, zakłady pracy, szkoły. Na covid-19 zapadają uczniowie i nauczyciele - Inspekcja Sanitarna do środy wydała aż 26 opinii dotyczących nauczania hybrydowego, co pokazuje skalę zachorowań i zagrożeń. 

Najwięcej ognisk zakaźnych jest oczywiście w szkołach. O wysypie dodatnich wyników testów na SARS-Cov-2 po imprezie sportowej w Samochodówce pisaliśmy kilkanaście dni temu. Do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafiają coraz częściej zarażone dzieci i młodzież. Najmłodsze dziecko miało 5 miesięcy. W tym tygodniu 16 latek w bardzo ciężkim stanie został zabrany do szpitala specjalistycznego w Warszawie, ponieważ tomaszowscy lekarze nie byli mu w stanie pomóc. Sytuacja, jak podkreślaj wszystkie służby jest bardzo poważna. W TCZ na oddziale dziecięcym natychmiast potrzebna jest izolatka. Czy władze powiatu mają świadomość rzeczywistych potrzeb i potrafią zachowywać się w sposób odpowiedzialny? 

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe postanowiło zorganizować spartakiadę lekkoatletyczną dla dzieci i młodzieży. Z góry wiadomym było, że reżim sanitarny to fikcja. Na szczęście poza starostą Mariuszem Węgrzynowskim i Tomaszem Zdonkiem którzy wręczali dyplomy bez maseczek ochronnych (zresztą Starosta całą imprezę chodził bez tego atrybutu odpowiedzialności) wszyscy pozostali ich jednak używali. Dużo gorzej było z dziećmi. Ktoś zapomniał młodych ludzi pouczyć i nakreślić obowiązujące pandemiczne zasady. Maseczki nosimy nie po to, by nie zarazić siebie, ale przede wszystkim dlatego, byśmy to my nie zarażali innych. 

Jeszcze przed imprezą zwróciłem się do Zarządu Powiatu Tomaszowskiego z zapytaniem, czy członkowie uważają, że organizowanie imprezy dla kilkuset uczestników w czasie gwałtownych wzrostów zachorowań na covid-19 jest dobrym pomysłem? Zwracałem uwagę, że ostatnia impreza sportowa organizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 3 skończyła się zachorowaniem grupy uczniów oraz skierowaniem dużej ich liczby na kwarantannę.  Podkreślałem też, że utrzymanie reżimu sanitarnego przy tak dużej liczbie młodych osób jest fikcją. W takich przypadkach warto zawsze pamiętać, że  jako organ prowadzący szkoły i organizator imprezy pełną odpowiedzialność za zdrowie uczestniczącej w niej młodzieży ponosi Powiat. Należy też mieć na uwadze niski poziom wyszczepienia wśród nastolatków oraz coraz liczniejsze przypadki hospitalizacji -  mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący komisji zdrowia rodziny i spraw społecznych. 

Odpowiedź, jaką otrzymał radny, a którą podpisała naczelnik Beata Stańczyk świadczy o niezwykłym poziomie arogancji i cynicznym lekceważeniu ludzkiego zdrowia i życia. Infantylizm pomieszany z głupotą. Zamieszczamy ją poniżej. I pytamy, czy solidy urzędnik pod czymś takim przystawiłby swoją pieczątkę i się podpisał. Pomijamy nawet fakt, że zapytanie skierowane było do całkiem innej osoby, i to ona powinna była na nie odpowiedzieć. Widać zajęty licznymi konferencjami prasowymi Starosta, powierzył to zadanie urzędniczce równie zajętej jak on podobnymi sprawami. 

 

 

W tym samym czasie skargi do nas piszą pracownicy zatrudnieni w Starostwie oraz PUP. - Ściągamy ludzi na podpisanie tzw. gotowości. W sumie nie wiadomo po co. Często tworzy się tłok, ludzie przychodzą bez masek. Bywa, że pokasłują i są chorzy. Nierzadkie są przypadki,, że się z nami kłócą. Narażone jesteśmy na zakażenie przez brak masek i płynu do dezynfekcji. WC mamy razem z klientami. Ja również zaraziłam się wirusem w pracy. Przykre to wszystko.  Siedzimy w pokoju w 4 osoby. Do tego 4 klientów. Okna zamurowane. Brak tlenu. Koszmar. 

Skargi nie są odosobnione. Praca w Starostwie odbywa się w dużym zagęszczeniu. Jeden chory zaraża cały pokój a nawet wydział. Obecnie tomaszowski SANEPID kontroluje na wniosek szefa komisji zdrowia Rady Powiatu,  wszystkie pokoje pod kątem wymogów sanitarnych. Co z kontroli wyniknie? To się okaże, ale już dzisiaj ze strony kontrolujących słyszymy, że warunkami pracy powinien zająć się raczej PIP. 

Tomaszowska Policja najprawdopodobniej prowadzi też postępowanie w sprawie polityków (Mariusz Węgrzynowski, Robert Telus, Antoni Macierewicz) , którzy występowali bez maseczek na otwarciu Powiatowego Centrum Animacji Społecznej. Zawiadomienie złożono za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń

Policjanci przeprowadzają kontrole często wspólnie ze Strażą Miejską. W ciągu dnia jest ich zazwyczaj kilkadziesiąt. - W praktyce jest tak, że Strażnicy są odprawianie w naszej jednostce wspólnie z policjantami. W czasie służby pozostają w dyspozycji swojego jak i naszego dyżurnego. Tego rodzaju wspólne działanie jest potrzebne -  wyjaśnia komendant Herman, dodając, że zgodnie z zaleceniami z Ministerstwa kontrole do końca roku się nasilą, więc wybierając się na świąteczne zakupy nie zapominajcie o osłonach twarzy.

W Tomaszowskim Centrum Zdrowia przebywa codziennie około 140 pacjentów zarażonych SARS-Cov-2. Liczba ta stale się zwiększa. - Wirus się zmienia i musimy stale dostosowywać się do bieżących potrzeb. Zarówno pod względem leczniczym jak i organizacyjnym Niestety widzimy dużo zachorowań u osób młodych i zgonów tych osób. Szykujemy się na luty, bo szacujemy, że wówczas nastąpi nasilenie związane ze zmianą wariantu wirusa -  mówi doktor Robert Szlachciński.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dorota 13.12.2021 20:06
Koszmar w busach do Łodzi!!! Tu maseczek nie zobaczysz! 3 koszmar w Bkedronce na Wandy Panfil! Ani razu nie widziałam żadnej kontroli! Fikcja, fikcja

Poco 13.12.2021 22:11
Skoro nie widać różnicy to po co zakładać ?

Tadek 13.12.2021 19:56
Nikt nie kontroluje busów kursujacych do Łodzi firmy kasz_bud, tam jest wylegarnia wirusa!!! Kierowcy nie upominaja pasażerów o założenia maseczek, bus przepełniony na maxa ! Niech ktoś tym się w końcu zajmie!!!!!

Nie KASZ_bud, 13.12.2021 23:22
bo ta firma nic nie buduje, tylko KASZ-bus. Jeżdzisz i nie wiesz z jaką firmą? Czy KASZ-bus wozi ludzi niepełnosprawnych intelektualnie i osobiście musi swoich klientów ostrzegać o mandatach nakładanych na osoby bezmaseczkowe? A może jeszcze kierowcy pracujący w tej firmie mają osobiście zakładać namordniki pasażerom? W interesie każdego obywatela jest zabezpieczenie ust i nosa maseczką i w przypadku kontroli to obywatel płaci mandat, a nie kierowca.

Tadek 14.12.2021 10:08
Czepiasz się literówki! Jednak zrozumiałeś o co chodzi ! Faktem jest że kierowcy busów często nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo pasażerów,nie raz byłem świadkiem przepełnionego busa,ludzie tłoczą się w nim jak śledzie ,nie mówiąc o braku maseczki na twarzy i czujesz ludzki blisko ciebie, często jestem świadkiem nieprzestrzegania przez kierowców przepisów ruchu drogowego ! Strach się bać !

Gość 11.12.2021 17:31
Najwięcej mandatów za nie przestrzeganie reżimu sanitarnego posypało by się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Pod latarnia najciemniej.

Zajechać 10.12.2021 21:42
Zarząd powiatu to by złapał z kilkadziesiąt razy mandat 30 tys. zł za brak maseczki. Sobie podwyżki x2 a ludowi pałą i mandatami. Podczas potopu szwedzkiego swoi też wystąpili przeciw ludowi !

Reklama
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama